Ukraina otrzyma ponad 2500 dronów z Łotwy w ramach "koalicji dronowej"

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.07.2024, 08:47
Ukraina otrzyma ponad 2500 dronów z Łotwy w ramach "koalicji dronowej"

Ministerstwo Obrony Łotwy dostarczy Ukrainie ponad 2500 dronów szturmowych w lipcu.

Co wiadomo

Ukraina otrzyma pierwszą partię 300 dronów "w najbliższych dniach", poinformowało ministerstwo w komunikacie prasowym. Pakiet pomocy o wartości 4 milionów euro obejmuje drony różnych typów produkowane przez łotewskie firmy.

Niedawno, w kwietniu i maju, Łotwa przekazała Ukrainie 135 bezzałogowych statków powietrznych o wartości około miliona euro. Warto zauważyć, że dostawy te są częścią Koalicji UAV, grupy 14 krajów, które zgodziły się pomóc Ukrainie w systemach bezzałogowych w celu ochrony przed rosyjską agresją.

"Koalicja Dronów nabiera rozpędu. Następny pakiet obejmie ponad 2500 dronów wyprodukowanych przez siedem łotewskich firm" - powiedział łotewski minister obrony Andris Sprūds.

W tym roku Ryga zainwestuje około 20 milionów euro w koalicję UAV, z czego połowa zostanie zakupiona od krajowych producentów.

"Wielkość zamówień zostanie podzielona na kilka zamówień, aby umożliwić firmom stopniowe zwiększanie wielkości produkcji, a także umożliwić im dostosowanie się do zmian w specyfikacjach technicznych zgodnie z wymogami Ukrainy" - podało ministerstwo w oświadczeniu.

"Drone Coalition", która obejmuje Łotwę, Ukrainę, Wielką Brytanię, Australię, Kanadę, Danię, Estonię i inne kraje, zebrała 500 milionów euro na zakup systemów bezzałogowych dla Ukrainy.

Źródło: Ministerstwo Obrony Republiki Łotewskiej

UAV