Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty

Autor: Technosław Bergamot | 21.02.2020, 12:45
Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty

Na początku każdego roku Samsung organizuje własną wystawę, zwaną Samsung CIS Forum, na której pokazuje swoim partnerom nowe produkty (zwykle prezentowane jesienią na targach IFA i zimą na targach CES) i przedstawia swoją strategię na bieżący rok. Dla nas takie wydarzenie jest interesujące, ponieważ pozwala nam ocenić, dokąd firma będzie się poruszać w ciągu roku, jakie nowe produkty uważa za kluczowe i dlaczego. Jeśli chodzi o firmy takie jak Samsung, ich wpływu na rynek nie można przecenić, więc wszyscy gracze rynkowi będą ściśle monitorować wszystko, co robi ten producent szerokiej gamy urządzeń elektronicznych. Ponadto rynek sprzętu komputerowego od dawna wykracza poza komputery i smartfony i wciąż się rozwija, podbijając nowe segmenty sprzętu AGD - dziś lodówki, klimatyzatory i pralki są wyposażone w wyświetlacze dotykowe, kamery i moduły Wi-Fi. I są nowe klasy urządzeń, o których nawet wcześniej nie słyszeliśmy.

W tym roku forum Samsunga odbyło się na Malcie - małym, ale charakterystycznym narodzie wyspiarskim w Europie z bogatą historyczną przeszłością, w dużej mierze związaną z czasami, gdy wyspa była własnością Zakonu Rycerzy Szpitalników. Miejsce wystawy znaleziono w jednym z najstarszych budynków stolicy Malty - Valletcie. Bardzo małe ufortyfikowane miasto, każda ulica, której każdy budynek nasycony jest historią średniowiecza.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-2

W strategii 2020, Samsung widzi 4 główne obszary i punkty przyłożenia wysiłku:

  1. Rozwój technologii QLED  i transferu technologii do MicroLED
  2. Ruch od telewizorów 4K do 8K
  3. Flagowe smartfony Galaxy S20 i smartfony z zakrzywionym ekranem - Galaxy Fold i Galaxy Z Flip
  4. Rozwój Lifestyle TV - oprócz The Serif i The Frame pojawiło się kolejne Sero, reprezentowane przez jeden model o przekątnej 43 cali.

Jeśli z technologiom QLED i przejściem na MicroLED wszystko jest mniej lub bardziej zrozumiałe: będziemy mieli jeszcze większą jasność (reprodukcja kolorów już dawno przestała być naturalna, ale jasność kolorów nie staje się mniej ekscytująca) i zarządzanie kolorami piksel po pikselu. To z przejściem na 8K (jak poprzednio w 4K i FullHD) pojawiają się tradycyjne pytania: czy nie jest za wcześnie? Samsung uważa, że ​​nie jest już za wcześnie i istnieje logiczne wytłumaczenie tego. Widzieliśmy już podobne problemy z pojawieniem się FullHD, a następnie telewizorów 4K (dziś nikt nie ma na ich temat pytań, prawda?) Tak, w 8K nie ma treści wogule. W ogóle nie trzeba mówić o transmisjach (chociaż Samsung, będąc oficjalnym sponsorem Olimpiady, ogłasza transmisję zawodów olimpijskich w 8K w tym roku). Nie ma też filmów w 8K. Na ratunek przychodzą stare, dobre i sprawdzone ruchy: smartfony z serii Galaxy S20 pozwalają kręcić w 8K, co już daje szansę obejrzenia zarejestrowanego filmu na takim telewizorze. Nie zapomnij o technologii skalowania obrazu (skalowania w górę) - musisz także gdzieś wykorzystać niewiarygodną wydajność procesorów w telewizorach. Nawiasem mówiąc, udział telewizorów o przekątnej 65 cali i większej (wśród nich jest wiele modeli 8K) osiągnął już 10% w ubiegłym roku (w pieniądzach, choć nie w sztukach, ale jednak).

W każdym razie odpowiedź na pytanie - co powinno być wcześniej: kurczak lub jajko 8K treści lub 8K-TV? bardzo proste: oczywiście urządzenia, które mogą odtwarzać filmy 8K, powinny pojawić się wcześniej. Przychodzi mi też na myśl stara reklama Sony, w której dawno temu wykorzystano prostą wiadomość do promowania kamer wideo FullHD: nie możesz oglądać filmu FullHD swojego dziecka po 20 latach, jeśli nie nagrasz go w tej rozdzielczości. Jak widać, Sony miało rację, a ci rodzice, którzy filmowali swoje małe dzieci w FullHD, nic nie stracili. W końcu dzisiaj mogą oglądać takie filmy na ekranach nie tylko telewizorów, ale także smartfonów (co 20 lat temu zdecydowanie zabrzmiałoby kpiąco).

Rozmowa na temat smartfonów Samsung 2020 jest warta osobnego materiału (a nie jednego, a już są w pracy), warto tylko zauważyć, że ukraińskie biuro firmy jest bardzo zadowolone ze sprzedaży Galaxy Fold (były nawet nieco wyższe niż oczekiwano). Nawiasem mówiąc, mamy recenzję Galaxy Fold. To urządzenie zapewnia zupełnie nowe wrażenia użytkownika (w stanie złożonym przypomina legendarne komunikatory Nokia pod względem wielkości i scenariuszy użytkowania, ale jest bardzo „napompowane”), a po rozłożeniu wygląda bardziej jak tablet. Spotkaliśmy się już z trzema przedstawicielami Galaxy S20 (a edycja gg już pracuje nad recenzjami). Ale nowa Galaxy Z Flip żywa okazała się bardzo ładna, pomimo błyszczącej i łatwo zabrudzającej się powierzchni. Czarna wersja futerału jest prawdopodobnie odpowiednia dla mężczyzn, reszta to zdecydowanie „kobieta”. A przy znacznie niższej cenie niż Galaxy Fold ten model zapewnia również ciekawe wrażenia dla użytkownika: taki telefon nie potrzebuje statywu, można go ustawić na dowolnej płaskiej powierzchni. Dodatkowy wyświetlacz może służyć do powiadomień i jako celownik podczas wykonywania autoportretów. Pokręciwszy go w rękach, osobiście jestem jeszcze bardziej pewny przyszłego Z Flipa niż Galaxy Fold. Choćby dlatego, że istnieją znane proporcje wyświetlacza - w stanie otwartym jest to „zwykły” smartfon, który można złożyć na pół. A pierwsze wyniki sprzedaży wyglądają całkowicie optymistycznie.

Nawiasem mówiąc, osobno na forum odnotowano stały wzrost (zgodnie z badaniami Samsunga) udziału właścicieli smartfonów Samsung, którzy są dumni ze swojego urządzenia. Taki ukłon w stronę niezrównanej satysfakcji klientów Apple. W 2019 r. Było ich już 84,5%. Mówiąc o smartfonach, trend zmierza w kierunku 5G (choć nie jest to jeszcze istotne dla naszego kraju). Na przykład Samsung mówi o sprzedanych 5 milionach smartfonów z obsługą 5G. Z jednej strony rośnie wskaźnik penetracji każdej nowej technologii na rynku z każdą generacją komunikacji mobilnej. Z drugiej strony technologia 5G jest jeszcze ważniejsza dla operatorów komórkowych niż dla użytkowników końcowych niż 4G. Dlatego trend jest oczywiście taki. Ale w ciągu najbliższych kilku lat jeszcze tego nie poczujemy. Ale po 2022 roku porozmawiamy o perspektywach.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-19

Dlaczego Samsung uruchamia Lifestyle TV mieliśmy osobny artykuł, nie ma sensu powtarzać, ale chcę skupić się na nowym modelu telewizora Sero, którego sprzedaż w Korei Południowej rozpoczął się wiosną ubiegłego roku. Idea tego telewizora nie jest bardziej niesamowita niż na przykład wygląd telefonów z serii Siemens Xelibri. Jeśli dobrze pamiętam liczby, podczas prezentacji Samsunga powiedziano, że 90% użytkowników smartfonów ogląda filmy. A 40% tego filmu jest już w pionie (czy tego chcemy, czy nie, ale tak jest). Oznacza to, że użytkownicy mają już zwyczaj kręcenia i oglądania pionowych filmów (historie z Instagrama i TikToka wykonały swoją pracę). Dlatego logicznym krokiem jest zaoferowanie widzom możliwości obejrzenia pionowego wideo na telewizorze. Nie, nikt nie liczy na masową sprzedaż tego modelu (tym bardziej, że ma tylko jedną przekątną - 43 cale, co według współczesnych standardów nie wystarcza). Oczywiste jest, że Sero nie będzie jedynym telewizorem w domu, a raczej trzecim lub czwartym. Docelowi odbiorcy to ci sami młodzi ludzie, którzy będą mogli pochwalić się swoim filmem, pokazując go swoim znajomym. Taki telewizor można wykorzystać w tak interesującym biznesie, jak organizacja imprez i przyjęć. Na przykład często widziałem Instagram urządzenia na różnych prezentacjach, które umożliwiają drukowanie zdjęć z Instagrama - wystarczy wysłać zdjęcia z określonym hashtagiem na Instagram. Wygląda jak prawdziwa magia techniki i niezmiennie przyciąga uwagę innych, którzy z nieukrywaną przyjemnością korzystają z tej okazji.

Sero po koreańsku oznacza „pionowy” lub „nowy”. Tak wygląda oficjalne wideo promocyjne dla tego telewizora:

A oto jak to wygląda na żywo:

W pracy wszystko jest bardzo proste: dotykamy ekranu telewizora telefonem, po czym (dzięki NFC) telewizor łączy się ze smartfonem. Wystarczy rozszerzyć orientację smartfona, aby sam telewizor powtórzył to po tobie. Zobacz:

Jakie nowe klasy urządzeń czekają na nas w najbliższej przyszłości? Samsung mówi o rosnącym rynku szaf parowych na ubrania w Korei Południowej. Tam są popularne (mówiliśmy już o tych urządzeniach w raporcie z Korei Południowej), więc z czasem pojawią się u nas.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-26

Do tej pory Samsung planuje dostarczyć tylko najmłodszy model takiego urządzenia na rynek WNP (pokazano to po prawej), nie jest tani i będzie wymagał osobnego miejsca w sypialni, ale za kilka lat przyzwyczaimy się i zaczniemy myśleć o zakupach.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-27

Podobnie rynek oczyszczaczy powietrza rośnie w Korei Południowej. A tutaj ceny są znacznie bardziej przystępne, a już istnieje wybór modeli do pokoi o różnych rozmiarach.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-28

Takie urządzenia pojawiają się już w naszych domach, w niedalekiej przyszłości przestaną być wcale egzotyczne - z ekologią w naszych miastach jest tak samo źle, jak w koreańskich.

Strategia produktu Samsung w 2020 roku: 8K wideo, składany wyświetlacz i eksperymenty-29

Na koniec chcę dodać kilka słów na temat inteligentnych urządzeń domowych i ich interakcji ze sobą. Na forum Samsung zademonstrował je na przykładzie tak znanego urządzenia jak ... lodówka. Nie, oczywiście, lodówka z ogromnym pionowym ekranem dotykowym wielkości małego telewizora wciąż nie jest dla nas znajomym urządzeniem, ale na pewno ma przyszłość. W tym tak interesujący przypadek użycia, jak łączenie z innymi inteligentnymi urządzeniami domowymi, takimi jak dzwonek do drzwi. Oznacza to, że bez wychodzenia z kuchni można zobaczyć, kto dzwoni do drzwi, a nawet otworzyć drzwi, naciskając przycisk na ekranie lodówki. Oczywiście pod warunkiem, że masz inteligentny dzwonek z kamerą i inteligentny zamek do drzwi, który umożliwia zdalne odblokowanie drzwi wejściowych domu.

I nikt nie wątpi w użyteczność kamer wbudowanych we wnętrze drzwi lodówki, nawet dzisiaj. To prawdziwa okazja, aby sprawdzić, które produkty się skończyły, bez wychodzenia do tego z supermarketu. Wystarczy uruchomić aplikację na smartfonie i zobaczyć całą niezbędną przestrzeń przez kamerę IP lodówki. Pracownicy Samsunga na stoisku rozmawiali o możliwościach intelektualnych elektroniki lodówki w najbliższej przyszłości, kiedy będzie analizować produkty wewnątrz kamery (dzięki, rozpoznawaniu wzorców i wizji komputerowej - wszystko to działa dobrze w kamerach smartfonów, pozostaje tylko rozpoznawanie określonych produktów, ale na to dużo czasu nie zejdzie). Możesz także składać zamówienia w sklepie internetowym bezpośrednio za pośrednictwem menu lodówki. I doradzi w sprawie przepisów opartych na zestawie produktów, które widzi jego kamera. Ale to wszystko kwestia nadchodzących lat, a nie miesięcy. Ale usługi takie jak zakaz.ua bez wątpienia zyskają nowych klientów dzięki takiej funkcjonalności. Wtedy pewnego dnia dodadzą dostawy żywności przez drony, a my będziemy żyć tak, jak powinno być dla mieszkańców XXI wieku.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej