ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) to dość nietypowy laptop, który może zainteresować osoby potrzebujące mocnego procesora w ultrakompaktowej obudowie. Laptop napędzany jest procesorem Intel Raptor Lake 13. generacji z serii H, który zazwyczaj stosowany jest w bardziej pojemnych modelach. A wydajny system chłodzenia poradzi sobie z taką mocą. Dodatkowo laptop został wyposażony w wysokiej jakości, jasny 14,5-calowy wyświetlacz OLED o częstotliwości odświeżania 120 Hz. Laptop posiada wygodną podświetlaną klawiaturę oraz duży touchpad połączony z touchpadem. Tradycyjnie dla linii, laptop ma solidną metalową obudowę spełniającą wojskową normę MIL-STD-810H i ładnie się prezentuje. Bardzo łatwo jednak zbiera odciski palców.
5 powodów, dla których warto kupić ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA):
- Wydajny procesor Intel Raptor Lake 13. generacji z serii H:
- wydajny system chłodzenia;
- Wspaniały wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2880x1800 i częstotliwości odświeżania 120 Hz;
- wygodna klawiatura i touchpad;
- kompaktowa metalowa obudowa z certyfikatem MIL-STD-810H.
2 powody, dla których nie warto kupować ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA):
- wysoka cena;
- markowa obudowa.
Szybkie przejście na nowy sprzęt:
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA)?
- Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
- W pigułce
Co znajduje się w pudełku?
ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) zapakowany jest w zwykłe szare pudełko. Opakowanie jak zwykle jest całkiem niezłe. Oprócz laptopa, zasilacza 90W z kablem zasilającym i dokumentacją, znajdziemy w nim przejściówkę sieciową USB na RJ-45 oraz bardzo ładne kopertowe etui:
Jak wygląda ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA)?
ASUS odświeżył design swoich Zenbooków, niedawno recenzowaliśmy model ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402). Dzisiejszy ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) ma bardzo podobny wygląd i konstrukcję, a główne różnice znajdują się w środku. Laptop jest niemal w całości wykonany z aluminium, a jedynie ramka wokół ekranu jest plastikowa.Waga nie jest więc minimalna, ale w rękach sprawia wrażenie drogiego i solidnego. Górna pokrywa ma wzór w postaci linii, które tworzą nowe logo ASUS-a. W lewym dolnym rogu znajduje się mały napis ASUS Zenbook. W naszym przypadku laptop jest ciemnoszary. Pokrywa ma matowe wykończenie, które jest przyjemne w dotyku, ale bardzo markotne. Odciski palców są na niej bardzo widoczne, więc idealiści będą musieli wziąć mikrofibrę, aby je wytrzeć. Jest też ciekawa wersja beżowa (Sandstone Beige) z powłoką ceramiczną.
Złączy nie ma zbyt wiele, ale jak na kompaktowy model ultraportowy jest to w zupełności wystarczające. Na prawym boku znajdują się dwa złącza Thunderbolt 4 z DisplayPort i Power Delivery, gniazdo audio 3,5 mm i HDMI 2.0b. Po lewej stronie znajdują się dwa wskaźniki pracy LED.
Z lewej strony jest jedno pełnowymiarowe USB Type-A 3.2 Gen 2 i otwory wentylacyjne:
Z tyłu jest tylko szeroki zawias, który zajmuje większość szerokości laptopa. Z przodu znajduje się typowe wycięcie w pokrywie. Nie ma tu żadnych innych elementów funkcjonalnych.
Ramki na obwodzie ekranu są cienkie, szczególnie te boczne. Ekran zajmuje 89% powierzchni. Nad ekranem znajduje się kamerka internetowa ze wskaźnikiem, kamera na podczerwień do identyfikacji właściciela, dwa mikrofony, czujnik światła do automatycznej regulacji jasności oraz czujnik RGB do automatycznej regulacji temperatury barwowej wyświetlacza. Kamera internetowa ma rozdzielczość FullHD i obsługuje funkcję poprawy obrazu ASUS AiSense. Obejmuje ona rozmycie tła, korekcję oświetlenia, korekcję kierunku oczu, śledzenie ruchu, filtry oraz technologię trójwymiarowej redukcji szumów (3DNR) w czasie rzeczywistym.
Spód ma dużą liczbę otworów wentylacyjnych i gumowe nóżki. Na ściętych krawędziach bocznych znajdują się głośniki stereo. Dolną pokrywę można zdjąć odkręcając 9 śrubek. Może to być konieczne do wyczyszczenia układu chłodzenia lub wymiany dysku SSD. Pamięć RAM jest przylutowana do płyty, więc nie będzie można zwiększyć jej pojemności.
Laptop ma wymiary 321,8 x 225,6 x 16,9 mm i waży 1,56 kg. Owszem, są modele lżejsze i bardziej kompaktowe, ale warto pamiętać, że w niektórych konfiguracjach jest procesor Intel Core 13. generacji z serii H oraz dyskretna karta graficzna. Laptop ma ładny wygląd i materiały, ale górna pokrywa jest markowa. Jak zdecydowana większość obecnych modeli z tej linii, ASUS Zenbook 14X OLED spełnia wymagania amerykańskiej normy wojskowej MIL-STD-810H i teoretycznie może wytrzymać cięższe warunki użytkowania.
Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
W przeciwieństwie do wielu modeli z tej linii, ASUS Zenbook 14X OLED nie wykorzystuje zawiasu ErgoLift. Zamiast tego powierzchnia robocza i klawiatura są ustawione pod lekkim kątem dzięki wyższej tylnej gumowej stopce. Zawias jest wygodny: dobrze trzyma wyświetlacz w pozycji i pozwala otworzyć laptop jedną ręką. Maksymalny kąt otwarcia to 180°.
Układ klawiatury jest niemal standardowy, typowy dla ultraprzenośnych modeli ASUS-a. Nie posiada ona dodatkowego bloku numerycznego, a górny rząd i blok strzałek są mniejsze. Jedynym nie do końca typowym rozwiązaniem jest to, że górny rząd kończy się nie przyciskiem zasilania, a Delete, co powinno zapobiec przypadkowemu wyłączeniu laptopa. Przyciski Shift, Home, End, PgUp i PgDn są zdublowane ze strzałkami przez Fn. Przyzwyczajenie się do klawiatury zajmuje więc minimum czasu.
W ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) zastosowano klawiaturę ErgoSense: rozstaw klawiszy wynosi 19,05 mm, powierzchnia jest wklęsła o 0,2 mm, a pełny skok wynosi 1,4 mm. Jednocześnie wciśnięty przycisk wystaje 0,1 mm ponad powierzchnię roboczą. Siła aktywacji wynosi 25-34 g, a maksymalna siła nacisku to 62 g. Klawiatura jest bardzo wygodna: skok klawiszy jest dość miękki, ale treściwy. Jest białe podświetlenie o trzech poziomach jasności.
Touchpad jest szklany, o bardzo ładnym, matowym wykończeniu. Jest on dość duży i ma dobrą czułość. Podobnie jak wiele innych Zenbooków, zastosowano w nim NumberPad 2.0: touchpad jest połączony z dotykowym blokiem numerycznym aktywowanym przez przycisk dotykowy w prawym górnym rogu. Touchpad może być jednak wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem także w trybie klawiatury numerycznej. Do dyspozycji jest regulacja jasności oraz możliwość szybkiego uruchomienia kalkulatora poprzez przesunięcie przycisku dotykowego w lewym górnym rogu w dowolnym kierunku.
Jak dobry jest ekran?
Ekrany OLED powoli stają się normą w laptopach. ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) również posiada 14-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 2,8K (2880x1800), proporcjach 16:10, częstotliwości odświeżania 120 Hz i czasie reakcji piksela 0,2 ms. Powłoka jest błyszcząca, ale nie jest tak odporna na odblaski jak szkło ochronne w modelach z ekranami dotykowymi. Obiecują one pokrycie kolorów w 100% przestrzeni barw DCI-P3, posiadają certyfikat PANTONE Validated, maksymalna jasność w trybie SDR wynosi 400 cd/m2, a szczytowa jasność w trybie HDR to 600 cd/m2. Oprócz zwykłych ustawień trybu wyświetlania kolorów Splendid, aplikacja MyAsus posiada wiele ustawień mających na celu przedłużenie żywotności wyświetlacza OLED: przesunięcie pikseli, ukrycie paska zadań, wygaszacz ekranu, eliminacja migotania przy niskiej jasności oraz wybór częstotliwości odświeżania.
Pomiary kolorymetrem wykazały, że maksymalna jasność w trybie SDR jest bardzo bliska deklarowanej wartości: 387,707 cd/m² . Paleta barw ekranu jest znacznie szersza od sRGB.
A co z wydajnością, czasem pracy na akumulatorze i dźwiękiem?
To, co najciekawsze, znajduje się wewnątrz laptopa. Posiada on nowy procesor Intel Raptor Lake 13. generacji. W naszym przypadku jest to Intel Core i7-13700H. Zazwyczaj procesory z serii H są stosowane w bardziej "masywnych" przenośnych stacjach roboczych i laptopach dla graczy, natomiast modele ultraprzenośne, takie jak ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA), otrzymują mniej wydajne, bardziej energooszczędne procesory z serii U lub P. Intel Core i7-13700H jest produkowany w procesie technologicznym Intel 7, ma TDP na poziomie 45W i 24MB pamięci podręcznej. Konfiguracja rdzeni jest podobna do zeszłorocznych procesorów z tego samego poziomu. Mianowicie: 6 wydajnych rdzeni o częstotliwości 2,4-5 GHz oraz 8 energooszczędnych rdzeni o częstotliwości 1,8-3,7 GHz. Jest wsparcie dla obliczeń wielowątkowych: do 20 wątków. Do dyspozycji jest 16 GB pamięci RAM LPDDR5-4800. Jest ona przylutowana do płyty, więc nie można zwiększyć jej pojemności. W tej konfiguracji nie madyskretnej karty grafiki, tylko wbudowany układIntel Iris Xe. Ma ona 96 jednostek wykonawczych, a maksymalna częstotliwość może osiągnąć 1500 MHz. Istnieje mocniejsza konfiguracja laptopa z procesorem Intel Core i9, grafiką NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop 4 GB i 32 GB pamięci RAM. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 6E (802.11ax) i Bluetooth 5.2.
ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) ma wysoką wydajność, która wystarczy do zdecydowanej większości zadań roboczych, w tym edycji i podstawowego montażu wideo. Do poważniejszych zadań graficznych należy jednak wciąż rozglądać się za modelami z dyskretną grafiką. Wyniki w benchmarkach są odpowiednie: wysokie w testach procesora i bardzo umiarkowane w testach grafiki.
Dysk to SSD Micron 2400 o pojemności 1 TB z interfejsem PCI-E 4.0 4x. Na oficjalnej stronie producent obiecuje prędkości odczytu danych do 4500 MB/s i zapisu do 3600 MB/s.
Rzeczywiste wartości odpowiadają tym deklarowanym. Prędkość odczytu może osiągnąć 4700 MB/s, a zapisu 3600 MB/s:
System chłodzenia ASUS IceCool obejmuje dwie rurki cieplne i wentylator. Przy minimalnym obciążeniu przechodzi on w tryb pasywny, a laptop pracuje zupełnie bezgłośnie. Przy maksymalnym obciążeniu wentylator jest słyszalny, ale pracuje cicho. Obudowa prawie się nie nagrzewa, ciepły staje się tylko obszar nad klawiaturą. Na początku testu AIDA64 system nagrzewa się do około 85° i może zmniejszyć wydajność o 5%. Po tym jak układ chłodzenia dostosuje się do obciążenia, temperatura podzespołów utrzymuje się na poziomie 70-75°, a laptop działa stabilnie.
ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) nie jest przeznaczony do gier, ale całkiem nieźle radzi sobie z nie najbardziej wymagającymi grami. Gears Tactics na wysokich ustawieniach z rozdzielczością 1920x1200 działa z prędkością 30-35 FPS. Dying Light na średnich ustawieniach przy rozdzielczości 1920x1200 - 50-65 FPS.
ASUS Zenbook 14 OLED (UX3402) został wyposażony w trzykomorowy akumulator o pojemności 70 Wh, który teoretycznie powinien wystarczyć na 10 godzin pracy. Oczywiście w trybie energooszczędnym z niską jasnością. W rzeczywistym użytkowaniu, przy jasności 50%, połączeniu Wi-Fi, przeglądarce, dokumentach i Photoshopie, laptop wytrzymuje około 6,5 godziny. Oprócz szybkiego ładowania z dołączonego zasilacza, laptop obsługuje USB-C Easy Charge: można go ładować z dowolnego źródła zasilania Type-C, w tym z powerbanku.
Głośniki stereo są umieszczone na bocznych skosach obudowy pod kątem do powierzchni. Jakość dźwięku i głośność są bardzo dobre, biorąc pod uwagę wymiary laptopa. Są one w zupełności wystarczające do oglądania filmów i teledysków. W przypadku muzyki ilość niskich częstotliwości może wydawać się zbyt mała.
We wszystkich laptopach ASUS-a zastosowano aplikację MyASUS. Odpowiada ona za aktualizacje, monitorowanie systemu, przełączanie trybów ładowania, konfigurację klawiszy funkcyjnych oraz redukcję szumów AI.
Nie zabrakło również ProArt Creator Hub. W nim można wybrać tryb wydajności, monitorować obciążenie systemu, skalibrować ekran, jeśli posiadamy odpowiedni model kalibratora, tworzyć grupy aplikacji do szybkiego jednoczesnego uruchamiania i wiele innych.
Podsumowując. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA).
- ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) to ultraprzenośny laptop z potężnym procesorem 45W TDP Intel Core i7-13700H w środku.
- Wyposażony w przepiękny 145-calowy ekran OLED o rozdzielczości 2880x1800 i częstotliwości odświeżania 120 Hz.
- Wyposażony w wygodną klawiaturę i touchpad.
Specyfikacja ASUS Zenbook 14X OLED (UX3404VA) | |
---|---|
Wyświetlacz. | 14,5 cala, 2880x1800, 16:10, OLED, 120 Hz |
Wymiary. | 321.8x225.6x16.9 mm |
Waga | 1,56 kg |
System operacyjny. | 64-bitowy Microsoft Windows 11 Pro |
Procesor. | Intel Core i7-13700H (Raptor Lake, Intel 7), 14 rdzeni/20 wątków, 2,4-5,0 GHz |
PAMIĘĆ RAM | 16 GB LPDDR5-4800 |
Grafika | Intel Iris Xe |
Urządzenie pamięci masowej | SSD 1 TB NVMe PCIe 4.0 x4 |
Komunikacja | Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.2 |
Złącza | 2xThunderbolt 4 (z DisplayPort i Power Delivery), USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.0b, 3,5 mm audio |
Kamera | FullHD |
Bateria. | 70Wh, 3-cell |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Recenzja ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED: wydajny ultrabook z dwoma ekranami
- Recenzja Acer Swift Edge: najlżejszy 16-calowy laptop w historii
- Recenzja ASUS ExpertBook B5: niezawodny laptop biznesowy z imponującym czasem pracy na baterii
- Recenzja MSI Katana GF66 11UD: praktyczna broń dla wirtualnego samuraja
- Recenzja Huawei MateBook 14s: laptop Huawei z usługami Google i szybkim ekranem