Turcja zamierza zbudować 300 myśliwców KAAN 5. generacji, a Ukraina chce kupić niektóre z nich.

Autor: Mykhailo Stoliar | 09.07.2024, 09:51
Turcja zamierza zbudować 300 myśliwców KAAN 5. generacji, a Ukraina chce kupić niektóre z nich.

Dyrektor generalny Turkish Aerospace Industries (TAI), Mehmet Demiroglu, powiedział, że planują wyprodukować około 300 myśliwców KAAN piątej generacji.

Co wiadomo

Według niego, Turcja planuje wyprodukować ponad 100 samolotów KAAN dla własnych sił powietrznych, a także spodziewa się znacznej liczby zamówień eksportowych, które mogą osiągnąć nawet 250-300 sztuk.

W tym kontekście na uwagę zasługuje strategiczne partnerstwo między Turcją a jej sojusznikami, w tym Azerbejdżanem i Pakistanem. Kraje te już rozważają możliwość współpracy, co oznacza, że mogą otrzymać pełnowartościowe myśliwce 5. generacji.

Myśliwiec 5. generacji KAAN

"Ponadto naszym celem jest dostarczenie co najmniej takiej samej liczby, jeśli nie większej, do naszych zaprzyjaźnionych i sojuszniczych krajów, około 150 jednostek", wyjaśnił dyrektor generalny TAI.

Tak więc firma spodziewa się otrzymać zamówienia na około 250-300 myśliwców, podsumował Demiroglu. Są to jednak oczywiście wstępne plany.

W maju 2024 r. obiecujący turecki myśliwiec KAAN wykonał swój drugi lot, a były dyrektor generalny TAI Temel Kotil powiedział wówczas, że ich samolot "będzie lepszy niż myśliwiec piątej generacji F-35 w USA".

Warto również zauważyć, że wśród potencjalnych klientów jest Ukraina, która wcześniej wyraziła zainteresowanie samolotami KAAN. W lutym tego roku ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar powiedział, że Ukraina "nie tylko kupi, ale także wykorzysta" tureckie myśliwce KAAN. Według niego "ukraińskie zespoły również pracują i konkurują w ramach projektu KAAN", aby wygrać kontrakt na produkcję silników.

Dla tych, którzy nie wiedzą

KAAN to turecki myśliwiec 5. generacji opracowany przez Turkish Aerospace Industries. Pierwszy lot odbył się w 2023 roku. Myśliwiec ma niewidzialną konstrukcję, która zapewnia niską widoczność radarową. Jest wyposażony w nowoczesną awionikę, radary z aktywnym układem fazowym (AESA) i zaawansowany system uzbrojenia. KAAN jest zdolny do wykonywania wielofunkcyjnych misji, w tym walki powietrznej, ataku naziemnego i rozpoznania. Jego główne cechy to wysoka manewrowość, zwiększony zasięg i zdolność do prowadzenia wojny elektronicznej.

Źródło: gdh defence