Recenzja flagowego smartfona Motorola Edge 40 Pro: ładuje się szybciej niż pizza

Autor: Aleksander Czub | 07.07.2023, 00:00

Motorola Edge 40 Pro to świetny nowoczesny flagowy smartfon, który ma wszystkie funkcje typowe dla tej klasy i oferuje kilka interesujących bonusów. Wewnątrz zainstalowano najpotężniejsze jak dotąd podzespoły i zastosowano niemal czysty system Android 13, dzięki czemu smartfon działa bardzo szybko w każdym zadaniu. Ekran ma dobry margines jasności i bardzo bogate kolory, a jego częstotliwość odświeżania 165 Hz jest prawdopodobnie najwyższa wśród obecnych smartfonów. Czas pracy na baterii Motoroli Edge 40 Pro jest nieco dłuższy niż przeciętnie, ale jest też bardzo ważny bonus w postaci niezwykle szybkiego ładowania na poziomie 125W. A odpowiedni zasilacz jest w zestawie, w przeciwieństwie do wielu konkurentów. Smartfon wygląda ciekawie i nowocześnie oraz jest chroniony przed kurzem i wodą zgodnie ze standardem IP68. Głośniki stereo są również obecne i grają dość głośno. Wśród drobnych skarg jest aparat, a raczej nie główny aparat (robi dobre zdjęcia), ale dodatkowy teleobiektyw i ultraszerokokątny aparat. Są nieco gorsze od konkurentów. A procesor przegrzewa się przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu. Ale nie jest to krytyczne, biorąc pod uwagę rezerwę mocy.

6 powodów, dla których warto kupić Motorola Edge 40 Pro:

  • wysokiej jakości wyświetlacz pOLED z częstotliwością odświeżania 165 Hz;
  • smartfon jest wyposażony w najwyższej klasy sprzęt;
  • doskonała żywotność baterii i superszybkie ładowanie;
  • stylowa szklano-metalowa obudowa z ochroną IP68;
  • ładne zdjęcia z głównego aparatu;
  • głośne głośniki stereo.

2 powody, dla których nie warto kupować Motoroli Edge 40 Pro:

  • teleobiektyw i ultraszerokokątne aparaty są nieco gorsze od konkurentów;
  • przegrzewanie się przy długotrwałym maksymalnym obciążeniu.

Szybkie przejście:

  1. Co jest w pudełku?
  2. Jak wygląda Motorola Edge 40 Pro?
  3. Jak dobry jest ekran?
  4. Jakie są metody odblokowania?
  5. Co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i żywotnością baterii Motoroli Edge 40 Pro?
  6. Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs?
  7. Jak dobre są kamery?
  8. Jacy są sąsiedzi linii?
  9. W dolnej linii

Co jest w pudełku?

W przeciwieństwie do wielu producentów, Motorola zdecydowała się nie minimalizować opakowania swoich smartfonów. Motorola Edge 40 Pro zapakowana jest w dość duże (jak na współczesne smartfony) czarne pudełko z logo i nazwą modelu. W środku znajduje się sam smartfon, imponujący zasilacz TurboPower o mocy 125 W, kabel Type-C, przezroczysty plastikowy bumper ochronny, narzędzie do tacki i dokumentacja.

Jak wygląda Motorola Edge 40 Pro?

Korpus Motoroli Edge 40 Pro jest wykonany ze szkła i metalu, podobnie jak wszystkie obecne flagowce. Przód i tył smartfona posiada szkło Gorilla Glass Victus. Ekran zajmuje prawie całą przednią powierzchnię smartfona: ramki są bardzo cienkie, a zagięcia potęgują efekt "bezramkowy". Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że tylko boki ekranu są zwykle zakrzywione. W tym przypadku są też zagięcia na górze i na dole. Wygląda to świetnie, wydaje się, że ekran płynnie przechodzi w boczne krawędzie. Niektórzy użytkownicy nie lubią zakrzywionych ekranów. To bardzo subiektywna sprawa. Ale z obiektywnego punktu widzenia nie było żadnych fałszywych kliknięć podczas użytkowania. Przednia kamera jest tradycyjnie umieszczona w okrągłym otworze w górnej części ekranu. Nad ekranem znajduje się cienka szczelina na głośnik słuchawki.

Trudno jest sprawić, by przedni panel nowoczesnego smartfona wyglądał oryginalnie. Ale eksperymenty są możliwe z tylnym panelem. W Motoroli Edge 40 Pro jest on wykonany z matowego szkła, ale ma nietypowe wykończenie. Jest przyjemny i jedwabisty w dotyku, a pod pewnymi kątami nieco się błyszczy. Jeśli chodzi o praktyczną stronę rzeczy, są zarówno plusy, jak i minusy. Matowe szkło w ogóle nie zbiera odcisków palców, a pokrywa nie traci estetycznego wyglądu. Powłoka jest jednak nieco śliska.

Metalowa ramka ma typowy opływowy kształt, matową powierzchnię i plastikowe wstawki zapewniające stabilną pracę interfejsów bezprzewodowych. Przycisk zasilania i oddzielne przyciski głośności znajdują się po prawej stronie. Są one również metalowe i wygodnie umieszczone. Nie trzeba po nie sięgać ani prawą, ani lewą ręką. Po tej samej stronie znajduje się dodatkowy mikrofon.

Na górze znajduje się jeden z zewnętrznych głośników, mikrofon i logo Dolby Atmos:

Na dole znajduje się złącze Type-C (USB 3.2, DisplayPort 1.4), drugi zewnętrzny głośnik, kolejny mikrofon i tacka.

W tacce można zainstalować tylko jedną fizyczną kartę SIM. Nie jest to jednak problem, ponieważ istnieje wsparcie dla eSIM.

Moduł tylnej kamery ma prostokątny kształt z zaokrągleniami, które podążają za kształtem obudowy smartfona. Wszystkie trzy kamery i lampa błyskowa znajdują się pod jednym wspólnym szkłem. Kamera wystaje ponad powierzchnię tylnej pokrywy.

Motorola Edge 40 Pro ma wygodny kształt, rozmiar i rozmieszczenie elementów sterujących. Wygląda nowocześnie i ciekawie dzięki nietypowej tylnej obudowie. Ma pełną ochronę przed kurzem i wodą zgodnie z normą IP68: smartfon może wytrzymać do 30 minut na głębokości 1,5 metra w słodkiej wodzie.

Jak dobry jest ekran?

Motorola Edge 40 Pro ma 6,67-calowy pOLED z zakrzywieniami po bokach. Rozdzielczośćwynosi 2400x1080 (proporcje 20:9), a gęstość pikseli wynosi około 394 ppi. Zastosowano 10-bitową matrycę, zdolną do wyświetlania ponad miliarda odcieni kolorów. Obiecuje gamę kolorów DCI-P3 i szczytową jasność 1300 cd/m² w trybie automatycznym. Obsługiwane są technologie HDR10+ i Dolby Vision. Warto zauważyć, że maksymalna częstotliwość odświeżania wynosi 165 Hz. To więcej niż w większości flagowych smartfonów. Dostępne są tryby 60, 120, 165 Hz, a także tryb adaptacyjny, gdy jest używany, częstotliwość jest automatycznie dostosowywana w zakresie do 120 Hz. Częstotliwość odczytu czujnika wynosi 360 Hz, co jest ważne dla tych, którzy lubią grać w gry na swoich smartfonach. W ustawieniach jest całkiem sporo. Jasność, ciemne i jasne motywy, interfejs i skala tekstu, zapobieganie migotaniu (DC Dimming) dla sekty świadków PWM, częstotliwość odświeżania, tryb nocny, podświetlenie ramki wyświetlacza dla powiadomień oraz tryby wyświetlania kolorów (jasny i naturalny) z regulacją temperatury barwowej.

Ekran ma świetny obraz z bogatymi kolorami, maksymalnymi kątami widzenia i jasnością wystarczającą do jasnego słońca. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania, interfejs, aplikacje i listy wyglądają bardzo płynnie. Pomiary ekranu w trybie jasnym wykazały maksymalną jasność 505,698 cd/m2. Gama kolorów jest znacznie szersza niż sRGB, ale występuje nadmiar niebieskiego składnika, a ekran ma tendencję do przechylania się w kierunku zimnych odcieni. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż temperaturę barwową można regulować ręcznie.

W trybie Natural gamut kolorów jest zbliżony do sRGB, a wszystkie wskaźniki są nieco bliższe wartościom referencyjnym. Jasność jest nieco niższa: 490,108 cd/m2.

Porównanie z innymi modelami:

Nazwa urządzenia Jasność białego pola,
cd/m2
Jasność czarnego pola,
cd/m2
Kontrast
Motorola Edge 40 Pro 505.698 0
Samsung Galaxy S23 Ultra 696.675 0
Samsung Galaxy Z Flip3 460.6 0
Samsung Galaxy Z Fold3 479.32 0
Xiaomi 11T Pro 493.872 0
ASUS ROG Phone 5 482.347 0
Samsung Galaxy S21+ 437.906 0
Sony Xperia 1 394.97 0
Huawei P30 Pro 447.247 0
Samsung Galaxy S10 378.72 0

Jakie są metody odblokowania?

Do identyfikacji właściciela Motorola Edge 40 Pro wykorzystuje standardowy, nowoczesny zestaw skanera linii papilarnych pod wyświetlaczem i rozpoznawania twarzy za pomocą przedniego aparatu. Skaner jest optyczny i podświetla palec podczas skanowania. Działa szybko i dokładnie, a podczas użytkowania nie było żadnych problemów ani błędów. Byłoby jednak wygodniej, gdyby ramka była umieszczona nieco wyżej. Rozpoznawanie twarzy działa jak zwykle: w dobrym świetle rozpoznawanie jest szybkie. Ale ta metoda nie jest zbyt bezpieczna.

A co z wydajnością, pamięcią, dźwiękiem i czasem pracy na baterii?

Motorola Edge 40 Pro jest wyposażona w najnowsze flagowe komponenty. Wewnątrz znajduje się najwyższej klasy procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2. Jest on produkowany w technologii procesowej 4 nm i zawiera 8 rdzeni w konfiguracji 1+2+2+3: 1xARM Cortex-X3 o taktowaniu 3,19 GHz, 2xCortex-A715 o taktowaniu 2,8 GHz, 2xCortex-A710 o taktowaniu 2,8 GHz i 3xCortex-A510 o taktowaniu 2 GHz. Za grafikę odpowiada akcelerator Adreno 740. Pamięć RAM to 12 GB LPDDR5X. Pamięć wewnętrzna ma pojemność 256 GB, wykorzystując nowy szybki standard UFS 4.0. Motorola Edge 40 Pro jest więc obecnie jednym z najmocniejszych procesorów, co potwierdzają wyniki w testach wydajności.

Ale stabilność nie jest zbyt dobra. Przy maksymalnym obciążeniu w teście dławienia procesora wydajność spada do 77% w ciągu 15 minut. W tym samym czasie obudowa staje się zauważalnie ciepła. Chociaż, biorąc pod uwagę znaczny margines wydajności, niemożliwe jest tak duże obciążenie procesora w rzeczywistych zadaniach. Po 10 minutach grania w Diablo Immortal, obudowa pozostała tylko ciepła i nie było żadnych problemów z wydajnością.

Teraz trochę więcej o grach. Motorola Edge 40 Pro posiada własną aplikację do gier, jak wszystkie obecne smartfony. Jego funkcjonalność jest ogólnie standardowa: istnieje lista wszystkich zainstalowanych gier, można dostosować wydajność, wyłączyć powiadomienia, zablokować poziom jasności, wyświetlić FPS, nagrywać wideo z procesu gry i tak dalej. Wszystkie nowoczesne gry na najwyższych możliwych ustawieniach działają ze stabilną prędkością 60 FPS (lub 120 FPS, jeśli są obsługiwane).

Motorola Edge 40 Pro jest wyposażona we wszystkie nowoczesne interfejsy bezprzewodowe: trójzakresowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (Wi-Fi 7 ready), Bluetooth 5.3 LE (SBC, AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive, LDAC) oraz NFC do płatności zbliżeniowych. Dzięki zastosowaniu chipu Qualcomm, oprócz LDAC jest teraz wsparcie dla kodeków aptX, aptX HD. Smartfon jest w stanie współpracować z globalnymi systemami pozycjonowania GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, LTEPP, SUPL. Smartfon posiada głośniki stereo. Brzmią one dość głośno i stosunkowo czysto, choć minimalnie brakuje niskich częstotliwości. Ogólnie dźwięk jest dobry, ale są flagowce z mocniejszym dźwiękiem. Smartfon obsługuje Dolby Atmos. W ustawieniach można wybrać indywidualne ustawienia dźwięku z korektorem lub wybrać tryb inteligentny, w którym ustawienia będą się zmieniać automatycznie w zależności od odtwarzanej treści.

Motorola Edge 40 Pro ma baterię 4600 mAh. Tak, są flagowce z baterią 5000 mAh. Ale, jak się okazało, nie ma powodów do obaw. Przy bardzo aktywnym użytkowaniu (z testami wydajności, grami i aktywnym korzystaniem z aparatu) smartfon działa do późnych godzin wieczornych. 15% utrzymywało się około godziny 23:00. W codziennym użytkowaniu (aktywne korzystanie z komunikatorów, przeglądarki, pochli, około 1,5 g muzyki przez Bluetooth, 15-20 minut rozmów, minimalne korzystanie z aparatu) smartfon wytrzymuje około doby. Ale jedną z najciekawszych funkcji smartfona jest ultraszybkie ładowanie TurboCharge 125W. Od 0 do 100% smartfon ładuje się w nieco ponad 20 minut, a 50% zajmuje około 6 minut. Możesz więc w pełni naładować smartfon podczas śniadania i nie martwić się, że zabraknie Ci energii w środku dnia. W ustawieniach dostępne są opcje optymalizacji ładowania i oszczędzania energii. Motorola Edge 40 Pro obsługuje również ładowanie bezprzewodowe o mocy 15 W. Staje się ono jednak zupełnie nieciekawe, biorąc pod uwagę szybkość ładowania z dołączonego zasilacza. Istnieje odwrotne ładowanie do ładowania słuchawek lub innych akcesoriów.

Jak przyjazny dla użytkownika jest interfejs?

Smartfony Motorola zwykle działają na czystym Androidzie, bez znaczącej ingerencji w powłokę i funkcjonalność. Dotyczy to również Motoroli Edge 40 Pro. Smartfon działa na prawie czystym Androidzie 13 bez zbędnych śmieci. Mamy więc znajomy interfejs z widżetami i osobnym menu aplikacji (które można wyłączyć) oraz kurtynę z kilkoma stronami i dużymi przełącznikami.

Istnieje sporo opcji personalizacji wyglądu interfejsu. Obejmuje to tapety, czcionki, schematy kolorów, motywy, rozmiary i kształty ikon.

Opcje nawigacji po systemie są standardowe: gesty lub przyciski. Dodatkowo dostępny jest zestaw gestów do włączania i wyłączania ekranu, sterowania jedną ręką i pracy na podzielonym ekranie, a także pasek boczny z zestawem najczęściej używanych aplikacji.

Menedżer aplikacji jest prawie znajomy: karuzela kart. Można z niego uruchomić dwie aplikacje w trybie podzielonego ekranu. Jedyną nietypową i nie do końca logiczną rzeczą jest przycisk minimalizacji ekranu na dole. Zwykle w większości powłok znajduje się przycisk do zamykania wszystkich aplikacji, który jest tam znacznie bardziej odpowiedni.

Wszystkie dodatkowe funkcje Motoroli są zebrane w jednej oddzielnej aplikacji Moto. Obejmuje to personalizację (o której już wspominaliśmy), szybką latarkę i gesty aparatu, dodatkowe funkcje wyświetlacza, bezpieczny folder itp.

Kolejną ciekawą funkcją jest Ready For. Smartfon można podłączyć za pomocą kabla lub Miracast do zewnętrznego monitora lub telewizora. Dostępny jest tryb pulpitu z interfejsem podobnym do zwykłego systemu Windows, rodzaj trybu rozrywki z sekcjami TV (usługi wideo online), grami, czatem wideo (przy użyciu smartfona jako kamery internetowej) i dublowaniem obrazu ze smartfona. Ekranu smartfona można używać jako touchpada. Możliwe jest także podłączenie klawiatury, myszy lub gamepada przez Bluetooth.

Aby wygodnie korzystać z przenośnego monitora, wystarczy podłączyć smartfon za pomocą kabla. Nie jest wymagane dodatkowe zasilanie.

Jak dobre są kamery?

Smartfon ma konfigurację trzech kamer z tyłu. Główny ma 50 megapikseli, przysłonę f/1.8, rozmiar matrycy 1/1.55", piksele 1.0µm. Posiada wielokierunkową detekcję fazy PDAF i stabilizację optyczną. Zastosowano moduł OmniVision OV50A. Teleobiektyw ma 12 MP, f/1.6, 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x zoom. Jest też kamera szerokokątna 50 MP, f/2.2, 114˚, 1/2.76", 0.64µm z autofokusem. Służy on również do trybu makro. Smartfon może nagrywać wideo w 8K@30fps, 4K@30/60fps. Przedni aparat ma 60 MP, f/2.2, 1/2.8", 0.61µm.

Aplikacja aparatu ma przyjazny dla użytkownika interfejs. Znajduje się w niej znana karuzela trybów, oddzielna sekcja z dodatkowymi trybami oraz zestaw podstawowych ustawień bezpośrednio na ekranie (lampa błyskowa, proporcje, HDR). Wszystkie dodatkowe ustawienia (timer, rozdzielczość, liczba klatek na sekundę, stabilizacja) znajdują się w rozwijanym menu.

Główny aparat działa dobrze w dobrym świetle. Zdjęcia są szczegółowe, z szerokim zakresem dynamiki i bogatymi kolorami. Odwzorowanie kolorów jest w większości dość naturalne. Tryb nocny również bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Szczegółowość nieco spada. Ale wyniki algorytmów przetwarzania są dość widoczne. Pojawiają się żółte odcienie, a kadr jest ogólnie oświetlony nieco bardziej niż to konieczne: zdjęcia wyglądają jak wieczór zamiast nocy.

Ultraszerokokątny aparat ma autofokus i robi bardzo dobre zdjęcia w dobrym świetle. W nocy szczegółowość jest dość znacznie zmniejszona, a zauważalne są szumy i rozmycie:

Teleobiektyw jest nieco słaby: nawet w dobrym świetle czasami robi niezbyt wyraźne zdjęcia. Chociaż jest nadzieja na aktualizację oprogramowania, ponieważ ogólnie zdjęcia z tego aparatu trwają nienormalnie długo.

Tryb makro w aparacie szerokokątnym:

Jakość wideo w Motorola Edge 40 Pro jest bardzo dobra. Obraz jest wyraźny, szczegółowy, a elektroniczna stabilizacja działa dobrze:

Jacy są sąsiedzi w linii

Oprócz Motoroli Edge 40 Pro, linia obejmuje młodszy model Motorola Edge 40, który również zostanie zrecenzowany na gg. Ma skromniejsze cechy, ale jest również bardzo interesujący, biorąc pod uwagę cenę. Motorola Edge 40 ma mniej wydajny procesor i mniejszy ekran o niższej częstotliwości. Chociaż 144 Hz jest również więcej niż wystarczające. Bateria jest tylko o 200 mAh mniejsza, obsługiwane jest również szybkie ładowanie. 68 watów to oczywiście nie 125 watów, ale smartfon również ładuje się bardzo szybko. Zamiast szkła z tyłu zastosowano plastik, ale jest też ochrona przed kurzem i wodą IP68. Tylny aparat nie ma trzeciego modułu teleobiektywu. Ogólnie rzecz biorąc, biorąc pod uwagę cenę, smartfon jest również bardzo interesujący. Porównanie specyfikacji:

Specyfikacje Motorola Edge 40 Pro i Motorola Edge 40
  Motorola Edge 40 Pro Motorola Edge 40
Wyświetlacz Zakrzywiony pOLED, 6.67 cali, 2400x1080 (proporcje 20:9), 394 ppi, HDR10+, Dolby Vision, 10 bit165 Hz, Gorilla Glass Victus, jasność szczytowa 1300 nitów pOLED, 6.55 cali, 2400x1080 (proporcje 20:9), 402 ppi, HDR10+, Dolby Vision, 8 bit, 144 Hz, Gorilla Glass Victus, jasność szczytowa 1200 nitów
Korpus wymiary: 161,2x74x8,6 mm, waga: 199 g wymiary: 158.4x72x7,6 mm, waga: 167 g
Procesor 64-bitowy 4nm Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, 1x3,19 GHz Cortex-X3, 2x2,8 GHz Cortex-A715, 2x2,8 GHz Cortex-A710, 3x2.0 GHz Cortex-A510, grafika Adreno 740 64-bitowy 6 nm Mediatek Dimensity 8020, 4x2,6 GHz Cortex-A78, 4x2,0 GHz Cortex-A55, grafika Mali-G77 MC9
Pamięć RAM 12 GB 8 GB
Pamięć flash 256 GB UFS 4.0 256 GB UFS 3.1
Aparat

50 MP (f/1.8, 1/1.55", 1.0µm, wielokierunkowy PDAF, OIS); teleobiektyw 12 MP (f/1.6, 1/2.93", 1.22µm, PDAF, 2x zoom); ultraszerokokątny 50 MP (f/2.2, 114˚, 1/2.76", 0.64µm, AF); lampa błyskowa, wideo 8K@30fps, 2160p@60fps, 1080p@240fps, 720p@960fps; kamera przednia: 60 MP, f/2.2, 1/2.8", 0.61µm

50 MP (f/1.4, 1/1.55", 1.0µm, wielokierunkowy PDAF, OIS); ultraszerokokątny 13 MP (f/2.2, 120˚, 1.12µm, AF); lampa błyskowa, wideo 2160p@30fps, 1080p@120fps; aparat przedni: 32 MP (f/2.4, 0.7µm)

Technologie bezprzewodowe Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 (tri-band), Bluetooth 5.3 LE, NFC Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e (tri-band), Bluetooth 5.2 LE, NFC
GPS GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO
Bateria 4600 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 125 W Turbo Power, ładowanie bezprzewodowe 15 W, odwrotne ładowanie przewodowe/bezprzewodowe 5 W 4400 mAh, niewymienna, szybkie ładowanie 68 W Turbo Power, bezprzewodowe ładowanie 15 W
System operacyjny Android 13 Android 13
Karta SIM NanoSIM+eSIM NanoSIM+eSIM
Opcjonalnie Ochrona przed kurzem i wodą IP68, optyczny skaner linii papilarnych na ekranie, Ready For Ochrona przed kurzem i wodą IP68, optyczny skaner linii papilarnych na ekranie, Ready For

Dry residual: trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o Motorola Edge 40 Pro.

  • Motorola Edge 40 Pro posiada wspaniały wyświetlacz OLED o bardzo wysokiej częstotliwości odświeżania 165 Hz.
  • Wewnątrz znajduje się jeden z najpotężniejszych procesorów Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.
  • Smartfon działa długo na jednym ładowaniu i ładuje się niezwykle szybko.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: