Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier

Autor: Aleksander Czub | 12.11.2021, 00:00
Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier

Podobnie jak zeszłoroczny model, Lenovo Legion Slim 7 to ciekawy laptop gamingowy dla osób, które nie chcą rezygnować z poręczności i nie lubią zbyt krzykliwych modeli gamingowych z RGB. W dość kompaktowej i lekkiej, stylowej obudowie z metalu umieszczono bardzo wydajny sprzęt, który bez problemu radzi sobie z nowoczesnymi grami na maksymalnych (lub prawie maksymalnych) ustawieniach graficznych. Jednocześnie Lenovo udało się sprawić, że układ chłodzenia jest umiarkowanie głośny i wydajny, co jest szczególnie ważne w kompaktowym rozmiarze. To sprawia, że Legion Slim 7 jest prawdziwym przełomem wśród laptopów do gier. Warto również zwrócić uwagę na wysokiej jakości ekran IPS o częstotliwości odświeżania 165Hz. Główny zarzut wobec tego laptopa pozostaje ten sam, co w poprzedniej generacji: skromny zestaw portów, brak HDMI i pełnowymiarowego DisplayPort. Z drobnych życzeń, chciałbym, aby klawisze miały dłuższy zasięg. Laptop ten nie jest obecnie w sprzedaży, więc trudno go ocenić i porównać z konkurencją.

5 powodów, dla których warto kupić Lenovo Legion Slim 7:

 • wysoka wydajność;
 • doskonały wyświetlacz IPS o częstotliwości odświeżania 165 Hz;
 • skuteczny system chłodzenia;
 • kompaktowa, lekka i stylowa metalowa obudowa;
 • pełnowymiarowy układ klawiatury.

2 powody, by nie kupować Lenovo Legion Slim 7:

 • skromny jak na standardy laptopa gamingowego, brak HDMI czy pełnowymiarowego DisplayPort;
 • krótki i nieinformacyjny skok klawiszy.

Szybkie przejście

 1. Co jest w pudełku?
 2. Jak to wygląda i czy jest dobrze zmontowane?
 3. Jak wygodny jest w użyciu?
 4. Jak dobry jest ekran?
 5. A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
 6. W pigułce

Co znajduje się w opakowaniu?

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-2

Lenovo nie zdradza swoich przyzwyczajeń i opakowanie, jak i sam pakiet Legion Slim 7 jest absolutnie standardowy. Duże zewnętrzne pudełko z napisem Legion i mniejsze czarne pudełko wewnętrzne z samym laptopem. W zestawie znajduje się zasilacz 230W, odłączany kabel zasilający oraz dokumentacja. Bez zbędnych ceregieli.

Jak to wygląda i czy jest dobrze zmontowane?

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-3

Recenzowaliśmy już Lenovo Legion Slim 7 poprzedniej generacji. Główne różnice dotyczyły wewnętrznych komponentów notebooka. Zewnętrznie wszystko pozostaje praktycznie niezmienione: design jest podobny. Z tymi samymi wadami i zaletami. Zewnętrznie otwory wentylacyjne i perforacja nad blokiem klawiatury zostały tylko nieznacznie zmienione. Z zalet konstrukcyjnych - cienka i dość lekka w całości metalowa obudowa w kolorze ciemnoszarym, która nie rzuca się zbytnio w oczy. Jedynym elementem dekoracyjnym jest podświetlane logo Legion na górnej pokrywie. I znane z poprzednich laptopów Legion mocowanie górnej pokrywy. Nie jest on przymocowany do krawędzi notebooka, ale nieco bliżej użytkownika.

A teraz wady projektu. Po prawej stronie znajdują się dwa porty USB Type-C 3.1 Gen 2 z obsługą DisplayPort i Power Delivery. I to już wszystkie dostępne złącza do podłączenia zewnętrznego monitora w, przypomnę, gamingowym laptopie. I jeśli nie masz żadnych problemów z podłączeniem zewnętrznego monitora, to aby podłączyć go do telewizora będziesz musiał prawdopodobnie kupić adapter lub odpowiedni, niezbyt rozpowszechniony kabel. Na tej samej powierzchni znajduje się przycisk Novo w małym otworze, który uruchamia Lenovo OneKey Recovery do szybkiego resetowania laptopa. Otwory wentylacyjne są tej samej wielkości co w poprzednim modelu, ale różnią się dekoracyjnie: są zaokrąglone po bokach.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-8

Lewy koniec to również podobny zestaw jak w poprzedniej generacji: otwory wentylacyjne, połączony 3.5mm jack audio oraz czytnik kart dla pełnowymiarowych kart pamięci SD.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-9

Z tyłu umieszczono gniazdo zasilania oraz dwa pełnowymiarowe porty USB 3.2 Gen 2, a także otwory wentylacyjne. Na tym, niestety, kończy się zestaw portów.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-10

Wzornictwo przedniej krawędzi Lenovo sprawia, że najnowsze modele, zarówno gamingowy Legion, jak i ultrabooki Yoga, mają ciekawy design. Sam kształt jest w kształcie klina, ale górna pokrywa ma wypukłość z wygrawerowanym napisem Legion. Ta wypukłość ułatwia otwieranie notebooka.

Na spodzie znajduje się duży perforowany obszar do wlotu powietrza chłodzącego, z tyłu solidny gumowy pasek, a z przodu dwie gumowe nóżki. Obok nich znajdują się głośniki stereo, które są skierowane pod kątem do powierzchni biurka.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-15

Ramka na górze i po bokach wyświetlacza jest cienka, kamerka ze wskaźnikiem jest na swoim zwykłym miejscu. Aparat wyposażony jest w mechaniczną migawkę. Pod ekranem umieszczono mikrofony i logo Lenovo. Obszar nad blokiem klawiatury jest usiany perforacjami dla wlotu powietrza. Na środku znajduje się okrągły przycisk zasilania z diodą LED na obwodzie. Jest to również skaner linii papilarnych.

Notebook ma wymiary 356x252x18,9 mm i waży 1,9 kg. Co jak na model gamingowy jest dość skromne: bez większych problemów można go nosić w plecaku. Jest zmontowany i wygląda dobrze, ale zestaw portów jest szczerze mówiąc rozczarowujący.

Jak wygodne w użyciu?

Notebook można otworzyć jedną ręką, a zawiasy dość mocno blokują pokrywę i nie chwieje się ona przy najmniejszym dotknięciu. Można ją również otworzyć o 180°.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-20

Klawiatura zajmuje prawie całą szerokość pulpitu. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie pełnowymiarowego układu z dodatkowym blokiem numerycznym. Górny rząd klawiszy jest nieco zmniejszony na wysokość. Klawisze strzałek z pełnowymiarowymi klawiszami. Jest on lekko przesunięty w stronę użytkownika. Dwa przyciski Shift są długie, Enter jest jednopokładowy. Nie ma specjalnych problemów z przyzwyczajeniem się do niego.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-21

Rozmiar przycisków i odstępy między nimi są standardowe, ale skok przycisków jest raczej krótki. To całkiem normalne w przypadku notebooka "do pracy", ale w przypadku modelu gamingowego pożądany byłby skok nieco większy i bardziej informacyjny. Przyciski zostały prawdopodobnie poświęcone na rzecz grubości notebooka. Podświetlenie jest białe i ma kilka poziomów jasności. W górnej konfiguracji zastosowano podświetlenie Corsair iCUE RGB.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-22

Touchpad w laptopie jest przyzwoitej wielkości, o bardzo dobrym zasięgu i czułości. Tak, oczywiście, do gier mysz jest koniecznością. Ale wszystkie inne manipulacje są absolutnie wygodne do wykonania również za pomocą touchpada.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-23

Jak dobry jest wyświetlacz?

W laptopie zastosowano ekran IPS o przekątnej 15,6 cala. W zależności od konfiguracji, obecna generacja Lenovo Legion Slim 7 może mieć UHD (3840x2160) z maksymalną jasnością 500 cd/m², odświeżaniem 60Hz, 100% pokryciem przestrzeni barw Adobe RGB, certyfikatem VESA DisplayHDR 400 i obsługą Dolby Vision. Jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów "twórców treści": obróbka zdjęć, wideo i tak dalej. Druga wersja (która właśnie do nas dotarła) jest bardziej przystosowana do gier: rozdzielczość FullHD, częstotliwość odświeżania 165 Hz i czas reakcji piksela 3 ms. Twierdzi, że posiada 100% pokrycie przestrzeni kolorów sRGB i obsługę Dolby Vision. Maksymalna jasność wynosi jednak 300 cd/m². W zasadzie, jak na model do gier, to wystarczy. Moje osobiste odczucie jest takie, że ekran jest naprawdę bardzo dobrej jakości, ale zobaczmy co mają do powiedzenia aparaty.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-24

Maksymalna jasność okazała się nawet nieco wyższa od deklarowanej: 313,066 cd/m², jasność czarnego pola to 0,378 cd/m², a współczynnik kontrastu statycznego wynosi 828:1. Gamut kolorów jest prawie taki sam jak sRGB, a poza tym odwzorowanie kolorów jest bardzo zbliżone do wartości referencyjnych.

A co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?

Obecne konfiguracje Lenovo Legion Slim 7 wykorzystują połączenie procesora AMD z kartą graficzną z serii GeForce 3000. Maksymalna konfiguracja może posiadać procesor AMD Ryzen 9 5900HX. Otrzymaliśmy konfigurację z AMD Ryzen 7 5800H, która również jest całkiem wydajna . Jest to mobilny procesor AMD z serii Cezanne oparty na architekturze Zen 3. Jest on produkowany w 7nm procesie technologicznym FinFET. Zawiera on 8 rdzeni i obsługuje 16 wątków przetwarzania. Jego bazowa częstotliwość taktowania wynosi 3,2 GHz, a maksymalna 4,4 GHz. Pamięć cache trzeciego poziomu to 16MB, a poziom TDP wynosi 45W (35-54W). Pojemność pamięci RAM to 16GB DDR4 o częstotliwości 3200MHz, pracującej w trybie dual channel. Obsługiwana jest maksymalna pojemność 32 GB. Opcja karty graficznej jest tylko jedna: to NVIDIA GeForce RTX 3060 Laptop z 6 GB pamięci GDDDR6. Oczywiście wersja Laptop ma niższe TDP i częstotliwości pracy. Podstawowa częstotliwość układu wynosi 817 MHz i jest zwiększana do 1282 MHz. Z innych rzeczy: WiFi 802.11 ax i Bluetooth 5.1.

W testach graficznych notebook prezentuje przekonujące, aczkolwiek nie topowe wyniki. Nadal 3060 i to nawet w wersji Laptop nie jest topowym wariantem na dziś, ale do nowoczesnych gier wystarczy. W testach CPU wszystko jest bardzo dobrze. Zarówno w testach jedno- jak i wielordzeniowych.

Jako dysk w tej konfiguracji mamy SSD PCIe Gen3 x4 NVMe v1.3 Western Digital PC SN730 512TB w formacie M.2:

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-65

Prędkość odczytu osiąga 3400MB/s, prędkość zapisu to nieco ponad 2700MB/s. Nie jest rekordowy, ale bardzo solidny i zgodny z oczekiwaniami:

Z jakiegoś powodu AIDA64 nie widzi czujników temperatury na wszystkich głównych podzespołach laptopa. A stress test pokazuje tylko wykres temperatury dla dysku SSD. Pozostaje na poziomie 31°. Jednocześnie, nawet po 15 minutach maksymalnego obciążenia nie zaobserwowano żadnych oznak przegrzania czy zmęczenia: notebook nadal pracuje normalnie, bez zamarzania i innych rzeczy. Podczas długotrwałego grania w wymagające gry nie obserwuje się również luzów FPS. Układ chłodzenia jest oczywiście słyszalny. Jednak hałas nie jest zbyt głośny i zupełnie nie przeszkadza. Klawiatura pozostaje chłodna, jedynie obszar nad nią robi się nieco ciepły.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-72

Wszystkie gry zostały uruchomione w natywnej rozdzielczości FullHD z maksymalnymi możliwymi ustawieniami, raytracingiem i DLSS w trybie maksymalnej jakości. W Ghostrunner jest dziwny spadek do 48 FPS na starcie, dalej framerate utrzymuje się na poziomie 70 FPS. Metro Exodus - rozrzut od 100 do 120 FPS. Forza Horizon 5 - 76-83 FPS. The Ascent - waha się od 40 FPS (w najtrudniejszych momentach z dużą ilością wybuchów i innych rzeczy) do 60 FPS.

O dźwięku nie można powiedzieć zbyt wiele, zarówno dobrego, jak i złego. Typowe laptopowe głośniki stereo, które w zupełności wystarczają do oglądania filmów. Rezerwa głośności jest niezła, ale nie spodziewajcie się basu.

Recenzja Lenovo Legion Slim 7: crossover wśród laptopów do gier-107

Aplikacja Lenovo Vantage jest używana do wszystkich podstawowych ustawień laptopa. Tutaj dostępne są aktualizacje oprogramowania, monitorowanie systemu, ustawienia zasilania, wiersze przycisku F itd.

Dodatkowo zainstalowana jest aplikacja Dolby Vision z presetami: nie było widać różnicy w obrazie "na oko". Autorska aplikacja Killer do nadawania priorytetów i kontrolowania połączenia sieciowego. I Nahimic do strojenia dźwięku.

Za czas pracy na baterii odpowiada 3-komorowa bateria o pojemności 71Wh, z której notebook (teoretycznie) może pracować do 8 godzin. Jest to minimalne obciążenie i jasność. W trybie biurowym z przeglądarką, dokumentami, Photoshopem i strumieniowaniem muzyki działa około 4 godzin. Oczywiście granie na zasilaniu bateryjnym nie jest dobrym pomysłem. Tylko z dołączonym zasilaczem 230W. Jest też wsparcie dla ładowania Rapid Charge Pro z adaptera USB Type-C o mocy 95W. W ciągu 30 minut można naładować laptopa o 50%.

Podsumowanie. Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Lenovo Legion Slim 7:

 • Lenovo Legion Slim 7 to stosunkowo kompaktowy i produktywny laptop do gier w metalowej obudowie.
 • W laptopie zastosowano połączenie AMD Ryzen 7 5800H, nVidia GeForce RTX 3060 Laptop i 16 GB pamięci RAM.
 • Zestaw portów jest dość skromny, z tylko 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (DisplayPort) do podłączenia zewnętrznego wyświetlacza.
Lenovo Legion Slim 7 Specyfikacja
Wyświetlacz 15,6 cala, 1920x1020, IPS, 165 Hz
Wymiary 356x252x18,9 mm
Waga 1.9 kg
System operacyjny Windows 10
Procesor AMD Ryzen 7 5800H (3,2-4,4 GHz), 8 rdzeni, 16 wątków, (Zen 3 Cezanne 7nm FinFET)
Pamięć RAM 16GB DDR4 3200 MHz
Grafika nVidia GeForce RTX 2060 Laptop, 6GB GDDR6
Pamięć masowa SSD M.2 PCI Express Gen3 x4 512GB
Łączność Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6), 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5.1
Złącza 2 x USB 3.2 Gen 2, 2 x USB-C 3.1 Gen 2 (DisplayPort), 3.5mm, gniazdo zasilania
Kamera dostępna, HD
Bateria 71Wh, 3 ogniwa

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej