Recenzja MSI Clutch GM31 Lightweight: lekka myszka gamingowa z precyzyjnym sensorem

Autor: Aleksander Czub | 14.01.2023, 09:00

Jeśli szukacie naprawdę lekkiej myszki, to powinniście zwrócić uwagę na MSI Clutch GM41 Lightweight. Waży ona zaledwie 58 g i udało się to osiągnąć nawet bez perforacji obudowy, co ostatnio robi wielu producentów. Zamiast tego mysz ma klasyczną bryłę, doskonałą jakość wykonania i wygodny asymetryczny kształt dla osób praworęcznych. MSI Clutch GM41 Lightweight napędzany jest przez doskonały sensor optyczny PixArt PMW3360 o rozdzielczości 12 000 DPI, a przyciski główne wyposażone są w trwałe przełączniki OMRON, które wytrzymują 60 milionów kliknięć. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na bardzo lekki i wygodny autorski kabel FriXionFree, który jest niemal nieodczuwalny podczas użytkowania. Jedynymi małymi wadami są nieco toporne i nie najwygodniejsze oprogramowanie własnościowe, myszka nie ma większych problemów. Cena wynosi 1600 UAH.

4 powody, dla których warto kupić MSI Clutch GM31 Lightweight:

 • Doskonały sensor PixArt PMW3360;
 • Przełączniki Omron na 60 milionów kliknięć;
 • wygodna, lekka i niezawodna konstrukcja;
 • lekki kabel FriXionFree.

1 powód, dlaktórego nie warto kupować MSI Clutch GM31 Lightweight:

 • niezbyt przyjazne dla użytkownika oprogramowanie.
 1. Co jest w pudełku?
 2. Jak wygląda sprzęgło MSI GM31 Lightweight?
 3. Jak wygodna jest w użyciu?
 4. Co może zrobić MSI Clutch GM31 Lightweight?
 5. W bilansie suchym

Co jest w pudełku?

Zestaw MSI Clutch GM31 Lightweight jest absolutnie standardowy, bez żadnych niespodzianek. Małe pudełko z obrazkiem i głównymi cechami. W środku znajduje się sama myszka oraz dokumentacja.

Jak wygląda sprzęgło MSI GM31 Lightweight?

Ostatnio mieliśmy w recenzji MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless. Jak sama nazwa wskazuje, dziś mówimy o niemal podobnym modelu, różnice są naprawdę minimalne. Mianowicie: brak połączenia bezprzewodowego, waga i inny czujnik. Kształt pozostał niezmieniony, więc myszka jest asymetryczna i przystosowana do użytkowania przez osoby praworęczne. Zastosowano ten sam matowy czarny plastik o chropowatej powierzchni. Na "plecach" znajduje się podświetlane logo gamingowej linii MSI. Główne przyciski są oddzielone od obudowy.

Boki mają gumową powłokę z teksturą, która pomaga pewniej trzymać mysz podczas użytkowania. Dodatkowe przyciski są błyszczące, mają standardowy kształt, ale separacja między nimi jest prawie niewyczuwalna.

Kółko przewijania jest bez podświetlenia, ma przyjemną fakturę i gumopodobną powłokę.

Kabel posiada dość masywne i pewne zabezpieczenie przed zginaniem w miejscu mocowania do myszy. Który z kolei jest umieszczony odpowiednio wysoko, dzięki czemu kabel nie przylega do powierzchni.

Dolna część jest nieco inna niż w wersji Wireless. Na stykach nie ma przełącznika do ładowania, co jest dość logiczne. Na obwodzie znajdują się cztery teflonowe ślizgi, otwór na czujnik również posiada teflonową ramkę. Z boku znajduje się przycisk do przełączania DPI.

MSI Clutch GM31 Lightweight wykorzystuje autorski kabel FriXionFree o długości 2 metrów. Posiada bardzo miękką i lekką plecioną powłokę zewnętrzną. Kabel z łatwością przyjmuje każdy potrzebny kształt i jest niemal niewyczuwalny podczas użytkowania.

Myszka jest bardzo dobrze wykonana, ani jeden szczegół nie chwieje się, ani nie wydaje żadnych dźwięków. Wymiary pozostały bez zmian: 120x64x37 mm, a waga spadła do 58 g dzięki braku konieczności stosowania baterii. MSI Clutch GM31 Lightweight przypadnie więc do gustu fanom ultralekkich modeli.

Jak wygodna jest w użyciu?

Kształt MSI Clutch GM31 Lightweight jest identyczny jak w przypadku modelu bezprzewodowego, więc również jest bardzo wygodny i doskonale nadaje się do chwytu palmowego lub palcowego, z którego korzysta zdecydowana większość graczy. Różnica w odczuciach wynika z obniżonej wagi. Jest to rzecz dość subiektywna, ale fani lekkich myszek powinni zdecydowanie spróbować. Model jest bardzo łatwy do opanowania i pewnie trzyma się w dłoni. Rozkład masy, podobnie jak w przypadku Wireless, jest prawidłowy. Dlatego mysz nie będzie spadać i przylegać do powierzchni, gdy ją podniesiesz.

Przełączniki w przyciskach są podobne do MSI Clutch GM31 Lightweight Wireless. Są one stosowane głównie przez firmę OMRON, której zasoby wynoszą ponad 60 milionów uruchomień. Mają bardzo wyraźny i przyjemny klik przy dość krótkim skoku, co pozwala na rozwinięcie odpowiedniej prędkości. Niestety, nie ma oficjalnych informacji o dodatkowych przyciskach. Istnieje podejrzenie, że jest tam Kailh lub coś podobnego. Jeśli chodzi o kółko przewijania, sytuacja jest mniej przyjemna, właśnie ze względu na tożsamość modelu bezprzewodowego. Koło jest absolutnie ciche, ale z niezbyt wyraźnymi odcięciami.

Mysz doskonale kontroluje się na niemal każdej powierzchni i dobrze się ślizga.

Co może zrobić MSI Clutch GM31 Lightweight?

Główną różnicą pomiędzy MSI Clutch GM31 Lightweight a Wireless jest sensor. Zamiast energooszczędnego PixArt PAW3311 zainstalowano nie najnowszy, ale bardzo wysokiej jakości optyczny PixArt PMW3360, który już wielokrotnie widzieliśmy w topowych modelach. Posiada rozdzielczość 12 000 DPI zdolną do śledzenia ruchów z prędkością ponad 250 cali na sekundę i przyspieszeniem do 50g. Maksymalna częstotliwość pollingu wynosi 1000 Hz. Ten czujnik jest znany wielu graczom i zawsze działa idealnie. W przypadku MSI Clutch GM31 Lightweight obyło się bez niespodzianek: żadnych awarii, zacięć kursora czy innych problemów.

Główne ustawienia całkowicie pokrywają się z wersją bezprzewodową. DPI przełącza się za pomocą odpowiedniego przycisku na spodzie myszy. Standardowe presety: 400/800/1600/3200/6400. Ustawienia podświetlenia bez oprogramowania:

 • DPI+prawy przycisk: poziom jasności
 • DPI+lewy przycisk: wybór efektu podświetlenia
 • DPI+pierwszy dodatkowy przycisk: szybkość efektu podświetlenia
 • DPI+dodatkowy przycisk: wybór koloru

Autorskie oprogramowanie MSI Center odpowiada za konfigurację wszystkich urządzeń peryferyjnych MSI. Recenzowaliśmy go już w poprzedniej recenzji. Ogólnie rzecz biorąc, prawie wszystko, czego potrzebujesz, jest tam, ale jak dotąd oprogramowanie wygląda nieco surowo, a niektóre elementy nie są całkiem logicznie rozmieszczone. Główne ustawienia dotyczą definicji przycisków, profili, poziomów DPI, częstotliwości, antyaliasingu oraz wysokości separacji od powierzchni. Ustawienia podświetlenia umieszczono w osobnej sekcji Mystic Light.

W bilansie suchym. Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o MSI Clutch GM31 Lightweight:

 • MSI Clutch GM31 Lightweight to wygodna asymetryczna mysz gamingowa o bardzo lekkiej konstrukcji;
 • Wyposażona jest w szybki sensor optyczny PixArt PMW3360 o rozdzielczości 12 000 dpi;
 • W przyciskach głównych zastosowano trwałe przełączniki OMRON o zasobie 60 milionów kliknięć.
MSI Sprzęgło GM31 Lekkie
Liczba przycisków 6
rozdzielczość czujnika 12 000 dpi
Typ czujnika optyczny, PixArt PMW3360
Maksymalne przyspieszenie 50G
Prędkość maksymalna >250 cali / s
Częstotliwość pollingu 1000 Hz
Czas reakcji do 1 ms
Połączenie przewodowy
Kabel 2 м
Wymiary 120x64x37 mm
Waga 58 г

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: