Meta może zostać bez Instagramu i WhatsAppa: Zuckerberg idzie na najryzykowniejszy proces w historii firmy

Autor: Anton Kratiuk | 15.04.2025, 14:45
Ewolucja logo Instagrama i WhatsAppa: spojrzenie od wewnątrz Loga Instagrama i WhatsAppa. Źródło: albanianpost

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) poważnie wzięła się za Meta - firmę Marka Zuckerberga (Mark Zuckerberg), która posiada Facebooka, Instagram i WhatsApp.

Czego się dowiedziano

Główny regulator USA żąda sprzedaży Instagrama i WhatsAppa, oskarżając Metę o próbę "zduszenia konkurencji" i stworzenia monopolu na rynku mediów społecznościowych. Proces sądowy już rozpoczął się w Waszyngtonie i potrwa do lipca 2025 roku.

W centrum pozwu - stare wewnętrzne korespondencje i strategia Meta. Rzekomo Zuckerberg rozważał zakup Instagrama jako sposób na "neutralizację potencjalnego zagrożenia", a WhatsApp - jako niebezpiecznego konkurenta, który mógłby przekształcić się w pełnoprawną platformę społecznościową. FTC twierdzi, że te transakcje były potrzebne nie w celu postępu, a by zneutralizować konkurentów i wzmocnić wpływ Meta na rynku.

Zuckerberg już zeznawał w sądzie, gdzie utrzymywał, że transakcje były skierowane wyłącznie na poprawę doświadczeń użytkowników, a konkurencja ze strony TikToka, YouTube i innych nasila się dopiero teraz.

Dyrektor Meta ds. prawnych Jennifer Newstead skomentowała pozew FTC w następujący sposób:

To absurd, że FTC stara się zniszczyć dużą amerykańską firmę w momencie, gdy administracja (Trumpa) stara się uratować chińskiego TikToka.

Jeśli FTC wygra, Meta będzie musiała pożegnać się z dwoma swoimi największymi aktywami. To nie będzie tylko głośny precedens - to może przekształcić całą mapę cyfrowej gospodarki USA, szczególnie biorąc pod uwagę, że podobne sprawy już zostały wniesione przeciwko Amazonowi, Apple i Google.

Dla tych, którzy nie są w temacie

Meta kupiła Instagrama w 2012 roku za 1 miliard dolarów, a WhatsAppa w 2014 roku za 19 miliardów. Wówczas wydawało się to odważnym posunięciem, ale dziś te transakcje budzą wątpliwości.

Źródło: Reuters