Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz

Autor: Nickolay Polovinkin | 25.11.2021, 11:34
Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz

Jako osoba, która od dłuższego czasu korzysta na co dzień z routera klasy AC1900, mogę powiedzieć, że prędkości tego standardu w większości przypadków są wystarczające. Jeśli Twój starszy router zawiódł i chcesz szybko znaleźć najtańszy zamiennik, to kandydat Mercusys MR50G do tej roli jest całkiem odpowiedni. Ale jeśli masz specjalne wymagania co do funkcjonalności, ma obsługiwać wielu klientów przewodowych lub nowoczesnych urządzeń z Wi-Fi 6, to poszukaj czegoś z wyższej klasy. Najbliższymi konkurentami pod względem poziomu są Tenda AC19 i TP-Link Archer C80, oba mają więcej portów LAN, ale są też nieco droższe.  

3 powody, aby kupić Mercusys MR50G:

  • przyzwoita prędkość bezprzewodowa;
  • porty Gigabit Ethernet;
  • wygodny panel sterowania dostosowany do smartfonów.

3 powody, aby nie kupować Mercusys MR50G:

  • musisz podłączyć więcej niż dwóch klientów przewodowych bez koncentratorów;
  • planujesz uaktualnienie do Wi-Fi 6 i szukasz routera o tym konkretnym standardzie;
  • masz specjalne wymagania dotyczące szybkości lub funkcjonalności.

Podczas gdy niektórzy gonią za najnowszymi technologiami, inni potrzebują bezprzewodowego Internetu do pracy w domu. Niedawno zapoznaliśmy się z Mercusy MR70X, najbardziej przystępny cenowo router Wi-Fi 6, a teraz zejdźmy w dół. Z szóstej wersji cofnijmy się do piątej, ale jeśli chodzi o prędkości, teoretycznie dodajmy nawet: od AX1800 do AC1900. I weźmy najbardziej demokratyczną cenę: 899 hrywien. Dzięki tym wejściom otrzymujesz Mercusys MR50G, najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router AC1900 na rynku ukraińskim. Jest to urządzenie podstawowe, to znaczy zawiera minimalny niezbędny zestaw możliwości, które pokrywają potrzeby większości zwykłych użytkowników. Tak, ktoś już rozważa wyłącznie modele z Wi-Fi 6, ktoś krytycznie odnosi się do obsługi dysków flash USB lub agregacji portów LAN. Ale zadanie "po prostu rozdaj plik»Nigdzie nie odszedł i jest bardziej powszechny niż jakikolwiek inny, a Mercusys MR70X doskonale sobie z tym radzi. 

Co jest w pudełku?

Kompletny zestaw jest typowy dla produktów Mercusys. Skromne pudełko użytkowe zawiera sam router z niewymiennymi antenami, standardowy zasilacz, kabel Ethernet, instrukcję i kartę gwarancyjną.

Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz-2

Jak to wygląda?

Wygląda nietypowo! Mercusys nie boi się eksperymentować z konstrukcją swoich urządzeń. MR50G przypomina nieco owada z sześcioma długimi nogami antenowymi. Efekt ten uzyskuje się dzięki sześciokątnemu kształtowi obudowy oraz bocznemu rozmieszczeniu anten. 

Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz-3

Główną część powierzchni obudowy wykonano z matowego plastiku, ale na górnym panelu wyróżniają się charakterystyczne błyszczące linie. Logo producenta jest dyskretne, również błyszczące, obok znajduje się kontrolka LED. Tutaj jest tylko jeden i najlepiej widać go pod kątem prostym, a jeśli spojrzysz pod kątem, możesz tego nie zauważyć. Ogólnie rzecz biorąc, urządzenie wygląda stylowo i nie jest tanie. 

Nie ma przedniego panelu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, górna część jest umieszczona pod kątem do podstawy, jest wyraźnie widoczna z boku. Na bocznych częściach znajdują się mocowania antenowe, po dwie sztuki na każdym. Dwie pozostałe anteny są przymocowane do tylnego panelu. Pomiędzy nimi znajduje się złącze zasilania, przycisk WPS (odpowiada również za przywracanie ustawień fabrycznych) oraz trzy porty RJ-45: jeden WAN i dwa LAN. Każdy port sieciowy ma małą diodę LED aktywności.

Dolna część zakryta jest kratką wentylacyjną, tutaj również znajdziesz naklejkę z parametrami podłączenia do routera. Nie ma specjalnych nóżek antypoślizgowych ani otworów do montażu na ścianie. Szkoda, byłby to elegancki element projektu high-tech, coś w rodzaju trofeum z polowania na obce owady.

Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz-22

Jak podłączyć i skonfigurować?

Połączenie jest łatwe, procedura jest typowa dla większości routerów tej klasy. Po podłączeniu zewnętrznego kanału internetowego do portu WAN włącz zasilanie urządzenia i połącz się z podstawową siecią bezprzewodową, której parametry są wskazane na naklejce na obudowie. W większości przypadków router natychmiast wykryje sieć i rozpocznie dystrybucję Internetu, jednak aby zrobić wszystko sprytnie, przejdź do przeglądarki pod adresem http://mwlogin.net i postępuj zgodnie z prostymi krokami sugerowanymi przez kreatora początkowej konfiguracji.

Kreator poprosi o ustawienie hasła do centrali, wybór strefy czasowej i skonfigurowanie typu połączenia. W zależności od wybranego kraju na liście rozwijanej pojawi się lista popularnych dostawców z gotowymi ustawieniami, ale można też wybrać rodzaj połączenia ręcznie. Na ostatnim etapie określamy nazwy punktów dostępowych w każdym zakresie, po czym zapisujemy ustawienia. 

Co może zrobić?

Mercusys MR50G przeznaczony jest do dystrybucji bezprzewodowego Internetu w sieci domowej. To jego główny cel, z naciskiem na słowo „bezprzewodowy”, ponieważ ma tylko dwa porty LAN. Z jednej strony to za mało w porównaniu z większością innych modeli na rynku. Z drugiej strony jest mało prawdopodobne, aby w wielu nowoczesnych mieszkaniach znajdowały się więcej niż dwa komputery stacjonarne, które wymagają połączenia kablowego. Jednak nawet jeśli są, możesz użyć dodatkowego huba do ich pracy. Cóż, jeśli ta opcja nie jest odpowiednia ze względu na wymagania dotyczące szybkości, to przepraszam, potrzebujesz routera zupełnie innego poziomu i za inne pieniądze. 

Recenzja Mercusys MR50G: router, którego szukasz-39

Jeśli zagłębimy się nieco głębiej, zobaczymy, że Mercusys MR50G obsługuje technologie MU-MIMO, aby zoptymalizować równoczesną pracę z wieloma urządzeniami, oraz Beamforming, aby poprawić zasięg sieci bezprzewodowej w trudno dostępnych miejscach. Istnieje możliwość połączenia obu zakresów komunikacji pod jedną nazwą (SSID) za pomocą jednego hasła dostępowego, funkcja ta nazywa się SmartConnect. Istnieje wsparcie dla IPTV, VLAN i IPv6, najprostszej zapory ogniowej i funkcji kontroli rodzicielskiej, ale nie ma możliwości stworzenia serwera VPN. Ale już weszliśmy do ustawień, więc przyjrzyjmy się im dokładniej. 

Co jest w panelu sterowania?

Przypomnę, że Mercusys MR50G sterowany jest wyłącznie przez interfejs WWW i tylko z sieci lokalnej (choć w ustawieniach można otworzyć lukę na dostęp z zewnątrz). Urządzenia tego poziomu nie opierają się jeszcze na nowomodnych aplikacjach mobilnych i funkcjach zarządzania chmurą, ale nie muszą nigdzie się rejestrować, wymyślać lokalnego hasła i iść. Interfejs panelu sterowania jest dobrze dostosowany zarówno do przeglądarek stacjonarnych, jak i mobilnych, więc wygodnie jest wprowadzać ustawienia ze smartfona, nawet bez żadnych aplikacji.

Zaraz po zalogowaniu (pamiętaj, że z sieci lokalnej centrala jest dostępna pod adresem mwlogin.net) ukazuje nam się sekcja „Schemat sieci”, gdzie można zobaczyć stan połączenia, stany interfejsów przewodowych i bezprzewodowych oraz listę podłączonych urządzeń klienckich. Z tego miejsca jednym kliknięciem możesz włączyć lub wyłączyć sygnał bezprzewodowy i osobno w każdym z zakresów, lub szybko „zablokować” jednego z podłączonych klientów. Wszystko jest pod ręką, nie ma jednak wykresów obciążenia procesora i pamięci, jak w bardziej zaawansowanych routerach.

Podstawowe ustawienia są kontynuowane w sekcjach „Internet” i „Tryb bezprzewodowy”, gdzie można zmienić typ połączenia, adres MAC routera, nazwy i hasła do sieci bezprzewodowych. Istnieje funkcja sieci gości, do której nazwa i hasło są ustawiane osobno, a także dla każdego z zakresów. A zasięgi sieci głównej można połączyć pod jedną nazwą, włączając funkcję SmartConnect.

Sekcja „Ustawienia dodatkowe” jest tradycyjnie największa i zawiera wiele podsekcji. Tak więc „Szybka konfiguracja” powiela możliwości kreatora początkowej konfiguracji routera, „Tryb pracy” pozwala przełączać się między trybami routera i prostego punktu dostępu, ale „Sieć” z kolei zawiera kilka zagnieżdżonych pozycji menu. Widzimy w nich znane już ustawienia IP, DNS i MAC, a także bardziej szczegółowe: NAT, negocjację prędkości portu, IPTV/VLAN, DHCP, DDNS oraz ustawienia routingu statycznego.

Ustawienia „Trybu bezprzewodowego” częściowo powielają te, które były już widoczne w sekcji wyższego poziomu o tej samej nazwie, ale tutaj możemy dodatkowo określić kanał, jego szerokość i moc nadajnika. MU-MIMO jest domyślnie włączone. Możliwe jest skonfigurowanie harmonogramu działania sieci bezprzewodowych, włączenie WPS, Airtime Fairness i szeregu innych parametrów. Konkretne ustawienia sieciowe są kontynuowane w sekcji „Przekierowanie NAT”, gdzie można określić parametry przekierowania portów i wyzwalania, włączać lub wyłączać UPnP i DMZ. 

"Kontrola rodzicielska" działa w następujący sposób. Tworzymy profil użytkownika, wybieramy z listy urządzeń podłączonych do routera te, które do niego należą, a następnie wybieramy ograniczenia, które będą obowiązywać tego użytkownika. System obsługuje zarówno filtrowanie adresów, jak i harmonogram korzystania z Internetu.

Przechodząc dalej przez menu panelu sterowania, można znaleźć włączenie QoS, ustawienia zapory, czarno-białe listy urządzeń, interfejs wiązania adresów IP i MAC oraz ustawienia bramy warstwy aplikacji. W przypadku IPv6 istnieje możliwość wyboru trybu: router lub most.

Wszystkie funkcje serwisowe umieszczone są w sekcji „System”. Z tego miejsca aktualizowane jest oprogramowanie routera (niestety tylko z pliku lokalnego, aktualizacje bezprzewodowo nie są dostarczane), ustawienia są archiwizowane i przywracane. Możesz zmienić hasło administratora, wybrać urządzenia, z których może się logować, czy włączyć możliwość zdalnego sterowania przez Internet. Dostępny jest dziennik zdarzeń systemowych, narzędzia diagnostyczne ping i traceroute, ponowne uruchomienie routera (natychmiastowe lub zgodnie z niestandardowym harmonogramem), a także ustawienia wskaźników LED (można go wyłączyć automatycznie o określonej porze dnia).

O co chodzi z szybkością?

To jest nasz standardowy router AC1900, co oznacza, że jego maksymalne możliwe prędkości w dwóch pasmach (odpowiednio 5 i 2,4 GHz) powinny mieć właśnie tę wartość, czyli 1300 + 600 = 1900. Do tego mamy gigabitowe porty Ethernet, więc prędkość do użytku domowego powinna wystarczyć. Co dziwne, podczas testowania routera nie było żadnych skarg ze strony użytkowników domagających się „gier” prędkości sieci, ale i tak polecam zagorzałym graczom przyjrzenie się bardziej wyspecjalizowanym rozwiązaniom. Średnie prędkości w testowych pomiarach nie osiągają oczywiście maksimów, ale były też rejestrowane w warunkach dalekich od idealnych. W benchmarku mobilnego WiFi Speed Test Pro realna średnia prędkość w paśmie 5 GHz sięga 700 Mb/s, a przy 2,4 GHz dąży do 100 Mb/s. To około 10-15% wolniej niż w przypadku Mercusys MR70X, które testowaliśmy wcześniej, ale tę różnicę obserwuje się tylko na urządzeniach z Wi-Fi 6. W przypadku starszych klientów różnica w szybkości między MR50G i MR70X mieści się w granicach błędu pomiaru.

Trzy rzeczy, które należy wiedzieć o Mercusys MR50G:

  • Jest to jeden z najbardziej przystępnych cenowo routerów AC1900;
  • Wygląda interesująco i jest dość szybki w pracy;
  • Posiada sześć anten, ale tylko dwa porty LAN. 

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej