Przegląd Lenovo ThinkBook 13s: ultraprzenośny „biznes notebook” z ludzką twarzą
Niedawno Lenovo wprowadziło w Ukrainie zaktualizowane notebooki z linii biznesowej ThinkPad i zupełnie nowej linii ThinkBook. Jest pozycjonowany jako skrzyżowanie linii biznesowej z laptopami konsumenckimi Lenovo i koncentruje się na małych i średnich firmach. Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka wygląda na to, że firma wzięła wszystko, co najbardziej praktyczne z linii ThinkPad i umieściła ją w mniej rygorystycznej obudowie. Edycja gg była już odwiedzana przez 13-calowego przedstawiciela linii Lenovo ThinkBook 13s, zobaczmy, co się wydarzyło.
- Co to jest?
- Co jest w pudełku?
- Jak wygląda i jak zmontowany i 13s Lenovo ThinkBook?
- Na ile wygodnie korzystać z laptopa?
- Jak dobry jest ekran?
- Co z wydajnością, autonomia i dźwiękiem?
- Wniosek
Co to jest?
Pod każdym względem Lenovo ThinkBook 13s jest typowym ultraprzenośnym „działającym” laptopem w dobrym tego słowa znaczeniu. Kompaktowa metalowa obudowa, powściągliwy wygląd, procesor z rodziny Intel Core i5-8265U Whisky Lake, 8 GB pamięci RAM, 256 GB SSD PCIe SSD i 13,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 × 1080. Z przydatnych bonusów jest skaner linii papilarnych i podświetlenie klawiatury. Obiecują 11 godzin pracy na baterii. Czas sprawdzić, jak to wszystko działa, jak długo i jak wygodnie.
Co znajduje się w zestawie?
Opakowanie i komplektacia przywędrowali z linii biznesowej. Tekturowe pudełko w kolorze musztardy z oznaczeniem ThinkBook i podstawowymi informacjami technicznymi. W środku również nie ma bonusów, tylko standardowy zestaw podstawowy: laptop, stosunkowo kompaktowy zasilacz 65 W, kabel zasilający i dokumentacja:
Jak wygląda i jak zmontowany Lenovo ThinkBook 13s?
Prawie cała obudowa laptopa jest wykonana z metalu (plastik tylko panel ekranu) w kolorze spokojnej szarości z matowym wykończeniem. Praktycznie nie widać na nim śladów użytkowania, odciski palców nie pozostają, laptop nie musi być ciągle wycierany, aby zachować reprezentacyjny wygląd. Na górnej okładce są tylko logo Lenovo i linia ThinkBook:
Grubość obudowy nie jest rekordową, ale pozwoliło to na zainstalowanie pełnowymiarowych złączy. Po prawej stronie znajdują się 2 porty USB 3.1, z których jeden zawsze można włączyć w celu ładowania urządzeń mobilnych. Po tej stronie czytnik kart byłby dość logiczny, ale nie ma go w laptopie:
Z tyłu znajduje się dość masywny mechanizm przegubowy, a nieco niżej, po lewej stronie, widoczne są otwory wentylacyjne. Brak jakich kolwiek złączy:
Po lewej stronie znajduje się opatentowane złącze do zasilania, pełnowymiarowy port HDMI 1.4, połączone gniazdo mikrofonu i słuchawek oraz USB Type-C 3.1. Niestety, Type-C nie obsługuje Thunderbolt ani Power Delivery:
Спереди ничего полезного нет, даже выреза для открытия ноутбука, хотя он бы в данной модели не помешал. К этому моменту мы более детально вернёмся чуть позже:
Od dołu - perforacja układu chłodzenia, głośniki stereo na pochyłych platformach i gumowane nogi. Z przodu znajduje się ich dwie, z tyłu duży pasek prawie po całej szerokości laptopa:
Ramka po bokach ekranu jest bardzo wąska, ale szczeliny na górze i (szczególnie) pod wyświetlaczem są szerokie. Trochę dziwne, biorąc pod uwagę, że kamera internetowa z mikrofonami i diodami LED jest na swoim zwykłym miejscu. Aparat jest wyposażony w mechaniczną zasłoną ThinkShutter. Dla tych, którzy wierzą, że Big Brother śledzi wszystkich:
Zewnętrznie nowa linia (a w szczególności Lenovo ThinkBook 13s) wygląda bardzo ładnie: nic niepotrzebnego, wysokiej jakości, praktyczne materiały, spokojny kolor i doskonały montaż. Jedyne, co mnie trochę zaskoczyło, to szerokie ramki pod i nad wyświetlaczem, które nie były szczególnie potrzebne ze względów konstrukcyjnych.
Na ile wygodnie korzystać z laptopa?
Zawiasy laptopa okazały się dość „ciasne”: wyświetlacz nie zatacza się i jest dobrze zamocowany w pożądanej pozycji, a maksymalny kąt otwarcia wynosi 180 °. Ale otwarcie laptopa to kolejne zadanie. Jedną ręką - w ogóle nie opcją, w przypadku dwóch - jest również niezbyt wygodny, biorąc pod uwagę, że nie ma wycięcia i nie ma nic, na co można podnieść pokrywkę.
Klawiatura Lenovo ThinkBook 13s jest wygodna. Układ został migrowany z modeli konsumenckich; jest standardem (lub prawie standardem) w przypadku modeli ultraprzenośnych. Funkcje takie jak trackpoint i dodatkowe przyciski, takie jak ThinkPad nr. Long Shift, jednopiętrowy Enter, górny rząd ma zmniejszoną wysokość, blok strzałek nie jest oddzielony od głównego, a strzałki w górę i w dół mają zmniejszoną wysokość. Home, End, PgUp, PgDn są połączone ze strzałkami:
Przyciski są typowe dla kształtów notebooków Lenovo, wygodne, z umiarkowanie miękkim, przyjemnym, namacalnym i informacyjnym ruchem. Jest białe podświetlenie klawiatury z dwoma poziomami jasności:
Przycisk zasilania jest oddzielona od klawiatury jest usytuowany powyżej Usuwanie i połączone za pomocą czytnika odcisków palców, co logiczne i wygodne. Wzdłuż obwodu - LED, który świeci się białym w czasie pracy i żółtym jeśli potrzeba identyfikacji linii papilarnych. Skaner działa szybko i precyzyjnie:
Lenovo ThinkBook 13s ma duży touchpad 10,5 x 6,5 cm, przyciski nie są rozdzielone. Touchpad jest plastikowy, ale z bardzo rozsądną powłoką, palec przesuwa się idealnie. Czułość touchpada jest wysoka, wygodnie go używać.
Jak dobry jest wyświetlacz?
Laptop ma 13,3-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 1920 × 1080 i z powłoką antyrefleksyjną. Oczywiście nie dotykowy. Jest bardzo dobrej jakości, z dobrym odwzorowaniem kolorów i maksymalnymi kątami widzenia. Margines jasności, zgodnie z odczuciami, jest średni: wystarczy na pomieszczenie, nie za bardzo w słoneczny dzień na ulicy.
Zgodnie z wynikami pomiarów maksymalna jasność wyniosła 283,375 cd / m2, co nie osiąga nieco deklarowanej wartości 300, ale warto wziąć pod uwagę możliwy błąd. Jasność czarnego pola wynosi 0,31 cd / m2, a statyczny współczynnik kontrastu wynosi 914: 1. Odwzorowanie kolorów jest również bardzo dobre: komponenty zielony i niebieski są bliskie wartościom odniesienia, ale brakuje nieznacznie czerwieni, w wyniku czego temperatura kolorów jest nieco za wysoka:
Co z wydajnością, autonomią i dźwiękiem?
Wewnątrz - absolutnie standardowy zestaw nowoczesnego ultraprzenośnego laptopa: procesory Intel z rodziny Whisky Lake ze zintegrowaną grafiką. Mieliśmy recenzję z procesorem Intel Core i5-8265U. Jest to czterordzeniowy procesor 14 nm z obsługą 8 wątków HyperThreading, 6 MB SmartCache. Częstotliwość taktowania wynosi 1,6 GHz (do 3,4 GHz Turbo Boost). Za grafikę odpowiada zintegrowany układ Intel UHD Graphics 620 o częstotliwości do 1100 MHz. 13-calowe komputery ThinkBook będą miały tylko zintegrowaną grafikę; ThinkBook 14s będą dostępne w konfiguracji z dyskretną kartą graficzną Radeon. RAM - 8 GB DDR4-2400. Interfejsy bezprzewodowe: Wi-Fi 802.11 AC (2x2) i Bluetooth 5.0.
Nie ma niespodzianek od znanej konfiguracji „biurowej”. Wydajność na oczekiwanym poziomie: przeglądarka, aplikacje biurowe i edytory zdjęć działają bez żadnych problemów i hamulców. Teoretycznie możesz także zagrać w coś starego lub bezpretensjonalnego. Wyniki testu porównawczego:
Jako dysk używany jest dysk SSD WD NVMe PCIe3.0x2 o pojemności 256 GB:
Szybkość odczytu - trochę ponad 1700 MB / s i zapisywania - około 1300 MB / s, co odpowiada oświadczeniu na stronie WD:
Rzeczy są o wiele bardziej interesujące i różnorodne w takich laptopach z systemem chłodzenia i stabilnością. Lenovo ThinkBook 13s pod tym względem cieszy: System chłodzenia jest bardzo cichy, a jednocześnie skuteczny. Na samym początku testu warunków skrajnych temperatura procesora wzrosła do 90 °, procesor spadł o zaledwie 4%. Trwało to bardzo krótko, po czym system chłodzenia uzyskał niezbędną prędkość i utrzymał temperaturę wnętrz na poziomie 75 °:
Ultrabook ma baterię 45 Wh. Zapewniają do 11 godzin pracy, obsługiwana jest funkcja szybkiego ładowania z kompletnego zasilacza o mocy 65 W. Oczywiście nie udało się uzyskać deklarowanych 11 godzin, ale laptop wytrzymał standardowy dzień roboczy przy niskiej jasności przy stałym połączeniu Wi-Fi i korzystaniu z Chrome z wieloma kartami, Photoshopem i odtwarzaniem muzyki w słuchawkach. W sumie około 8 godzin, co jest bardzo dobre.
System stereo nadaje się do oglądania filmów i filmików wideo przez małą ilość osób, głośności wystarczy . Głośniki są z powodzeniem ustawione pod kątem do dolnego panelu i nie nachodzą na powierzchnie. Istnieje oprogramowanie do ich strojenia:
Z dodatkowego oprogramowania warto zwrócić uwagę na Lenovo Vantage. W aplikacji można zobaczyć bieżący stan laptopa, są aktualizacje sterowników, ustawienia zasilania, systemu chłodzenia, USB do ładowania urządzeń mobilnych, wyświetlacz i tak dalej:
Wniosek
Premierę nowej linii laptopów można uznać za bardzo udaną: Lenovo ThinkBook 13s okazał się bardzo przyjemnym działającym ultraprzenośnym laptopem. Wygląda bardziej neutralnie i wszechstronnie w porównaniu ze ścisłym ThinkPadem, wykonanym z metalu z praktycznym matowym wykończeniem, które nie pozostawia odcisków. Zaletami są wysokiej jakości wyświetlacz, wydajny i cichy układ chłodzenia oraz długa żywotność baterii. Pod względem wydajności - niezbędny zestaw standardowy. Ale niektóre punkty wciąż trochę denerwują: nie ma czytnika kart, a port USB Type-C nie obsługuje Thunderbolt ani Power Delivery, chociaż byłyby bardzo przydatne. Strukturalnie chciałbym mniej luk pod i nad wyświetlaczem, a także mniej ciasny zawias z możliwością otwierania laptopa jedną ręką. Konfiguracja odwiedzona przez recenzję jest warta 3800zł, co jest bardzo dobrą ceną, biorąc pod uwagę cechy i funkcje.
5 powodów, aby kupić 13s Lenovo ThinkBook:
- Stylowy metalowy korpus o matowym wykończeniu;
- Wyświetlacz jakościowy;
- długa żywotność baterii;
- wydajny i cichy układ chłodzenia;
- komfortowa klawiatura i touchpad.
2 powodów, aby nie kupować 13s Lenovo ThinkBook:
- USB typu C bez Thunderbolt i Power Delivery, bez czytnika kart;
- Strukturalne drobne błędy (zbyt szczelne zamykanie i zbyt duże luzy powyżej i poniżej wyświetlacza).
Specyfikacje Lenovo ThinkBook 13s | |
---|---|
wyświetlacz | 13.3 cali, 1920x1080, IPS, antyrefleksyjną |
wymiary | 307.6x216.4x15.9 mm |
waga | 1,32 kg |
System operacyjny | 64-bitowy system Microsoft Windows 10 Pro |
edytor | Intel Core i5-8265U (Whisky Lake, 14 nm), jądro 4/8 strumieni 1.6-3.4 GHz |
RAM | 8 GB DDR4-2400 MHz |
grafika | Intel Graphics 620 UHD |
napęd | SSD 256GB NVMe PCIe 3.0h2 |
komunikacja | Sieć Wi-Fi 802.11 a / b / g / n / AC, 2,4 i 5 GHz, Bluetooth 5,0 |
złącza | USB typu C 3.1 2hUSB 3,1 HDMI 1,4, 3,5 mm kompozytowy dźwięku |
kamera | istnieją HD |
bateria | 45 Wh |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej
- Przegląd ASUS ROG Zephyrus S GX502GW: mocny notebook do gier z GeForce RTX 2070 waży zaledwie 2 kg
- Przegląd ASUS Zenbook S13: Flagowy bezramowy Ultrabook z rewersywną "monobrzwią"
- Recenzja Acer Predator Triton 500: laptop do gier z RTX 2080 Max-Q w zwartej, lekkiej obudowie
- Recenzja Lenovo Y530 Legion: laptop do gier o minimalistycznym wzornictwie
- Recenzja Lenovo YOGA 730-13: uniwersalny ultraprzenośny laptop transformer