Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6

Autor: Nickolay Polovinkin | 01.11.2021, 10:54
Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6

Mercusys MR70X prezentuje się bardzo dobrze, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Zarówno pod względem szybkości, jak i wyglądu, trudno powiedzieć, że jest to niedrogi router z masowej półki. Interfejs sterowania jest nowoczesny i funkcjonalny. Prawdopodobnie spodziewałem się znacznie mniej. Oczywiście jest wiele rzeczy, na które można narzekać: od braku USB po brak możliwości montażu na ścianie. Ale biorąc pod uwagę kategorię cenową nie jest to krytyczne. Najbliższym konkurentem jest Xiaomi Redmi AX5, jest nieco droższy, ale też ma tylko trzy porty dla klientów przewodowych, brak USB i ten sam standard łączności AX1800. 

4 powody, dla których warto kupić Mercusys MR70X:

 • wsparcie dla Wi-Fi 6 i wysoka wydajność;
 • porty Gigabit Ethernet;
 • przyjazny użytkownikowi panel sterowania z wieloma ustawieniami;
 • trzyletnia gwarancja (konkurencja w tym segmencie ma mniej).

3 powody, dla których nie warto kupować Mercusys MR70X:

 • potrzebujesz możliwości podłączenia dysków USB;
 • potrzebujesz więcej niż trzech portów LAN;
 • masz specjalne wymagania co do szybkości lub funkcjonalności.

Czekałeś na dostępne routery Wi-Fi 6? Masz! Wygląda na to, że droższe marki już wycofały pierwszy krem z rynku. Nową niszę wypełniają "woły robocze" o dobrym stosunku ceny do wydajności i bez zbędnej pretensjonalności. Mercusys MR70X w tej chwili wygląda na najbardziej przystępny cenowo router z obsługą Wi-Fi 6 na rynku ukraińskim. Jednocześnie jest wyposażony w gigabitowe porty, rozumie nowoczesną technologię Beamforming, OFDMA i MU-MIMO, posiada ustawienia IPTV i kontrolę rodzicielską. Z drugiej strony, są tylko trzy porty LAN, brak obsługi USB i niektórym wymagającym użytkownikom może brakować tej funkcjonalności.  

Co jest w pudełku?

Pakiet jest tradycyjny dla większości nowoczesnych routerów. Samo urządzenie wraz z zamontowanymi antenami, zasilaczem, metrowym kablem Ethernet, instrukcją obsługi, kartą gwarancyjną i innymi dokumentami. Kabel nie jest odłączany od zasilacza i ma długość około półtora metra. Pudełko, w którym to wszystko się znajduje jest dość cienkie i stosunkowo kompaktowe, a cała jego zawartość mieści się w wyprofilowanej tacce z grubego kartonu. 

Jak to wygląda?

Wygląda to zaskakująco imponująco. Jedno z najbardziej przystępnych cenowo urządzeń w swojej klasie, można by się spodziewać, że będzie oszczędne w szczegółach, ale tak nie jest. Obudowa ma nietypowy kształt, nie jest to cegiełka ani okrągły talerz. Estetycznie plasuje się gdzieś pomiędzy samochodem sportowym a robotem transformatorem.

Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6-6

Na górnym panelu urządzenia projektanci połączyli matowy i błyszczący plastik; powierzchnia ze szczelinami wentylacyjnymi zajmuje sporo miejsca; szyku dodaje "chromowane" logo. W szczegółach urządzenie prezentuje się bardzo ciekawie. Jednak błyszcząca powierzchnia łatwo się rysuje, w końcu to tylko plastik.

Nie ma panelu przedniego jako takiego, jedynym "światłem" tego "bolide'a" jest wskaźnik LED. Z jednej strony nie jest to "pudełko z migającymi światełkami", ale jednocześnie wartość informacyjna wyświetlacza w starszych routerach była lepsza. Jeden wskaźnik na port, pamiętasz? 

Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6-13

Na każdej stronie znajduje się jedna antena. Dwa kolejne są przymocowane do tylnej ścianki. Pomiędzy nimi znajdują się cztery porty RJ-45 (port WAN ma inny kolor), przycisk Reset/WPS oraz gniazdo zasilania. Nie ma oddzielnego przycisku zasilania. Dla każdego portu istnieje jednak osobny wskaźnik aktywności w postaci małej diody LED, o czym właśnie przypomnieliśmy.

Anteny nie są zdejmowalne, ale posiadają mechanizm obracania o 180 stopni i pochylania o 90 stopni oraz są pokryte matową plastikową osłoną. Dolny panel routera wykonany jest z tego samego materiału. Ma sporo szczelin wentylacyjnych, są nóżki do równego ustawienia na powierzchni (ale bez żadnych podkładek antypoślizgowych). Niestety nie przewidziano możliwości montażu na ścianie, a szkoda, bo Mercusys zwykle o to dba. Na środku dolnego panelu znajduje się ważna naklejka z hasłem i domyślną nazwą punktu dostępu.

Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6-20

Jak się połączyć i skonfigurować?

To naprawdę proste. Nie potrzebujesz żadnych aplikacji ani kont. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć router do źródła Internetu (np. modemu) i włączyć zasilanie. Od tego momentu można przełączać się na sieć bezprzewodową nowego urządzenia. Szczegóły dotyczące połączenia znajdują się na tej naklejce na spodzie routera. Po podłączeniu przejdź do strony http://mwlogin.net na komputerze lub smartfonie i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora konfiguracji początkowej.

Jak widać, w większości przypadków wystarczy wybrać wartości domyślne. Zostaniesz poproszony o ustawienie hasła dostępu do panelu sterowania, strefy czasowej i typu połączenia. Można od razu wymyślić własne nazwy dla sieci bezprzewodowych lub sklonować adres MAC, jeśli jest on ściśle określony przez dostawcę. To wszystko, kreator poinformuje o pomyślnym zakończeniu konfiguracji. 

Co to może zrobić?

Jak każdy router, Mercusys MR70X potrafi bezprzewodowo rozprowadzać Internet i obsługuje standard Wi-Fi 6. Jeśli ta nazwa jest dla Ciebie nowością, to przypomnę, że to właśnie w tak prosty i czytelny sposób postanowiono nazwać nowy standard IEEE 802.11ax. W związku z tym, poprzedni standard 802.11as został zakodowany jako Wi-Fi 5, 2009 standard 802.11n został zakodowany jako Wi-Fi 4, i tak dalej przez wieki. Upraszczając, oto główne różnice między "szóstką":

 • wyższa prędkość transferu danych;
 • lepsza wydajność w przypadku większej liczby urządzeń;
 • niższe zużycie energii (ważne dla klientów mobilnych).

Bohater naszej recenzji potrafi wszystko. Łączna prędkość we wszystkich pasmach wynosi do 1,8 Gb/s (więcej na ten temat później). Optymalizacja dla wielu klientów jest osiągana dzięki technologiom MU-MIMO i OFDMA, podczas gdy oszczędność energii jest optymalizowana dzięki funkcji Target Wake Time. Urządzenie jest również wyposażone w Beamforming, metodę kształtowania sygnału bezprzewodowego, która pozwala na uzyskanie optymalnego zasięgu. Jeśli Twój stary router miał dwie osobne nazwy i hasła dla pasm 2,4 i 5 GHz i było to irytujące, pokochasz funkcję Smart Connect, która łączy obie sieci pod jednym identyfikatorem SSID. 

Recenzja Mercusys MR70X: najbardziej przystępny cenowo gigabitowy router z Wi-Fi 6-35

Czego nie może zrobić?

Cuda się nie zdarzają, urządzenia w tym przedziale cenowym mają swoje ograniczenia. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest skromny panel tylny, z tylko trzema portami dla urządzeń przewodowych i bez USB. W przypadku konieczności podłączenia więcej niż trzech komputerów (lub innych urządzeń o podobnej wielkości) za pomocą kabla, konieczne będzie użycie dodatkowych koncentratorów. 

A jak to wygląda?

Na początek, to (nawiązując do panelu ustawień) wygląda równie dobrze w przeglądarce desktopowej, jak i na smartfonie. Interfejs panelu sterowania jest adaptacyjny i łatwy w użyciu. Nie ma jednak aplikacji mobilnej i odpowiedniej usługi w chmurze do zarządzania routerem.

Co można zobaczyć i zrobić w tym interfejsie? Rzućmy okiem. Sekcja "Schemat sieci" zawiera informacje ogólne. Czy Internet działa, czy kanały bezprzewodowe są włączone, czy klienci przewodowi są aktywni, jak bardzo obciążony jest procesor i pamięć. Znajduje się tam również szczegółowa lista klientów (czyli urządzeń podłączonych do sieci za pośrednictwem routera). 

Sekcja "Internet" pozwala na zmianę typu połączenia i adresu MAC, a sekcja "tryb bezprzewodowy" konfiguruje ustawienia sieci bezprzewodowej: nazwy, hasła, sieci gościnne i Smart Connect.

Sekcja "Ustawienia zaawansowane" jest dość bogata w te właśnie ustawienia, funkcjonalność mogłaby być mniejsza w niedrogim routerze. Jego treść podzielona jest na kilka działów. Sekcja Network oprócz standardowych ustawień sieciowych, które już widzieliśmy, umożliwia konfigurację DNS, DHCP, IPTV/VLAN oraz tras statycznych. W razie potrzeby do urządzenia o określonym adresie MAC można przypisać stały adres IP.

Następnie pojawia się sekcja o znajomej nazwie "Tryb bezprzewodowy". Jest tu to, co widzieliśmy wcześniej w menu górnego poziomu plus kilka innych subtelności: ustawienia szyfrowania, szerokość kanału, MU-MIMO, WPS i WDS. Istnieje możliwość wyłączenia zaplanowanych operacji bezprzewodowych. Jest tam osobna sekcja dla ustawień NAT, są ustawienia przekierowania i wyzwalania portów, jak również DMZ.

W sekcji Kontrola rodzicielska znajduje się polityka filtrowania treści dla określonych urządzeń. Odbywa się to w następujący sposób. Dodaj nazwę użytkownika (potrzebna tylko do odróżnienia go od innych) i wybierz z listy podłączonych urządzeń te, które do niego należą. Następnie zdefiniuj słowa kluczowe, które strony powinny być zablokowane dla tego użytkownika (nie musisz tego robić). Wreszcie, ustal limit czasowy korzystania z Internetu. Możesz zarówno ustawić limity czasowe (np. maksymalnie dwie godziny dziennie w dni powszednie i maksymalnie cztery godziny w weekendy), jak i określić, od której godziny użytkownik ma odpoczywać i robić jakieś rzeczy off-line. 

Kolejne sekcje menu zawierają ustawienia dla QoS, ALG, firewall, a także czarnej i białej listy adresów MAC. To ostatnie rozwiązanie może być szczególnie przydatne w przypadku routerów znajdujących się w miejscach publicznych. Możliwe jest powiązanie adresów MAC z określonymi adresami IP, aby zapobiec atakom ARP. Co ciekawe, w MR70X zaimplementowano serwer VPN (OpenVPN i PPTP). Zdarza się, że nie ma go w droższych modelach.

W ostatniej sekcji "System" zebrane są funkcje serwisowe. Aktualizacja firmware (niestety tylko z pliku lokalnego), backup i przywracanie ustawień, zmiana hasła, pilota, języka, czasu i ustawień sygnalizacji LED. Dostępne są narzędzia ping i traceroute, a także dziennik zdarzeń systemowych.

A co z prędkością?

Mercusys MR70X to router pracujący w standardzie AX1800, suma maksymalnych prędkości we wszystkich pasmach może osiągnąć 1800 Mbit/s. Pasma, jak Państwo wiedzą, są tylko dwa: 5 i 2,4 GHz. W pierwszym przypadku pasek najwyższej prędkości sięga 1201 Mb/s, a w drugim 574 Mb/s. W Android benchmark WiFi Speed Test Pro, pożądana liczba 1201 można zobaczyć tylko na Wi-Fi 6 włączone urządzenia, z resztą osiedlenie się na niższych wartościach. Tradycyjnie przeprowadzam serię testów na różnych urządzeniach, niektóre z nich ciągnąłem już od kilku lat w celu zapewnienia kompatybilności wyników. Co ciekawe, MR70X dobrze współpracuje ze starszymi smartfonami, w testach TCP smartfon-smartfon wyniki są porównywalne z flagowymi modelami routerów. Jednak testy na najnowszym sprzęcie Wi-Fi 6 są również przyzwoite, a rzeczywista średnia prędkość sieci w zakresie 5GHz w moich testach wyniosła 899Mbps. Oczywiście, jest to mniej niż teoretyczne maksimum, ale warunki były dalekie od cieplarnianych.

Trzy rzeczy, które warto wiedzieć o Mercusys MR70X:
 • to najbardziej przystępny cenowo router z Wi-Fi 6 na rynku ukraińskim;
 • zapewnia dobre prędkości połączeń, ale porty LAN są tylko trzy;
 • ma wygodny i funkcjonalny panel sterowania i nie ma obsługi USB.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej