Google Fi dodaje nową funkcję blokowania numerów w celu ochrony przed atakami typu SIM swap

Autor: Nastya Bobkova | 10.07.2024, 02:49
Google Fi dodaje nową funkcję blokowania numerów w celu ochrony przed atakami typu SIM swap

Google Fi Wireless wprowadziło nową funkcję blokady numeru, która zapewnia dodatkową warstwę ochrony przed nieautoryzowaną zamianą kart SIM.

Co to jest atak typu SIM-swap?

Zamiana karty SIM ma miejsce, gdy ktoś może ukraść twój numer telefonu, przekonując twojego operatora do przeniesienia twojego numeru telefonu na kartę SIM, która należy do niego. Na przykład, ktoś może zadzwonić do operatora, podszyć się pod ciebie i przekonać go, że zgubiłeś telefon i musisz przenieść swój numer na nowy.

Jak to działa

Gdy blokada numeru jest włączona, "nie możesz przenieść swojego numeru na nowe urządzenie lub operatora, gdy ta blokada jest aktywna".

Jak ją włączyć

  • Przejdź do witryny Google Fi (fi.google.com/account) i wybierz swojego użytkownika (jeśli masz wielu użytkowników w planie grupowym).
  • Przejdź do Ustawienia telefonu, Prywatność i bezpieczeństwo, Blokowanie numerów.
  • Stuknij opcję Zaloguj się, aby zarządzać blokowaniem numerów i zweryfikuj poświadczenia konta Google, aby włączyć przełącznik.

Co jeszcze mogę zrobić, aby zabezpieczyć się przed atakami polegającymi na zamianie kart SIM?

  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) dla swojego konta Google. Doda to dodatkową warstwę bezpieczeństwa, ponieważ oszuści będą potrzebować nie tylko hasła, ale także kodu, który zostanie wysłany na telefon lub e-mail, aby zalogować się na konto.
  • Uważaj, komu udostępniasz swój numer telefonu. Nie publikuj go w Internecie ani nie podawaj nieznajomym.
  • Monitoruj wyciągi bankowe i rachunki za telefon komórkowy pod kątem nieautoryzowanych transakcji.

Źródło: Google