Airbus zbuduje i wyniesie na orbitę zaawansowane niemieckie satelity wojskowe za ponad 2 miliardy dolarów

Autor: Mykhailo Stoliar | 11.07.2024, 11:33
Airbus zbuduje i wyniesie na orbitę zaawansowane niemieckie satelity wojskowe za ponad 2 miliardy dolarów

Airbus podpisał z niemiecką armią kontrakt o wartości 2,27 miliarda dolarów na trzecią fazę bezpiecznego satelity wojskowego nowej generacji.

Co wiadomo

15-letni kontrakt na system komunikacji satelitarnej Bundeswehry SATCOMBw 3 obejmuje satelity geostacjonarne, segment naziemny, wyniesienie na orbitę i obsługę. Airbus opracuje, zintegruje, przetestuje i dostarczy dwa nowe wojskowe satelity telekomunikacyjne GEO (geostacjonarna orbita okołoziemska) do końca dekady.

Kontrakt przewiduje modernizację istniejącego segmentu naziemnego w celu wystrzelenia starych i nowych satelitów w ciągu najbliższych 15 lat, z możliwością przedłużenia.

"Po sukcesie programu SATCOMBw Stage 2, który wspieramy od 2009 roku, kontrakt ten wzmacnia nasze strategiczne partnerstwo z Bundeswehrą, zapewniając im znacznie zwiększone możliwości w zakresie bezpieczeństwa Milsatcom, które będą przyszłościowe aż do 2040 roku" - powiedział Michael Scholhorn, dyrektor generalny Airbus Defence and Space.

Dla niezorientowanych

SATCOMBw 3 jest następcą satelitów COMSAT B 1B i 2B, a także integruje najbardziej zaawansowane technologie. Opiera się na platformie Eurostar Neo i może być aktualizowany zgodnie z szybkimi zmianami w cyfryzacji i wymaganiami rosnącej transmisji danych.

System ten jest niezbędny dla "autonomicznych i niezależnych usług komunikacyjnych i informacyjnych" w Niemczech. SATCOMBw zapewnia Bundeswehrze globalną zdolność dowodzenia i informowania, która umożliwia jej wypełnianie zobowiązań NATO w tym obszarze.

Źródło: Airbus