Produkuje mniej niż przyznaje: UE przecenia swoje zdolności produkcyjne amunicji o połowę

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.07.2024, 09:02
Produkuje mniej niż przyznaje: UE przecenia swoje zdolności produkcyjne amunicji o połowę

Według nowego dochodzenia przeprowadzonego przez Skhemy, twierdzenia Europy o jej zdolności do produkcji pocisków artyleryjskich są skrajnie zawyżone i nie może ona dostarczyć Ukrainie nawet przybliżonej ilości amunicji, którą obiecała.

Co wiadomo

Komisja Europejska twierdziła, że od stycznia tego roku roczna zdolność Europy do produkcji pocisków 155 mm osiągnęła milion pocisków rocznie. Następnie w czerwcu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział, że blok planuje produkować 1,7 miliona pocisków rocznie do końca 2024 roku.

Jednak konsorcjum redakcji, w tym Radio Free Europe i Die Welt, które rozmawiało z producentami, ekspertami i urzędnikami państwowymi, stwierdziło w opublikowanym w poniedziałek dochodzeniu, że twierdzenia te są dalekie od rzeczywistości.

Wewnętrzny dokument Rheinmetall, flagowego niemieckiego producenta broni i jednego z największych w Europie, mówi, że roczna produkcja 155 mm pocisków w UE na początku roku wynosiła około 550 000 sztuk.

Jest to zgodne z raportem opublikowanym pod koniec 2023 r. przez estońskie Ministerstwo Obrony, które oszacowało, że całkowita produkcja w tym roku wyniosła od 480 000 do 700 000 sztuk, co stanowi znaczną różnicę w stosunku do twierdzeń Komisji Europejskiej.

Źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało dziennikarzom śledczym, że Europa wyprodukuje mniej niż pół miliona pocisków do końca roku i stwierdziło, że pomysł, by UE udawała, że może zrobić więcej, jest zły.

W raporcie zidentyfikowano wiele czynników przyczyniających się do niedoboru, w tym globalny niedobór prochu strzelniczego i brak długoterminowych umów z rządami w celu zachęcenia do zwiększenia produkcji.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Johanna Bernsel powiedziała Business Insider, że Komisja podtrzymuje swoje szacunki "w realistycznych warunkach operacyjnych, w odpowiedzi na otrzymane zamówienia". Dodała, że szacunki opierają się na danych z państw członkowskich UE i przemysłu. Bernsel powiedziała również, że nie wszystkie informacje są ujawniane mediom ze względów bezpieczeństwa.

Pociski 155 mm były kluczowym produktem dla obu stron konfliktu na Ukrainie. Według wewnętrznych szacunków Bloomberga , w styczniu siły ukraińskie wystrzeliwały około 200 000 takich pocisków miesięcznie. Ponadto, według Sky News, od maja Rosja mogła produkować pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż sojusznicy Ukrainy i za jedną czwartą kosztów.

Źródło: Radio Svoboda