Recenzja Epomaker EK68: bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami wymienianymi podczas pracy
Epomaker EK68 to ciekawa mechaniczna klawiatura bezprzewodowa, która może zainteresować zarówno fanów podobnych kompaktowych modeli, jak i graczy. Jest dobrze wykonana, ma bardzo udaną konstrukcję Gasket-mount z podkładką i pianką dźwiękochłonną, a do tego wyposażona jest w bardzo przyjemne w użytkowaniu przełączniki mechaniczne Gateron Pro 2.0 Yellow i obsługuje hot-swapping. Zwiększa to jej trwałość i otwiera możliwości personalizacji. Klawiatura jest uniwersalna i obsługuje trzy rodzaje połączeń: kablowe, 2,4 GHz i Bluetooth. Działa doskonale z komputerami PC, Mac i Android. Miłym bonusem jest podświetlenie RGB z dużą liczbą trybów i dodatkowych ustawień. Wśród skarg możemy zauważyć ograniczoną funkcjonalność obrotowego enkodera z brakiem możliwości dostosowania, a także niezbyt przyjazne dla użytkownika oprogramowanie. Klawiatura kosztuje 90 dolarów na oficjalnej stronie internetowej.
5 powodów, dla których warto kupić Epomaker EK68:
- wysoka jakość wykonania i materiałów, a także konstrukcja Gasket-mount;
- ładne przełączniki mechaniczne Gateron Pro 2.0 Yellow z możliwością wymiany na gorąco;
- obsługa połączenia kablowego, 2,4 GHz i Bluetooth;
- wymienny kabel Type-C;
- podświetlenie RGB.
2 powody, dla których nie warto kupować Epomaker EK68:
- Potrzebujesz pełnowymiarowej klawiatury ze standardowym układem i dodatkowym blokiem numerycznym;
- ograniczona funkcjonalność enkodera obrotowego i niezbyt wygodne oprogramowanie.
Szybkie przejście
- Czym jest klawiatura Epomaker EK68 i kto może być nią zainteresowany?
- Co znajduje się w zestawie?
- Jak wygląda klawiatura Epomaker EK68?
- Jak wygodna jest w użyciu?
- Co potrafi ta klawiatura?
- W skrócie
Czym jest klawiatura Epomaker EK68 i kto może być nią zainteresowany?
Klawiatury mechaniczne są popularne nie tylko wśród graczy. Istnieje klasa użytkowników, którzy używają modeli mechanicznych do pracy i pisania dużych tekstów. W większości tacy użytkownicy zwracają uwagę nie na popularne marki gamingowe, ale na producentów takich jak Varmilo, Keychron, Leopold, Ducky, Vortex, Filco, którzy produkują bardzo wysokiej jakości modele mechaniczne. A najbardziej wymagający koneserzy doceniają również modele, które można w pełni spersonalizować, w tym przełączniki i nasadki klawiszy. Jedną z takich klawiatur mechanicznych jest Epomaker EK68. Posiada ona podkład z pianki dźwiękochłonnej, obsługuje przełączniki wymieniane podczas pracy oraz trzy opcje połączeń. Warto zauważyć, że klawiatury mechaniczne są również podzielone według rozmiaru jako procent standardowej pełnowymiarowej klawiatury. Epomaker EK68 to klawiatura 65%, więc nie ma dodatkowego bloku numerycznego i ma kilka innych funkcji układu, o których powiemy później.
Co znajduje się w pudełku:
Klawiatura Epomaker EK68 jest dostarczana w niebieskim kartonowym pudełku ze schematem i podstawowymi informacjami technicznymi. Opakowanie okazało się całkiem interesujące. Oprócz samej klawiatury, pudełko zawiera kabel Type-C do ładowania i połączenia przewodowego, miniaturowy nadajnik USB, dodatkowe klawisze Esc, Spacja, Enter i Backspace, narzędzie do usuwania klawiszy i przełączników, trzy zapasowe przełączniki oraz angielską instrukcję obsługi. Nie należy tego zaniedbywać: zdecydowana większość ustawień klawiatury odbywa się za pomocą skrótów klawiaturowych.
Jak wygląda Epomaker EK68?
Epomaker EK68 ma klasyczną konstrukcję ze wspólną pokrywą, więc przełączniki mechaniczne nie są widoczne. Klawiatura jest bardzo kompaktowa i nie zajmuje dużo miejsca, ale jej układ jest bardzo nietypowy, więc będzie wymagał przyzwyczajenia. Model dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych: spokojnym czarno-szarym, czarno-fioletowym oraz czarno-szarym z żółtym, który mamy w recenzji. Wygląda dość oryginalnie i nietypowo. To, czy się spodoba, czy nie, jest kwestią indywidualną. Wszystkie elementy konstrukcyjne są matowe, dzięki czemu klawiatura nie zbiera odcisków palców.
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że pokrywa klawiatury jest metalowa. W rzeczywistości jest to matowy szary plastik o fakturze, która wygląda bardzo dobrze. Podobna klawiatura z metalową obudową kosztowałaby znacznie więcej. Klawiatura ma jednak metalowe elementy. Są to obrotowy enkoder w prawym górnym rogu i płytka wewnątrz.
Nasadki klawiszy wykonane są z tworzywa PBT przy użyciu technologii Double-shot. Oznacza to, że podczas procesu produkcyjnego tworzywo sztuczne jest wtryskiwane do dwóch różnych form. W tym przypadku symbole są formowane w dolnej formie, dzięki czemu są bardziej wyraźne i nie blakną z upływem czasu. W przeciwieństwie do plastiku ABS, który jest powszechnie stosowany w większości masowo produkowanych klawiatur, PBT jest bardziej trwały i wytrzymały. Nasadki klawiszy mają przyjemnie chropowatą strukturę i nie zaczynają błyszczeć z upływem czasu. Wadą PBT jest to, że jest gruby i nieprzezroczysty. Dlatego też znaki nie będą świecić w ciemności, a podświetlenie pełni funkcję czysto dekoracyjną.
Wszystkie dodatkowe elementy funkcjonalne znajdują się po lewej stronie klawiatury. Znajduje się tam złącze Type-C do ładowania i połączenia przewodowego, przełącznik układu (PC i Mac), przełącznik typu połączenia (przewodowe, 2,4 GHz i Bluetooth) oraz odbiornik USB.
Na spodzie Epomaker EK68 znajduje się mała tabliczka z nazwą modelu i informacjami technicznymi. Na obwodzie znajdują się cztery gumowe paski zapobiegające ślizganiu się po stole. Ponadto, bliżej tyłu, znajdują się podwójne składane nóżki do ustawiania klawiatury pod kątem. Nóżki również posiadają gumowe wkładki.
Trzy możliwe kąty nachylenia względem powierzchni stołu:
Kabel Type-C ma długość 2 metrów, więc będzie wystarczający dla zdecydowanej większości zestawów stacjonarnych. Kabel jest dość gruby, posiada wysokiej jakości oplot i pozłacane złącza.
Pomimo plastikowej obudowy, Epomaker EK68 okazał się całkiem wytrzymały pod względem skręcania i zginania. Jest dobrze zmontowany i nigdzie nie trzeszczy. Waży około 800 g i ma wymiary 325x117x41 mm, więc jest mniejszy na szerokość niż laptopy 15+ calowe.
Jak wygodny jest w użyciu?
Epomaker EK68 to w 65% klawiatura z 66 klawiszami i obrotowym enkoderem w prawym górnym rogu, który odpowiada za regulację głośności podczas przewijania i wyciszanie po naciśnięciu. Charakteryzuje się wyraźnymi i przyjemnymi wcięciami podczas przewijania. Oprócz braku dodatkowego bloku numerycznego, klawiatura ma kilka innych ważnych cech. Nie posiada ona wiersza F, a także przycisków PrtScr, Scroll Lock, Pause, Home, End, ~, Insert. Wszystkie są dostępne poprzez kombinacje z Fn. Na przykład przyciski F - Fn + rząd od 1 do +. Blok nawigacyjny nie jest oddzielony od innych przycisków, dlatego prawy klawisz Shift jest nieco krótszy. Przyciski Del, PgUp i PgDn znajdują się pionowo nad strzałką w prawo. Pomiędzy lewą strzałką a Fn znajdują się dwie diody LED. Nie ma oddzielnego wskaźnika CapsLock, ale wskazanie jest realizowane przez podświetlenie przycisku: zmienia kolor. Przyzwyczajenie się do tego układu zajmuje więc trochę czasu. Chociaż koneserzy takich kompaktowych modeli zazwyczaj wiedzą, w co się pakują. Z grami nie powinno być problemów: wszystkie niezbędne przyciski są obecne.
Właśnie ze względu na te cechy warto zajrzeć do instrukcji obsługi. Zawiera ona wszystkie niezbędne skróty klawiszowe, PC, Mac, a także do ustawiania podświetlenia i przełączania połączenia:
Jedną z ważnych cech klawiatury jest jej konstrukcja Gasket-Mounted. Oznacza to, że pomiędzy przełącznikami a płytką drukowaną znajduje się warstwa tłumiąca, a także dodatkowe piankowe wkładki pochłaniające dźwięk, które redukują pasożytnicze echo, wibracje, dodatkowe echo i inne niepożądane efekty. Wcześniej taka konstrukcja była spotykana głównie w drogich modelach mechanicznych. Epomaker EK68 obsługuje również przełączniki wymieniane podczas pracy. Jest kompatybilny z większością 3- i 5-pinowych przełączników mechanicznych, takich jak Cherry, Gateron, Otemu, Kailh. Pozwala to wydłużyć żywotność klawiatury i daje możliwość eksperymentowania z różnymi przełącznikami.
Długie przyciski posiadają stabilizatory, dzięki czemu są wciskane równomiernie i nie chwieją się. Diody LED podświetlenia znajdują się bliżej użytkownika, przed przełącznikami.
Klawiatura Epomaker EK68 jest dostępna z kilkoma opcjami przełączników. Dostępne są własne przełączniki Epomaker Flamingo, Budgerigar, Bluebird i Gateron Pro 2.0 Yellow. To właśnie ta ostatnia opcja była przedmiotem naszej recenzji. Gateron Pro 2.0 Yellow jest uważany za jeden z najbardziej udanych budżetowych mechanicznych przerzutek. Są to przełączniki liniowe o żywotności 50 milionów kliknięć, pełnym skoku 4 mm, skoku do uruchomienia 2 mm i sile nacisku 50 g. Mają przezroczysty korpus i soczewkę dla diody LED z przodu. Producent nie podaje w specyfikacji, ale wygląda na to, że przełączniki są fabrycznie dodatkowo smarowane. Skok jest bardzo płynny, równomierny i pozbawiony piasku. Klik jest niezwykle przyjemny i treściwy. Pisanie i granie na klawiaturze jest bardzo komfortowe.
Dźwięk klawiatury jest również bardzo przyjemny. Niestety pod ręką nie było wysokiej jakości mikrofonu. Smartfon lekko zniekształcił dźwięk klawiatury i w rzeczywistych warunkach brzmi ona łagodniej.
Co potrafi klawiatura?
Epomaker EK68 obsługuje funkcję N-key roll over (NKRO), co oznacza, że wyzwalana jest dowolna liczba jednocześnie wciśniętych przycisków. Klawiatura jest uniwersalna, może współpracować z komputerami PC i Mac, a także smartfonami i tabletami. W tym celu zapewniono połączenie przewodowe, 2,4 GHz z dołączonym odbiornikiem USB oraz Bluetooth. Co więcej, klawiatura jest w stanie zapamiętać do trzech urządzeń Bluetooth i szybko przełączać się między nimi. Górna dioda LED jest wskaźnikiem połączenia. Czerwona, zielona i niebieska oznaczają urządzenia Bluetooth. Biały to kanał radiowy.
Za czas pracy na baterii odpowiada akumulator o pojemności 3000 mAh. Producent obiecuje do 2 tygodni działania. Będzie to jednak zależało od rodzaju połączenia, aktywności użytkowania i podświetlenia. Epomaker EK68 posiada podświetlenie RGB z 20 różnymi efektami (w tym tryby dla gier FPS i MMO z podświetleniem odpowiednich klawiszy) i 15 poziomami jasności.
Dostępne jest autorskie oprogramowanie do bardziej szczegółowej konfiguracji i aktualizacji, ale działa ono tylko przy połączeniu przewodowym. Pozwala ono na rekonfigurację działania zarówno przycisków głównych, jak i klawisza Fn, nagrywanie makr i posiada bardzo rozbudowane ustawienia podświetlenia. W tym tryb wizualizacji muzyki. Jedyną rzeczą, której brakuje, jest możliwość skonfigurowania różnych działań na obrotowym enkoderze, co byłoby wygodne do powiększania lub zmiany rozmiaru pędzla w różnych aplikacjach. Można go więc używać tylko do regulacji głośności i wyciszania dźwięku. Oprogramowanie nie jest zbyt przyjazne dla użytkownika, chociaż wykonuje wszystkie niezbędne funkcje. Być może stanie się bardziej interesujące wraz z aktualizacjami. Dla tych, którzy lubią personalizację, warto zauważyć, że klawiatura nie obsługuje ustawień QMK/VIA.
Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Epomaker EK68.
- Epomaker EK68 to kompaktowa bezprzewodowa klawiatura mechaniczna z przełącznikami Gateron Pro 2.0 Yellow.
- Obsługuje połączenie kablowe, 2,4 GHz i Bluetooth.
- Posiada podświetlenie RGB.
Specyfikacja techniczna klawiatury Epomaker EK68 | |
---|---|
Liczba przycisków | 66 + enkoder obrotowy |
Przełączniki | Mechaniczne: Gateron Pro 2.0 Yellow (dostępne również Epomaker Flamingo, Budgerigar, Bluebird) |
Typ przełączników | Liniowe |
Żywotność | 50 milionów kliknięć (Gateron Pro 2.0 Yellow) |
Skok do punktu wyzwolenia | 2 mm (Gateron Pro 2.0 Yellow) |
Pełny skok | 4 mm (Gateron Pro 2.0 Yellow) |
Siła nacisku | 50 g (Gateron Pro 2 .0 Yellow) |
Podświetlenie | RGB |
Połączenie | przewodowe, 2,4 GHz, Bluetooth |
Bateria | 3000 mAh, do 2 tygodni działania |
Kabel | wymienny 2 m, Typ-C |
Wymiary | 325x117x41 mm |
Waga | 800 г |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja Varmilo VA108M Sea Melody: klawiatura mechaniczna klasy Hi-End
- Recenzja myszy do gier ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition: maksymalna dokładność i szybkość przy minimalnej wadze
- Recenzja ASUS TUF Gaming K7: błyskawiczna klawiatura gamingowa z ochroną przed kurzem i wodą
- Recenzja MSI Clutch GM31 Lightweight: lekka mysz do gier z precyzyjnym sensorem
- Recenzja Logitech G305 Lightspeed: bezprzewodowa mysz do gier z doskonałym sensorem