Jeden z pierwszych amerykańskich lotniskowców odbywa swój ostatni rejs przed złomowaniem

Autor: Mykhailo Stoliar | 21.01.2025, 08:57
USS John F. Kennedy (CV 67): Zalety klasycznego silnika na lotniskowcach Lotniskowiec USS John F. Kennedy (CV 67) z silnikiem konwencjonalnym. Źródło: ВМС США

Pierwszy lotniskowiec Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych nazwany imieniem prezydenta Johna F. Kennedy'ego (CV 67) rozpoczął swój ostatni rejs przed demontażem.

Co wiemy

USS Kennedy opuścił filadelfijską stocznię Inoperable Ship Maintenance Facility i udał się do Brownsville w Teksasie, gdzie zostanie zutylizowany zgodnie z procedurą "demontażu statku".

Lotniskowiec został oddany do użytku 7 września 1968 roku. Rok wcześniej statek został ochrzczony przez córkę prezydenta, Caroline, która miała wówczas 9 lat. Jej matka, Jacqueline, zaprojektowała kabinę w porcie. Rzecznik Marynarki Wojennej powiedział w momencie wycofania okrętu z eksploatacji, że "jest to jedyny pokój na okręcie Marynarki Wojennej z drewnianą boazerią".

USS Kennedy brał udział w licznych operacjach bojowych w Azji, Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Po atakach z 11 września 2001 r. okręt wykonywał misje ochrony powietrznej w rejonie środkowego Atlantyku. USS Kennedy brał również udział w operacjach wielonarodowych, w tym w operacjach Anakonda, Enduring Freedom i Iraqi Freedom.

Lotniskowiec USS John F. Kennedy (CV 67) z silnikiem konwencjonalnym
Lotniskowiec USS John F. Kennedy (CV 67) z konwencjonalnym silnikiem. Ilustracja: US NAVY

W 2007 roku okręt został wycofany z eksploatacji, kończąc prawie 40-letnią służbę jako ostatni z tradycyjnych lotniskowców US Navy. Planowano przekształcić go w pomnik i muzeum, ale z powodu braku realnego planu konserwacji, projekt został anulowany.

Kontradmirał Bill Green, dyrektor ds. konserwacji okrętów nawodnych US Navy, podkreślił, że USS Kennedy pozostanie symbolem wolności i nadziei w trudnych dla kraju czasach. Podziękował również załodze i wszystkim, którzy wspierali okręt podczas jego służby.

Źródło: USNI News