Korea Południowa planuje zakup dronów Warmate od Polski

Autor: Mykhailo Stoliar | 10.07.2024, 09:09
Korea Południowa planuje zakup dronów Warmate od Polski

Korea Południowa rozważa zakup dronów Warmate z Polski, aby wzmocnić swoje zdolności obronne.

Co wiadomo

Seul planuje wysłać delegację do Warszawy w celu przeprowadzenia inspekcji bezzałogowych statków powietrznych Warmate. Delegacja oceni przydatność wyprodukowanych w Polsce bezzałogowych statków powietrznych do operacji na Półwyspie Koreańskim.

Dzień wcześniej Warszawa poprosiła Seul o zakup ich systemów uzbrojenia podczas wizyty ministra obrony Shin Won Sik w tym kraju w zeszłym miesiącu. Co ciekawe, południowokoreańskie wojsko wykazało zainteresowanie polskim Warmatem, ponieważ udowodnił on swoje zdolności bojowe na Ukrainie.

"Ponieważ polskie drony są obecnie wykorzystywane w prawdziwych operacjach bojowych, [my] sprawdzimy, czy istnieją obszary, które mogą być wykorzystane przez nasze wojsko" - powiedział rzecznik południowokoreańskiego Ministerstwa Obrony.

Warto zauważyć, że w 2022 roku Polska podpisała umowy z południowokoreańskimi firmami zbrojeniowymi na zakup różnych systemów uzbrojenia, w tym samolotów odrzutowych FA-50, czołgów K2, samobieżnych haubic K9 i systemów artylerii rakietowej Chunmoo.

"Zapotrzebowanie na małe bezzałogowe statki powietrzne w naszej armii wzrosło, a Polska kupiła wiele naszej broni", dodał urzędnik, "Jeśli istnieje rodzaj drona, którego chce nasze wojsko, będzie to dobre dopasowanie.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Warmate to polski bezzałogowy statek powietrzny (UAV) klasy kamikadze opracowany przez WB Electronics. Został zaprojektowany do wykonywania misji zwiadowczych, obserwacyjnych i zwalczania celów. Warmate jest zdolny do przenoszenia różnego rodzaju głowic bojowych, w tym wielowybuchowych i wysokowybuchowych, co pozwala mu skutecznie niszczyć pojazdy opancerzone i inne cele. Dron ma zasięg do 30 km i może pozostawać w powietrzu do 60 minut. Jest zdolny do ręcznego i automatycznego sterowania, a także szybkiego przygotowania do startu, co czyni go skutecznym narzędziem na polu bitwy.

Źródło: Yonhap

UAV