W Ukrainie przeprowadzono największe testy lądowych robotów bojowych — ponad 70 maszyn

Autor: Mykhailo Stoliar | 15.04.2025, 12:18
Odsłonięcie dużych testów reaktorów jądrowych LRK: co dzieje się za kulisami LRK podczas dużych testów. Źródło: Михайло Федоров

Klastr technologii obronnych Brave1 zorganizował unikalne w skali testy, podczas których jednocześnie przetestowano ponad 70 lądowych robotyzowanych kompleksów (LRK) od 50 ukraińskich producentów.

Czym jest znane

Wydarzenie odbyło się z udziałem specjalistów Sił Bezpieczeństwa i Obronności oraz z pomocą zastępcy Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy Andrija Łebedenki i Zarządu Innowacyjnej Działalności Sił Zbrojnych Ukrainy.

Roboty pokonywały dystans do 10 km, demonstrując zdolność do pokonywania trudnych tras pod wpływem walki radioelektronicznej. Testowano ładowność i zgodność z zadeklarowanymi parametrami technicznymi w maksymalnie zbliżonych warunkach bojowych. W rezultacie większość platform potwierdziła efektywność, szczególnie na dużych dystansach.

LRK podczas dużych testów
LRK podczas dużych testów. Ilustracja: Mychajło Fedorow

Główną zaletą lądowych kompleksów nad dronami jest znacznie wyższa ładowność. Podczas gdy UAV mogą przewozić do 40 kg, LRK - kilka razy więcej.

Jednocześnie wykorzystanie lądowych aparatów wymaga rozwiązań w zakresie komunikacji i przejezdności, ponieważ na ziemi jest więcej przeszkód i nieprzewidywalnych czynników niż w powietrzu. Aby dostosować technologie do rzeczywistych potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy, Brave1 aktywnie angażuje do testów zarówno inżynierów, jak i wojskowych specjalistów.

LRK podczas dużych testów
LRK podczas dużych testów. Ilustracja: Mychajło Fedorow

Rozwiązania zaprezentowane podczas testów już są na uzbrojeniu kilku jednostek bojowych, w tym 3. 5. 59. 92. brygad, jednostek Gwardii Narodowej, Głównego Zarządu Wywiadu i Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. W przyszłości Brave1 planuje skupić się na tworzeniu bojowych LRK łączących mobilność i ognistą moc, a także rozwijać kierunki logistyki i ewakuacji rannych z wykorzystaniem robotyki.

Źródło:?Mychajło Fedorow