Wear OS 5 obsługuje tylko format tarczy zegarka, nie można pobrać starych tarcz zegarka.

Autor: Nastya Bobkova | 10.07.2024, 22:21
Wear OS 5 obsługuje tylko format tarczy zegarka, nie można pobrać starych tarcz zegarka.

Format tarczy zegarka (WFF) został wprowadzony na I/O 2023 i jest teraz wymagany do instalacji na nowych zegarkach, które są wstępnie zainstalowane z Wear OS 5.

Co należy wiedzieć.

Ten deklaratywny format XML do tworzenia tarcz zegarka oznacza, że nie ma kodu wykonywalnego ani kodu osadzonego w pliku APK tarczy zegarka. Dzięki współpracy z firmą Samsung deweloperzy nie muszą martwić się o wydajność baterii lub optymalizację kodu. Na przykład, tarcze zegarka są wyświetlane na koprocesorze zegarka (MCU).

Wraz z uruchomieniem Wear OS 5 na Galaxy Watch 7, obsługiwany będzie tylko format tarczy zegarka. W szczególności właściciele będą mieli dostęp tylko do tarcz zegarka, które spełniają nasze standardy wydajności i jakości. Google wyjaśnia:

  • Jeśli posiadasz już zegarek: na razie możesz nadal korzystać z istniejących tarcz zegarka na zegarkach z systemem Wear OS 2 lub nowszym.
  • Jeśli kupujesz nowy zegarek: Po skonfigurowaniu nowego zegarka z systemem Wear OS 5 wybrane tarcze zegarka mogą nie być dostępne do pobrania na nowy zegarek, nawet jeśli były dostępne na poprzednim zegarku.
  • Podczas przenoszenia na nowy zegarek: Jeśli wykonasz kopię zapasową bieżącego zegarka i przywrócisz go na nowy zegarek z Wear OS 5, niektóre stare tarcze zegarka z poprzedniego zegarka mogą nie zostać przeniesione.

Na początku tego roku Google powiedział, że format tarczy zegarka jest wymagany, aby uzyskać dostęp do większości komplikacji. Komplikacje to małe moduły informacyjne, które można umieścić na tarczy smartwatcha. Zapewniają one szybki dostęp do informacji z różnych aplikacji, takich jak pogoda, kalendarz, kroki, aktywność fizyczna i wiele innych.

Na I/O 2024 wprowadzono wersję 2 z uproszczonym dostępem do informacji o pogodzie i nowymi stylami komplikacji, w tym postępem celu i typem komplikacji ważonego elementu.

Na początku 2025 r. wszystkie nowe tarcze zegarków opublikowane w Google Play powinny korzystać z formatu Watch Face.

Źródło: 9to5Google