Nowy flagowy procesor Qualcomm może kosztować nawet 240 USD

Autor: Nastya Bobkova | 08.07.2024, 00:01
Nowy flagowy procesor Qualcomm może kosztować nawet 240 USD

Kolejna generacja mobilnego procesora Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4, będzie znacznie droższa od swojego poprzednika. Według wtajemniczonego Yogesha Brara, cena nowego chipsetu może osiągnąć 240 USD, czyli o 25-30% więcej niż cena Snapdragona 8 Gen 3.

Co wiadomo

Wzrost ceny wiąże się z kilkoma czynnikami. Po pierwsze, Snapdragon 8 Gen 4 będzie produkowany przy użyciu nowego procesu 3 nm N3E firmy TSMC, który jest droższy niż proces 4 nm używany w Gen 3.

Po drugie, Qualcomm zastąpi rdzenie ARM w Gen 3 własnymi rdzeniami Oryon. Zmiana ta prawdopodobnie spowodowała znaczne koszty badań i rozwoju, które prawdopodobnie zostaną uwzględnione w ostatecznej cenie chipsetu.

Oprócz wzrostu ceny, oczekuje się, że Snapdragon 8 Gen 4 będzie miał szereg innych ulepszeń:

  • Lepsza wydajność: Nowy rdzeń Oryon i technologia procesowa 3 nm powinny zapewnić znaczny wzrost wydajności CPU i GPU.
  • Poprawiona efektywność energetyczna: Proces technologiczny 3 nm powinien również zaowocować poprawą efektywności energetycznej, co może przełożyć się na dłuższy czas pracy na baterii w smartfonach.
  • Wsparcie dla nowych funkcji: Snapdragon 8 Gen 4 prawdopodobnie będzie obsługiwał nowe funkcje, takie jak 5G mmWave, Wi-Fi 7 i Bluetooth LE Audio.

Oczekuje się, że Snapdragon 8 Gen 4 zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas corocznego Qualcomm Snapdragon Summit, który odbędzie się w październiku 2024 roku. Pierwsze smartfony z nowym chipsetem prawdopodobnie trafią na rynek na początku 2025 roku.

Źródło: Gizmochina