Recenzja Acer Swift Edge: najlżejszy 16-calowy laptop

Autor: Aleksander Czub | 17.01.2023, 13:34

Zdecydowana większość laptopów 16-calowych ma całkiem wydajne podzespoły z dyskretnymi kartami graficznymi, ale są one dość masywne i ciężkie. Acer Swift Edge oferuje nieco inne doświadczenia. Laptop posiada doskonałej jakości 16-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K+, a przy tym jest bardzo lekki i cienki, dzięki czemu można go wygodnie nosić ze sobą na co dzień. Wydajność jest w zupełności wystarczająca do pracy z dokumentami, przeglądania stron internetowych oraz podstawowej obróbki zdjęć i filmów. A dzięki wydajnemu systemowi chłodzenia laptop zawsze pracuje stabilnie i nie przegrzewa się. Wyposażony jest w odpowiednią ilość złącz, w tym najnowocześniejsze USB w wersji 4. Należy jednak pamiętać, że autonomia nie jest najmocniejszą stroną laptopa i bateria nie wystarczy na cały dzień pracy. Najbliższa konfiguracja Acer Swift Edge z 16 GB RAM i jednym dyskiem 512 GB kosztuje teraz 60 000 UAH.

5 powodów, dla których warto kupić Acer Swift Edge:

  • Wspaniały 16-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K+;
  • lekka i wytrzymała konstrukcja;
  • wydajny system chłodzenia;
  • sporą liczbę nowoczesnych portów, w tym USB 4;
  • wydajność wystarczająca do pracy z dokumentami i podstawowej obróbki zdjęć/wideo.

2 powody, dla których nie warto kupować Acer Swift Edge:

  • potrzebujesz laptopa z dyskretną grafiką do modelowania 3D lub innych ciężkich zadań;
  • szukasz laptopa, który będzie pracował w pełnym wymiarze godzin bez konieczności ładowania.

Swift Edge:

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak wygląda Acer Swift Edge i jakie ma cechy konstrukcyjne?
  3. Czy laptop jest wygodny w użytkowaniu?
  4. Jak dobry jest ekran?
  5. Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?
  6. W bilansie suchym

Co jest w pudełku?

Acer Swift Edge przyjechał do nas bez pudełka, ale nie spodziewajcie się niczego szczególnego w opakowaniu. W wersji komercyjnej w pudełku znajdzie się sam laptop, zasilacz, kabel zasilający i dokumentacja.

Jak wygląda Acer Swift Edge i jakie ma cechy konstrukcyjne?

Ogólnie rzecz biorąc, linia laptopów Acer Swift zawsze wyróżniała się kompaktowymi rozmiarami i niewielką wagą. Na przykład Swift 5 był pierwszym 14-calowym laptopem, który ważył mniej niż 1 kg. Acer Swift Edge kontynuuje tę tradycję: jest to obecnie najlżejszy laptop z 16-calowym wyświetlaczem. Obudowa prawie w całości wykonana jest ze stopu magnezu z aluminium (jedynie ramka wokół ekranu jest plastikowa). Producent twierdzi, że stop ten jest o 20% lżejszy i dwukrotnie bardziej wytrzymały od aluminium. Waga laptopa to zaledwie 1,17 kg, co biorąc pod uwagę przekątną wyświetlacza jest naprawdę imponujące. Trafił do nas wariant Flax White. Jest prawie biały, ale lekko mieni się pod promieniami światła. Wszystkie powierzchnie mają chropowate wykończenie, z elementów dekoracyjnych jest tylko małe logo Acer na górnej pokrywie.

Mimo dużej przekątnej wyświetlacza Acer Swift Edge to wciąż cienki i lekki laptop. Nie przeszkodziło to jednak w zainstalowaniu dobrego zestawu złączek. Na prawym boku znajduje się łączony jack audio 3,5 mm, USB 3.2 Gen 1 Type-A, dwa wskaźniki LED oraz złącze dla Noble Lock TZ08T.

Po lewej stronie znajdują się dwa Type-C nowej , czwartej wersji ze wsparciem dla Power Delivery i DisplayPort, kolejne USB3.2 Gen 1 Type-A oraz HDMI 2.1. Do tego zestawu odpowiedni byłby tylko czytnik kart.

Z tyłu znajdują się dwa obszary otworów układu chłodzenia, dwa zawiasy po bokach oraz dwie małe gumowe wkładki, na których laptop spoczywa w pozycji otwartej.

Z przodu znajduje się szerokie wycięcie do podnoszenia górnej pokrywy.

Twierdzi się, że wyświetlacz zajmuje 92% powierzchni górnej pokrywy. Ramki są naprawdę bardzo cienkie. Nad wyświetlaczem znajduje się standardowy zestaw: kamera internetowa o rozdzielczości FullHD, wskaźnik jej pracy oraz para mikrofonów.

Poniżej znajduje się niemal standardowy zestaw elementów funkcjonalnych. Cztery gumowe nóżki, otwory wentylacyjne, głośniki i przycisk Reset w małym otworze.

Wymiary notebooka to 356,7x242,3x13,95 mm, bez problemu mieści się w standardowej przegrodzie na notebooka w plecaku nawet z etui. Wygląd jest dość minimalistyczny i stylowy. Dotykowo nie można było narzekać na jakość wykonania, ale wytrzymałość trudno określić w tak krótkim czasie.

Czy korzystanie z laptopa jest wygodne?

Zawiasy pozwalają na otwarcie laptopa o około 135°, a wyświetlacz jest umocowany dość dobrze. Choć wieko trochę drży, jeśli dotknie się laptopa: duża powierzchnia daje o sobie znać. Oczywiście laptop jest łatwo otwierany jedną ręką.

Klawiatura w Acer Swift Edge jest ogólnie bardzo dobra, ale jest kilka aspektów, które można by poprawić. Układ jest absolutnie standardowy dla 13,3 lub 14-calowych ultrabooków. Bez dodatkowego bloku cyfrowego. Biorąc pod uwagę wielkość i wolną przestrzeń na powierzchni roboczej, zmieściłby się tam całkiem dobrze. Wszystko inne jest realizowane absolutnie standardowo. Górny rząd przycisków funkcyjnych ma zmniejszony rozmiar i jest zdublowany z dodatkowymi funkcjami, w tym głośnością, jasnością, podświetleniem klawiatury i wyciszeniem mikrofonu. Rząd kończy się przyciskiem zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych. Home, End, PgUp i PgDn są zdublowane strzałkami przez Fn. Oba Shift są długie, Enter jest jednopoziomowy.

Przyciski mają standardowe rozmiary, odległości od siebie i wyraźny klik. Jednak skok jest dość krótki, co wymagało przyzwyczajenia. Jest tam białe podświetlenie. Trudno powiedzieć, jak dobrze będzie podświetlona cyrylica: otrzymaliśmy próbkę bez graweru. Chociaż zazwyczaj teraz nie ma problemów z podświetleniem.

Touchpad jest duży, ma przyjemną powierzchnię i bardzo wyraźne śledzenie palców. Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń.

Jak dobry jest ekran?

Wyświetlacz to jedna z najciekawszych cech Acer Swift Edge. Ma on przekątną 16 cali, proporcje 16:10 i rozdzielczość 4K+ (3840x2400). Zastosowano w nim matrycę OLED o 100% gamie kolorów DCI-P3, jasności maksymalnej 400 cd/m², szczytowej 500 cd/m² (w trybie HDR), czasie reakcji piksela 0,2 ms i częstotliwości odświeżania 60 Hz. Wizualnie wyświetlacz sprawia bardzo przyjemne wrażenie: obraz jest bardzo wyraźny dzięki wysokiej rozdzielczości i ma bardzo bogate kolory. Kąty widzenia są maksymalne. Pomiar sprzętowy wykazał, że maksymalna jasność prawie odpowiada deklarowanemu wskaźnikowi: 387,019 cd/m².Paleta barw ekranu jest zauważalnie szersza od zakresu sRGB, kalibracja jest bardzo dobra, odchylenie w kierunku chłodnych odcieni jest minimalne:

Co z wydajnością, czasem pracy na baterii i dźwiękiem?

Acer Swift Edge wykorzystuje procesory AMD Ryzen. W naszym przypadku - seria 6000. Ale, na podstawie informacji na oficjalnej stronie, planowane są zaktualizowane konfiguracje dla serii 7000. Otrzymaliśmy próbkę z najskromniejszą konfiguracją. W środku znajduje się procesor AMD Ryzen 5 6600U, który jest wytwarzany w 6nm procesie technologicznym FinFET i wykorzystuje architekturę Zen 3+. Zawiera on 6 rdzeni i obsługuje 12 wątków obliczeniowych. Częstotliwość bazowa - 2,9 GHz, Boost - 4,5 GHz, pamięć podręczna trzeciego poziomu - 16 MB, TDP - od 15 do 28 W. Za grafikę odpowiada wbudowany akcelerator AMD Radeon 660M o częstotliwości do 1900 MHz. Dyskretna karta graficzna nie jest dostarczana. Pamięć RAM może mieć 8, 16 lub 32 GB typu LPDDR5 w trybie dwukanałowym. We wszystkich wariantach jest on przylutowany do płyty głównej, więc upgrade nie jest przewidziany. Dlatego od razu należy przyjrzeć się opcjom 16 i 32 GB: 8 GB to za mało. Na wyposażeniu jest Wi-Fi 6E 802.11 a/b/g/n/ac/ax 2X2 MU-MIMO i Bluetooth 5.2.

Wydajność jest w zupełności wystarczająca do pracy z przeglądarką, dokumentami, podstawowej obróbki zdjęć i filmów. W benchmarkach laptop ten wykazuje bardzo dobre wyniki w testach procesora i wydajności. W przypadku ciężkiej grafiki, rzecz ma się spodziewanie skromniej. Co nie dziwi, biorąc pod uwagę wyłącznie wbudowany akcelerator.

Acer Swift Edge posiada dwa gniazda na dyski SSD M.2. W naszym przypadku zainstalowane są dwie płyty Micron 3400 z interfejsem PCI-E 4.0 4x. Deklarowana prędkość odczytu wynosi do 6600 MB/s, a zapisu do 3600 MB/s.

Prędkości odczytu dysków SSD odpowiadają deklarowanym. Prędkość zapisu jestnieco wyższa: około 3950 MB/s:

System chłodzenia laptopa okazał się skuteczny. W teście obciążeniowym AIDA64 w trybie produktywnym temperatura może początkowo wzrosnąć do około 80°, a następnie utrzymuje się na poziomie 65°. Nie ma więc mowy o kłusie i spadku wydajności. Układ chłodzenia przy maksymalnych obrotach jest słyszalny, ale nie pracuje głośno i dźwięk nie jest denerwujący. Obudowa nagrzewa się nieco nad klawiaturą. Ale staje się tylko ciepły, nie gorący.

Oczywiście laptop nie jest przeznaczony do gier. Ale całkiem możliwe jest zagranie w coś niezbyt wymagającego. Przykładowo DOOM 2016 w rozdzielczości 1920x1200 i średnich ustawieniach graficznych działa z częstotliwością odświeżania na poziomie 30-36 FPS.

Acer Swift Edge wykorzystuje trzykomorowy akumulator o pojemności 54 W*h, jest wsparcie dla szybkiego ładowania. Obiecują do 7,5 godziny (MobileMark 2018) i do 10,5 godziny odtwarzania wideo. W realnym użyciu: 50% jasności, Wi-Fi, przeglądanie stron internetowych, przycinanie zdjęć w Photoshopie, dokumenty, laptop wytrzymał około 5,5 godziny. Niewiele, ale nie dziwi, biorąc pod uwagę cienką obudowę i duży wyświetlacz OLED 4K+.

Laptop posiada dwa głośniki, ich głośność jest w zupełności wystarczająca do oglądania filmów lub filmów na YouTube. A miłośnicy muzyki powinni jeszcze podłączyć zewnętrzne głośniki. Wśród przydatnych autorskich aplikacji warto wymienić Acer Care Center. Posiada wszystkie statystyki użytkowania laptopa oraz możliwość jego czyszczenia, optymalizacji i aktualizacji.

W bilansie suchym. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Acer Swift Edge.

  • Acer Swift Edge został wyposażony w przepiękny 16-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 4K+.
  • Konfiguracje laptopa do zadań biurowych i podstawowej obróbki zdjęć i filmów.
  • Laptop został wyposażony w sporą ilość nowoczesnych portów, w tym USB 4.
Dane techniczne Acer Swift Edge
Wyświetl. 16 cali, OLED, 3840x2400, 16:10
Wymiary 356,7x242,3x13,95 mm
Waga 1,17 kg
System operacyjny Microsoft Windows 11
Procesor AMD Ryzen 5 6600U (Zen 3+, 6nm FinFET), 6 rdzeni/12 wątków, 2,9-4,5 GHz
RAM 8 GB LPDDR5
Grafika zintegrowana karta graficzna AMD Radeon 660M
Przechowywanie 2xSSD 512 GB NVMe PCIe 4.0 x4
Komunikacja Wi-Fi 6E (802.11ax) (dwuzakresowe) 2*2 + Bluetooth 5.2
Złącza 2xUSB Type-C 4 (z obsługą DisplayPort i Power Delivery), USB 3.2 Gen 1 Type-A, HDMI 2.1, Noble Lock TZ08T, 3,5 mm audio
Kamera FullHD
Bateria 54 Wh, 3-komorowy

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej