Filipiny i Japonia podpisują umowę obronną w obliczu agresywnego zachowania Chin w regionie

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.07.2024, 09:12
Filipiny i Japonia podpisują umowę obronną w obliczu agresywnego zachowania Chin w regionie

W poniedziałek, 8 lipca, Filipiny i Japonia podpisały kluczową umowę obronną, która pozwoli im na rozmieszczenie wojsk na terytorium drugiej strony. Zbliżenie między tymi dwoma krajami następuje w obliczu rosnącej asertywności Chin.

Co wiemy

Umowa RAA została podpisana w Manili, gdzie japoński minister obrony Minoru Kihara i minister spraw zagranicznych Yoko Kamikawa przeprowadzili rozmowy ze swoimi filipińskimi odpowiednikami Gilberto Teodoro i Enrique Manalo.

Umowa, którą Tokio i Manila zaczęły omawiać w listopadzie, zapewnia ramy prawne dla Japonii i Filipin do wysyłania personelu obronnego na terytorium drugiej strony w celu szkolenia i innych operacji.

Teodoro i Kamikawa podpisali umowę w pałacu prezydenckim. Wejdzie ona w życie po ratyfikacji przez legislatury obu krajów.

Podpisanie umowy jest "kolejnym kamieniem milowym w naszych wspólnych wysiłkach na rzecz zapewnienia międzynarodowego porządku opartego na zasadach, pokoju i stabilności w regionie Azji i Pacyfiku, a zwłaszcza w naszym regionie" - powiedział dziennikarzom Teodoro.

Filipiny i Japonia są wieloletnimi sojusznikami Stanów Zjednoczonych, które ostatnio są bardziej aktywne we wzmacnianiu sojuszy z sojusznikami w regionie, od Canberry po Tokio, aby przeciwdziałać potędze militarnej i wpływom Chin. Jednocześnie chińscy urzędnicy oskarżyli Stany Zjednoczone o próbę stworzenia azjatycko-pacyficznej wersji NATO.

Napięcia między Chinami a Filipinami wzrosły w ostatnich latach, ponieważ Pekin zintensyfikował wysiłki, aby zgłosić roszczenia do prawie całego Morza Południowochińskiego.

Źródło: The Defence Post