Czeski holding Motor Jikov przekształca się w produkcję amunicji artyleryjskiej z powodu kryzysu w przemyśle motoryzacyjnym

Czeski holding inżynieryjny Motor Jikov Group planuje wejść w przemysł obronny i skoncentrować się na produkcji korpusów pocisków artyleryjskich.?
Czego się dowiedziano
Holding, który składa się z czterech firm i przez dziesięciolecia działał w branży motoryzacyjnej, stanął w obliczu głębokiego kryzysu, który wcześniej stanowił do 70% jego działalności. Przyczynami upadku były skutki pandemii, wzrost kosztów energii, przejście na samochody elektryczne oraz nowe ograniczenia handlowe, w tym opodatkowanie eksportu ze strony USA.
W odpowiedzi na te wyzwania kierownictwo Motor Jikov postanowiło zmienić kierunek działalności i już przeprowadziło testową produkcję korpusów pocisków artyleryjskich z żeliwa.
Zgodnie z słowami?kierownika holdingu Miroslava Dvorżaka, firma może produkować do 100 tysięcy takich korpusów rocznie i już prowadzi negocjacje z dwoma kluczowymi graczami czeskiego przemysłu obronnego — STV Group i Czechoslovak Group.

Ilustracyjne zdjęcie pocisków artyleryjskich. Ilustracja: Ministerstwo Obrony USA
Ta zmiana zbiegła się z aktywnym rozwojem możliwości samych producentów amunicji. W szczególności STV Group planuje uruchomienie nowej linii produkcyjnej już za kilka tygodni, co pozwoli podwoić produkcję do 200 tysięcy pocisków rocznie, a do końca 2026 roku osiągnąć 300 tysięcy.
Krótko mówiąc, obecnie STV Group produkuje kilka typów pocisków 155 mm: odłamkowo-burzące STV107 HE, pociski o zwiększonym zasięgu STV HE ER-BB i HE ER-HB, oświetleniowe STV ILL (LU 215), dymne STV SMOKE (LU 217) oraz treningowe STV TP.
Źródło:?Ekonom