Urzędnik: USA i Holandia przekażą Ukrainie dodatkowe systemy rakietowe Patriot, które mogą zestrzeliwać cele balistyczne

Autor: Mirosłw Trinko | 10.07.2024, 08:25
Urzędnik: USA i Holandia przekażą Ukrainie dodatkowe systemy rakietowe Patriot, które mogą zestrzeliwać cele balistyczne

Oprócz Niemiec i Rumunii, inni partnerzy Ukrainy zamierzają dostarczyć ukraińskim siłom zbrojnym dodatkowe systemy rakietowe Patriot.

Co wiadomo

Zostało to ogłoszone przez prezydenta USA Joe Bidena podczas otwarcia szczytu NATO w Waszyngtonie w dniu 9 lipca. Jedna bateria SAM-ów zostanie przekazana przez Stany Zjednoczone. Druga zostanie wysłana przez Holandię wraz z innymi partnerami. Oznacza to, że w niedalekiej przyszłości Ukraina będzie miała w służbie 7 baterii Patriot. Niestety, nie ma jeszcze informacji o tym, kiedy rozpoczną się dostawy obiecanych systemów.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Patriot to system rakiet ziemia-powietrze średniego zasięgu opracowany przez amerykańską firmę Raytheon. Główną cechą Patriota jest jego zdolność do przechwytywania i niszczenia taktycznych pocisków balistycznych, pocisków manewrujących i samolotów. System jest wyposażony w wielofunkcyjny radar AN/MPQ-65, który zapewnia wykrywanie, śledzenie celów i naprowadzanie pocisków.

Patriot wykorzystuje pociski PAC-3, które mają lepszą wydajność w porównaniu z poprzednimi modelami. System może działać autonomicznie lub zostać zintegrowany z sojuszniczymi systemami obrony powietrznej, co czyni go ważnym elementem bezpieczeństwa zbiorowego. Patriot jest używany w wielu krajach i jest aktywnie wykorzystywany przez Siły Zbrojne Ukrainy w wojnie z rosyjskimi okupantami.

Źródło: @OstapYarysh