Francja w przyszłym roku przetestuje własny odpowiednik HIMARS

Autor: Mykhailo Stoliar | 12.04.2025, 10:25
M142 HIMARS: nowatorską moc ogniową M142 HIMARS. Źródło: Флот США

Francja pracuje nad opracowaniem własnego systemu wielkokalibrowego (MLRS), który ma być odpowiedzią na amerykański HIMARS. Pierwsze testy tej instalacji zaplanowane są na 2026 rok.?

Co wiadomo

Nowy system będzie w stanie trafiać cele na odległość do 150 kilometrów, co przewyższy możliwości istniejącej francuskiej artylerii rakietowej.

Projekt jest prowadzony przez Główne Dowództwo Uzbrojenia Francji we współpracy z wiodącymi firmami obronnymi w kraju - Safran, MBDA, Thales i Ariane Group. Program nosi nazwę Frappe Longue Portée Terrestre (FLP-T). W ramach programu do 2030 roku planuje się zakup co najmniej 13 nowych rakietowych systemów, a do 2035 roku - już 26.

Finansowanie przewidziane jest na poziomie 600 mln euro w okresie od 2024 do 2030 roku. Wojsko podkreśla potrzebę zachowania i rozwijania własnych zdolności dalekozasięgowego ognia precyzyjnego, szczególnie w kontekście przyszłego wycofania z eksploatacji systemów LRU - dostosowanych do francuskich potrzeb amerykańskich M270 MLRS.

Zmodernizowany system rakietowy M270A2
Zmodernizowany system rakietowy M270A2. Ilustracja: Lockheed Martin

Równocześnie w 2024 roku firmy MBDA i Safran połączyły siły, aby stworzyć nowy precyzyjny pocisk Thundart. Ta kierowana rakieta kal. 227 mm zostanie specjalnie dostosowana do nowego systemu i również będzie mogła trafiać cele na dystansie do 150 km. Będzie kompatybilna z systemami LRU, co umożliwi stopniowe przejście na nowy system bez utraty zdolności bojowych.

W obliczu rosnącej popularności HIMARS i izraelskiego PULS, francuski FLP-T ma na celu zapewnienie Europie własnej precyzyjnej i niezależnej platformy artyleryjskiej. Wcześniej w 2023 roku niemiecka Rheinmetall i Lockheed Martin ogłosiły wspólny rozwój GMARS, a Elbit wspólnie z KNDS tworzą europejską wersję PULS. Zatem Francja dąży nie tylko do tego, aby nie pozostać w tyle, ale także do zaoferowania konkurencyjnego rozwiązania.

Źródło: Defense News