Recenzja smartfona Motorola Edge 40: oto Android, którego szukasz

Autor: Aleksander Czub | 02.08.2023, 16:57

Niedawno recenzowaliśmy bardzo ładny flagowy smartfon Motorola Edge 40 Pro. Dziś mówimy o jego młodszym bracie, Motorola Edge 40. Okazał się nie mniej interesujący, biorąc pod uwagę cenę. Co więcej, smartfon można nazwać jednym z najbardziej udanych w swojej kategorii. O połowę tańszy od obecnych flagowców, smartfon oferuje wysokiej jakości ekran OLED z częstotliwością odświeżania 144 Hz, ciekawy design z metalową ramką i ochroną przed kurzem i wodą IP68, szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe, głośne głośniki stereo, prawie czysty szybki Android 13 i bardzo dobry aparat główny. Oczywiście nie należy spodziewać się topowego procesora w środku, ale wydajność jest wystarczająca do stabilnej, szybkiej pracy i gier. Chętnie zobaczyłbym teleobiektyw i nieco większą baterię, ale w tej cenie byłoby całkiem fajnie. Najbliższym konkurentem jest nieco droższy Samsung Galaxy A54. Ma większą baterię, ale nie obsługuje ładowania bezprzewodowego i nie jest tak szybki jak ładowanie przewodowe. Z tyłu są trzy aparaty, ale ultraszerokokątny i makro nie mają autofokusa, więc nie jestem pewien, czy ilość przekłada się w tym przypadku na jakość. Galaxy A54 jest bardziej interesujący ze względu na drugi slot na kartę SIM, który jest połączony ze slotem MicroSD. Motorola Edge 40 ma mocniejszy procesor, ciekawszy design i wyższy standard ochrony (IP68 vs IP67 dla Galaxy A54).

6 powodów, dla których warto kupić Motorolę Edge 40:

  • jasny wyświetlacz OLED z częstotliwością odświeżania 144 Hz;
  • ciekawy design i stopień ochrony IP68;
  • szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe;
  • ładne zdjęcia z głównego aparatu;
  • prawie czysty Android 13;
  • głośne głośniki stereo.

2 powody, dla których nie warto kupować Motoroli Edge 40:

  • brak teleobiektywu;
  • są konkurenci z większymi bateriami.

Szybki skok:

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak wygląda Motorola Edge 40?
  3. Jak dobry jest ekran?
  4. Jakie są metody odblokowania?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i żywotnością baterii Motoroli Edge 40?
  6. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs?
  7. Jak dobre są kamery?
  8. W dolnej linii

Co jest w pudełku?

Motorola Edge 40 jest dostarczana w lekkim kartonowym pudełku z minimalnym nadrukiem. Tylko logo Motoroli i nazwa modelu. Z boku znajduje się napis, że opakowanie nie zawiera plastiku i w całości nadaje się do recyklingu. Opakowanie jest interesujące, podobnie jak starszy model. Oprócz smartfona pudełko zawiera ładowarkę TurboPower 68 W, kabel typu C, przezroczystą osłonę ochronną na smartfon, narzędzie do tacki i dokumentację.

Jak wygląda Motorola Edge 40?

Z przodu Motorola Edge 40 wygląda jak nowoczesny flagowy smartfon, chociaż jest znacznie tańszy. Ma bardzo cienkie ramki i duży wyświetlacz zakrzywiony po bokach, który zajmuje prawie cały przedni panel. Motorola nie wspomina na oficjalnej stronie, jakiego rodzaju szkło chroni wyświetlacz. Przednia kamera znajduje się tradycyjnie w małym okrągłym otworze pośrodku w górnej części ekranu. Nad nim znajduje się cienka szczelina na głośnik słuchawki, który jest również używany jako drugi głośnik stereo.

Ekran płynnie przechodzi w boczną ramkę. Jest ona metalowa, w kolorze matowej czerni. Na obwodzie znajduje się kilka plastikowych wstawek zapewniających stabilne działanie interfejsów bezprzewodowych. Po prawej stronie, w zwykłym miejscu, znajdują się oddzielne przyciski głośności i przycisk zasilania. Są one wygodnie umieszczone i łatwe do naciśnięcia podczas korzystania ze smartfona obiema rękami.

Na górze Motorola Edge 40 znajduje się tylko jeden z mikrofonów i znak Dolby Audio:

Złącze Type-C znajduje się na dole. We flagowej Motoroli Edge 40 Pro było to USB 3.2 i obsługiwało DisplayPort 1.4. W młodszym modelu mamy USB 2.0. Po bokach portu znajduje się zewnętrzny głośnik, kolejny mikrofon i tacka.

Tacka ma miejsce tylko na jedną kartę nanoSIM, ale smartfon obsługuje również eSIM.

Tylny panel Motoroli Edge 40 jest nietypowy. Zastosowano tak zwaną eko-skórę. Ma ona dwie zalety jednocześnie. Wygląda dość oryginalnie i jest bardzo przyjemna w dotyku. Jednocześnie bardzo pewnie leży w dłoni, w przeciwieństwie do wersji szklanych. Jedyną rzeczą, którą można skrytykować, jest to, że ze względu na dość głęboką teksturę drobny kurz może pozostać na pokrywie.

Moduł tylnej kamery jest duży, ale jest starannie wykonany. Tylny panel płynnie przechodzi w prostokąt aparatu z zaokrąglonymi narożnikami. Wewnątrz znajdują się dwa obiektywy, podwójna lampa błyskowa, podstawowe informacje o aparacie i mikrofon.

 

Motorola Edge 40 jest lekka i cienka: Waży 167 g, co jest bardzo niską wagą, biorąc pod uwagę obecne trendy. Grubość wynosi 7,6 mm. Jest wygodny w użyciu i wygląda bardzo ładnie. Nie chcę zakrywać go ochronnymi zderzakami. Podobnie jak Motorola Edge 40 Pro, smartfon jest odporny na kurz i wodę IP68. Smartfon może wytrzymać do 30 minut na głębokości 1,5 metra w słodkiej wodzie.

Jak dobry jest ekran?

Motorola Edge 40 Pro ma 6,55-calowy ekran pOLED z zakrzywieniami po bokach. Rozdzielczośćwynosi 2400x1080 (proporcje 20:9), a gęstość pikseli wynosi około 402 ppi. Szczytowa jasność ma wynosić 1200 cd/m² i jest wsparcie dla HDR10. Maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 144 Hz. Dostępne są tryby 60, 120, 144 Hz, a także tryb adaptacyjny, w którym zakres jest ograniczony do 120 Hz. Ustawienia obejmują jasność i, ciemne i jasne motywy, skalę interfejsu i tekstu, zapobieganie migotaniu (DC Dimming), wybór częstotliwości odświeżania, tryb nocny, podświetlenie ramki wyświetlacza dla powiadomień oraz dwa tryby wyświetlania kolorów, w których można również samodzielnie dostosować temperaturę barwową.

Ekran jest jasny, obraz pozostaje wyraźny w świetle słonecznym. Kolory są bardzo nasycone i żywe, a kąty widzenia maksymalne. Zgodnie z wynikami pomiarów, maksymalna jasność ekranu w trybie ręcznym tylko nieznacznie ustępuje flagowej Motoroli Edge 40 Pro. W trybie "Bright" maksymalna jasność wynosi 494,789 cd/m2 (w porównaniu do 505,698 cd/m2 dla Pro). Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB. Wyświetlane kolory są nieco chłodne, ale istnieje możliwość ręcznego ustawienia temperatury barwowej.

W trybie Natural gamut kolorów jest zbliżony do sRGB, a wyświetlane kolory są bliższe wartościom referencyjnym. Jasność jest nieco niższa: 482.686 cd/m2.

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
Motorola Edge 40 494.789 0
Motorola Edge 40 Pro 505.698 0
Samsung Galaxy S23 Ultra 696.675 0
Samsung Galaxy Z Flip3 460.6 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437.906 0
Sony Xperia 1 394.97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0

Jakie są metody odblokowywania?

Motorola Edge 40 wykorzystuje zwykły zestaw narzędzi identyfikacji biometrycznej: optyczny skaner linii papilarnych na ekranie i rozpoznawanie twarzy za pomocą przedniej kamery. Skaner działa szybko i dokładnie. Ale jego pozycja nie jest najlepsza: byłoby trochę wygodniej, gdyby był umieszczony nieco wyżej. Identyfikacja twarzy działa dobrze, ale tylko przy dobrym oświetleniu. Wieczorem będziesz musiał przełączyć się na skaner.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy baterii?

Motorola Edge 40 wykorzystuje dość wydajny układ MediaTek Dimensity 8020 średniej klasy jako procesor. Jest to ośmiordzeniowy 6-nanometrowy procesor, który zawiera cztery rdzenie ARM Cortex-A78 o częstotliwości 2,6 GHz i cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55 o częstotliwości 2 GHz. Akcelerator graficzny to Mali-G77 MC9. Pamięć RAM to 8 GB LPDDR4X. Pamięć wewnętrzna ma pojemność 256 GB w standardzie UFS 3.1. Smartfon wykazuje nie najwyższe, ale bardzo dobre wyniki w benchmarkach, zwłaszcza biorąc pod uwagę kategorię cenową. Wydajność jest wystarczająca do stabilnego, szybkiego działania interfejsu i ciężkich aplikacji. A nowoczesne gry działają na nim dobrze.

Ale smartfon trochę się nagrzewa. Test dławienia procesora wykazał, że wydajność może spaść nawet o 75% podczas 15 minut maksymalnego obciążenia. W codziennym użytkowaniu nagrzewanie występuje dopiero po pewnym czasie w ciężkich grach. Obudowa staje się zauważalnie ciepła po 15 minutach w Diablo Immortal.

Motorola Edge 40 ma również własną aplikację do gier. Ma ona zwykłą funkcjonalność: hub ze wszystkimi zainstalowanymi grami, ustawienia wydajności, wyłączanie powiadomień podczas gry, blokowanie poziomu jasności, zrzuty ekranu i filmy z rozgrywki. Z jakiegoś powodu, w przeciwieństwie do flagowego Motorola Edge 40 Pro, nie ma wskaźnika FPS. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie nowoczesne gry działają dobrze na smartfonie. Call of Duty Mobile działa stabilnie przy 60 FPS na wysokich ustawieniach graficznych. Diablo Immortal to podobna sytuacja. Podczas użytkowania wystąpiło tylko kilka fryzów, ale lagi mogą być spowodowane równoległym pobieraniem i rozpakowywaniem dodatkowych materiałów z gry.

Motorola Edge 40 posiada trójzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, Bluetooth 5.2 LE (z obsługą SBC, AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC), a także NFC do płatności zbliżeniowych. Wsparcie dla globalnych systemów pozycjonowania: GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL. Smartfon odtwarza dźwięk stereo za pomocą głośników głównych i słuchawkowych. Głośność jest dość wysoka, ale jest bardzo mało niskich częstotliwości. Smartfon obsługuje Dolby Atmos, są odpowiednie ustawienia i presety z korektorem.

Motorola Edge 40 jest wyposażona w akumulator o pojemności 4400 mAh. Nie jest to największa wartość, aczkolwiek czas pracy smartfona na baterii jest całkiem niezły. W codziennym użytkowaniu (przeglądarka, poczta, komunikatory, ok. 1,5 g muzyki przez Bluetooth, do 20 minut rozmów, 10-15 zdjęć) smartfon wytrzymuje dzień. Ale przy bardziej aktywnym użytkowaniu (zwłaszcza w grach) bateria może się rozładować do wieczora. Smartfon obsługuje autorskie szybkie ładowanie TurboPower o mocy 68 W. Od 0 do 100% smartfon ładuje się w zaledwie 40 minut. Istnieje również wsparcie dla ładowania bezprzewodowego 15 W.

Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs?

Motorola Edge 40 działa na prawie czystym Androidzie 13 bez żadnych znaczących zakłóceń. Działa bardzo szybko, bez żadnych błędów czy usterek. Interfejs ma znajomą strukturę: pulpity, widżety, oddzielne menu ze wszystkimi aplikacjami, kurtyna z dużymi przełącznikami. Istnieje wiele opcji dostosowywania: schematy kolorów, czcionka, siatka, tapeta itp.

Dostępna jest nawigacja gestami i przyciskami. Istnieją również dodatkowe gesty do aktywacji lub dezaktywacji ekranu, obsługi jedną ręką, podziału ekranu i paska bocznego z zestawem najczęściej używanych aplikacji.

Menedżer wygląda jak pozioma karuzela kart. Możliwe jest zamykanie wszystkich aplikacji jednocześnie, a także dzielenie ekranu, uruchamianie aplikacji w oknie i minimalizowanie go do ikony.

Wszystkie dodatkowe funkcje dodane przez Motorolę są zebrane i zorganizowane w aplikacji Moto. Obejmują one personalizację, gesty, Moto Secure (wszystkie ustawienia bezpieczeństwa i bezpieczny folder), dodatkowe ustawienia wyświetlacza i rozrywkę (gry, Dolby Atmos i ustawienia regulacji głośności odtwarzania muzyki).

Smartfon obsługuje Ready For. Jest to tryb pulpitu do podłączenia do zewnętrznego monitora lub telewizora z różnymi opcjami interfejsu. Ma pulpit podobny do systemu Windows i tryb rozrywki z telewizją (usługi wideo online), grą, czatem wideo (przy użyciu smartfona jako kamery internetowej) i dublowaniem obrazu smartfona. Obsługuje podłączenie klawiatury, myszy i gamepada przez Bluetooth. Ekran może być również używany jako touchpad.

Jak dobre są kamery?

Tylna kamera zawiera dwa moduły, podczas gdy większość konkurentów ma zwykle trzy, a czasem nawet cztery. Ale w Motoroli Edge 40 sytuacja jest nieco inna, firma zdecydowała się nie instalować kamery makro i czujników głębi 2 MP, które nie są zbyt użyteczne. Zamiast tego pozostawiła dwa naprawdę przydatne moduły. Główny ma 50 megapikseli, przysłonę f/1,4, rozmiar matrycy 1/1,55 cala, piksele 1,0 µm z wielokierunkową detekcją fazy PDAF i stabilizacją optyczną. Drugi to ultraszerokokątny aparat 13 MP, f/2.2, 120˚, 1.12µm. W przeciwieństwie do zdecydowanej większości konkurentów, posiada on autofokus i jest również przeznaczony do makro. Smartfon może nagrywać wideo w 4K@30fps, FullHD@30/60/120fps. Przedni aparat ma 32 MP, f/2.4, 0.7µm.

Aplikacja aparatu ma znajomą i dość wygodną strukturę. Główna karuzela trybów, osobna sekcja z dodatkowymi trybami (które można dodać do karuzeli), zestaw podstawowych ustawień na ekranie głównym (lampa błyskowa, proporcje, HDR) oraz dodatkowe ustawienia w rozwijanym menu.

Główny aparat robi dobre zdjęcia w większości sytuacji. Przy dostatecznym oświetleniu nie można narzekać: wysoka szczegółowość, szeroki zakres dynamiki i naturalne kolory. W trybie nocnym szczegółowość pozostaje na dobrym poziomie, ale widać ślady algorytmów przetwarzania w postaci żółtawych odcieni.

Ultraszerokokątny aparat ma autofokus, którym większość konkurentów nie może się pochwalić. Zdjęcia w ciągu dnia są dobre. W nocy można robić stosunkowo dobre zdjęcia, ale generalnie spada szczegółowość i pojawia się rozmycie, zwłaszcza na krawędziach kadru. Chociaż ogólnie, biorąc pod uwagę cenę, wyniki są bardzo dobre:

Tryb makro w aparacie szerokokątnym:

Motorola Edge 40 nagrywa 4K tylko przy 30 FPS, ale jakość jest niezła, stabilizator działa bardzo dobrze:

FullHD 60 FPS:

Podsumowując: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Motorola Edge 40.

  • Motorola Edge 40 ma jasny ekran OLED o częstotliwości odświeżania 144 Hz.
  • Wydajność jest napędzana przez dobry procesor średniej klasy Mediatek Dimensity 8020.
  • Obsługuje ładowanie bezprzewodowe 15 W i szybkie ładowanie przewodowe 68 W, co pozwala na pełne naładowanie w 40 minut.
Specyfikacja Motorola Edge 40
Wyświetlacz pOLED, 6,55 cala, 2400x1080 (proporcje 20:9), 402 ppi, HDR10+, 144 Hz, jasność szczytowa 1200 nitów
Korpus wymiary: 158.4x72x7,6 mm, waga: 167 g
Procesor 64-bitowy 6 nm Mediatek Dimensity 8020, 4x2,6 GHz Cortex-A78, 4x2,0 GHz Cortex-A55, grafika Mali-G77 MC9
Pamięć RAM 8 GB LPDDR4X
Pamięć flash 256 GB UFS 3.1
Aparat

50 MP (f/1.4, 1/1.55", 1.0µm, wielokierunkowy PDAF, OIS); ultraszerokokątny 13 MP (f/2.2, 120˚, 1.12µm, AF); lampa błyskowa, wideo 2160p@30fps, 1080p@120fps; aparat przedni: 32 MP (f/2.4, 0.7µm)

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (tri-band), Bluetooth 5.2 LE, NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bateria 4400 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 68 W Turbo Power, ładowanie bezprzewodowe 15 W
System operacyjny Android 13
Karta SIM NanoSIM+eSIM
Opcjonalnie Ochrona przed pyłem i wodą IP68, optyczny skaner linii papilarnych w ekranie, Ready For

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: