Europejska sieć Eutelsat nie będzie w stanie całkowicie zastąpić Starlink dla ukraińskiej armii

Europejska sieć satelitarna Eutelsat nie ma możliwości całkowitego zastąpienia amerykańskiego systemu Starlink, którego używa ukraińska armia do zadań bojowych i komunikacyjnych. O tym informuje Politico, powołując się na wypowiedź dyrektorki generalnej Eutelsat Ewy Bernetke.
Co wiadomo
Unia Europejska aktywnie poszukuje alternatywy dla Starlink na wypadek, gdyby USA ograniczyły lub zaprzestały udostępniania dostępu do sieci w Ukrainie. Głównym kandydatem obecnie rozważanym jest Eutelsat, jednak, zdaniem Bernetke, obecne możliwości jej firmy nie pozwalają zapewnić tego samego poziomu pokrycia i przepustowości, co w SpaceX.
Nawet przy użyciu wszystkich dostępnych europejskich zasobów, zapewnienie pełnoprawnego zastąpienia Starlink nie będzie możliwe — podłączyć będzie można tylko część krytycznych użytkowników.
W przeciwieństwie do Starlink, który już uruchomił około 7000 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej, Eutelsat posiada jedynie około 600 urządzeń. W 2023 roku w Ukrainie działało ponad 42 tysiące terminali Starlink, podczas gdy Eutelsat może obsługiwać tylko kilka tysięcy użytkowników, i to jedynie na poziomie krytycznych potrzeb.
Starlink ma również przewagę technologiczną: małe terminale są łatwe do transportu i szybko rozkładane nawet w warunkach bojowych, czego obecnie nie są w stanie zapewnić inni dostawcy.
Pomimo ograniczeń, Eutelsat prowadzi negocjacje z UE w sprawie przekazania Ukrainie większej liczby terminali, a także wsparcia w uruchomieniu nowych satelitów. Równolegle Unia Europejska pracuje nad stworzeniem własnej satelitarnej sieci IRIS², która ma stać się pełnoprawną alternatywą dla Starlink. Niemniej jednak jej uruchomienie planowane jest dopiero na początku lat 30. XX wieku.
Źródło: Politico