Słuchawki bezprzewodowe to wciąż kompromis, jeśli chodzi o jakość dźwięku. Jak dotąd nie mogą one konkurować z dobrymi przewodowymi słuchawkami IEM. Jednak modele TWS, takie jak Noble Audio FoKus Mystique, przybliżają nas do momentu, w którym nawet najbardziej wymagający miłośnicy muzyki będą mogli porzucić przewody. Noble Audio FoKus Mystique charakteryzują się świetnym, szczegółowym brzmieniem. Pod tym względem słuchawki są jednymi z najlepszych dostępnych modeli TWS. A tych, którzy lubią dopasowywać brzmienie do swoich upodobań z pewnością zainteresuje 10-pasmowy korektor oraz autorska funkcja automatycznego tworzenia indywidualnego presetu na podstawie odsłuchu użytkownika. Na tym zalety słuchawek się nie kończą. Charakteryzują się one bardzo wygodnym dopasowaniem, które pozwala na wielogodzinne słuchanie bez uczucia dyskomfortu. Posiadają również doskonałą pasywną izolację dźwięku, co oznacza, że brak aktywnej redukcji szumów nie jest krytyczny. Oprócz tego Noble Audio FoKus Mystique mają długą żywotność baterii i obsługują szybkie ładowanie.
5 powodów, dla których warto kupić Noble Audio FoKus Mystique:
- doskonała jakość dźwięku (jak na TWS);
- wygodna konstrukcja i dopasowanie;
- funkcjonalny 10-pasmowy korektor z możliwością automatycznego tworzenia indywidualnych ustawień;
- długa żywotność baterii i szybkie ładowanie;
- przyjemny wygląd.
2 powody, dla których nie warto kupować Noble Audio FoKus Mystique:
- potrzebujesz modelu z aktywną redukcją szumów;
- nie jesteś gotowy wydać takiej kwoty na słuchawki TWS.
Szybko do przodu:
- Co zmieniło się w Noble Audio FoKus Mystique w porównaniu do Noble Audio FoKus Pro?
- Co znajduje się w pudełku?
- Jak wyglądają słuchawki Noble Audio FoKus Mystique?
- Jak wygodne jest korzystanie z Noble Audio FoKus Mystique?
- Co z jakością dźwięku, mikrofonem i izolacją akustyczną?
- Co z żywotnością baterii?
- W skrócie
Co zmieniło się w Noble Audio FoKus Mystique w porównaniu do Noble Audio FoKus Pro?
Swego czasu byłem pod miłym wrażeniem słuchawek Noble Audio FoKus Pro TWS i byłem prawie gotowy, aby w końcu zrezygnować z przewodów. Teraz Noble Audio wypuściło zaktualizowaną wersję o nazwie FoKus Mystique. W rzeczywistości, patrząc na charakterystykę, staje się jasne, że nie należy spodziewać się żadnych kardynalnych różnic. Niemniej jednak firma coś zmieniła. Hybrydowa konfiguracja 8.2 dynamicznych i dwóch wzmacniających emiterów pozostała niezmieniona, ale dźwięk jest dostrojony inaczej, chociaż nadal był wykonywany przez tego samego De Johna Moultona (Wizard). Konstrukcja słuchawek została nieznacznie zmieniona, a mikrofony zostały przeniesione na zewnątrz. Powstaje dość logiczne pytanie: dlaczego w ofercie są dwa bardzo podobne modele? Odpowiedź jest dość prozaiczna: firma uważa, że nowy Noble Audio FoKus Mystique jest lepszy i zaprzestała produkcji FoKus Pro. Nie ma więc konkurencji z własnym modelem. A my posłuchamy, czy słuchawki rzeczywiście stały się lepsze.
Co znajduje się w pudełku?
Zestaw i opakowanie są dość tradycyjne dla flagowych TWS Noble Audio: dość duże (jak na słuchawki) niebieskie pudełko ze zdjęciem Noble Audio FoKus Mystique, etui ładującym i wszystkimi głównymi cechami. Opakowanie zawiera całkiem sporo rzeczy: same słuchawki, etui ładujące, małe plastikowe pudełko z wymiennymi końcówkami (są trzy pary końcówek standardowych i trzy pary końcówek piętrowych), czarne etui ze sznurkiem, kabel USB Type-C do ładowania oraz dokumentację.
Jak wyglądają słuchawki Noble Audio FoKus Mystique?
Obudowy Noble Audio FoKus Mystique są wykonane z akrylu na drukarce 3D i mają ergonomiczny, dość złożony kształt bez ostrych narożników, który jest bardzo podobny do drogich niestandardowych IEM. Są masywne, znacznie większe niż zwykłe słuchawki TWS. Płyty czołowe mają bardzo ciekawy design, który firma nazwała Deep Galaxy. Są one w kolorze ciemnoniebieskim z abstrakcyjnym wzorem, który naprawdę przypomina jakąś mgławicę w kosmosie. Na każdej słuchawce znajduje się również srebrne logo Noble Audio.
Diody LED wskazujące działanie są ukryte pod zewnętrznymi osłonami. Obok nich znajdują się mikrofony, których jest tylko dwa (po jednym na każdą słuchawkę). Jest to dość oczekiwane: po pierwsze, Noble Audio FoKus Mystique to dźwięk, a nie rozmowy. A model ten nie ma aktywnej kontroli hałasu. Płyty czołowe płynnie przechodzą w główną część czarnej obudowy. Słuchawki są gładkie i błyszczące, co wygląda dobrze, ale nie jest zbyt wygodne z praktycznego punktu widzenia: są bardzo śliskie.
Po wewnętrznej stronie słuchawek znajdują się dodatkowe duże występy dla lepszego zamocowania w uchu.
Również po wewnętrznej stronie słuchawek znajdują się zwykłe podwójne styki do ładowania w etui.
Prowadnice dźwięku są długie i mają niestandardową, nieco większą niż zwykle średnicę. Wewnątrz znajduje się siatka zapobiegająca przedostawaniu się brudu do środka. Na obwodzie znajdują się zgrubienia dla bardziej niezawodnego mocowania końcówek, a u podstawy znajdują się otwory kompensacyjne. Dysze innych firm nie będą pasować, więc nie należy tracić dołączonych.
Podobnie jak poprzedni model, Noble Audio FoKus Mystique wygląda świetnie. Obudowa jest całkowicie monolityczna, więc nie można narzekać na montaż. Nie ma ochrony przed wilgocią lub kurzem. Ale słuchawki mogą wytrzymać trening na siłowni. Nie należy jednak wychodzić z nimi na deszcz.
Wydaje się, że etui ładujące pozostało niezmienione. Jest dość duże i nie można go nosić w kieszeni. Ale trudno byłoby zrobić kompaktowe etui, biorąc pod uwagę rozmiar samych słuchawek i znajdującą się w nich baterię 500 mAh. Metalowa pokrywa jest niebieska z logo Noble Audio. Dolna część wykonana jest z czarnego matowego plastiku. Etui posiada cztery wskaźniki ładowania LED z przodu. Dwa zewnętrzne świecą się, gdy słuchawki są ładowane. Pokrywa jest mocowana za pomocą pojedynczego zawiasu. Posiada automatyczne wykończenie, ale tylko w pozycji zamkniętej. W górnej pozycji pokrywa nie jest zbyt dobrze zamocowana i trochę się trzęsie. Chociaż warto tutaj zauważyć, że do recenzji mieliśmy próbkę pokazową. Trudno powiedzieć ile i jak był używany. Wewnątrz znajdują się miejsca na słuchawki ze stykami, oznaczenia lewo-prawo i przycisk resetowania. Słuchawki są bardzo pewnie zamocowane i nie wypadną. Ale wyjęcie ich z etui to koszmar, zwłaszcza biorąc pod uwagę śliskie etui.
Z tyłu znajduje się port USB typu C do ładowania.
Jak wygodne jest korzystanie z Noble Audio FoKus Mystique?
Pomimo dużych rozmiarów i sporej wagi, Noble Audio FoKus Mystique są bardzo wygodne dzięki udanemu anatomicznemu kształtowi. Można ich używać przez wiele godzin bez dyskomfortu. Dopasowanie jest pewne i nie wypadają nawet podczas biegania. Dopasowanie w uszach jest głębokie, co warto rozważyć i wypróbować przed zakupem. Nie ma aktywnej redukcji szumów, ale dobrze dobrane dwupoziomowe wkładki douszne zapewniają doskonałą pasywną izolację akustyczną.
Elektronika wewnątrz Noble Audio FoKus Mystique jest całkowicie podobna do poprzedniej wersji FoKus Pro. Zainstalowano SoC Qualcomm QCC3040, a do połączenia wykorzystywany jest Bluetooth 5.2. Istnieje redukcja szumów Qualcomm cVc dla mikrofonów podczas rozmów. Wygląda na to, że firma popracowała nad oprogramowaniem: połączenie jest bardziej stabilne niż w poprzednim modelu. Ogólnie rzecz biorąc, nie było żadnych awarii podczas użytkowania. Słuchawki mogą pracować w trybie mono, ale funkcja Multipoint nie została uwzględniona. Słuchawkiobsługują kodeki SBC, AAC, aptX i aptX Adaptive. Ten ostatni obsługuje dynamiczny bitrate od 279 kbps do 420 kbps, w zależności od warunków i stabilności sygnału. Qualcomm twierdzi, że dzięki autorskim algorytmom kompresji, aptX Adaptive jest w stanie przesyłać sygnały do 24bit / 48kHz. Niestety, słuchawki nie obsługują LDAC.
Panele dotykowe na zewnątrz słuchawek służą do sterowania w ruchu. Obszar i czułość są wystarczające do wygodnego użytkowania. Standardowy schemat jest następujący: jedno dotknięcie dowolnej słuchawki - odtwarzanie/pauza, odebranie połączenia. Podwójne i potrójne dotknięcie prawej słuchawki - przełączanie utworów, podwójne i potrójne dotknięcie lewej słuchawki - regulacja głośności. Długie dotknięcie lewej słuchawki włącza/wyłącza tryb przezroczystości. Ustawienia można zmieniać w autorskiej aplikacji.
Aplikacja Noble FoKus została zaprojektowana do konfiguracji trzech modeli jednocześnie: Noble Audio FoKus Mystique, FoKus Pro i FoKus H-ANC. Główny ekran aplikacji wyświetla poziom naładowania każdych słuchawek i posiada elementy sterujące odtwarzaniem. Wśród nowych funkcji (w porównaniu do FoKus Pro) jest tryb przezroczystości: dźwięk z mikrofonów jest przesyłany do słuchawek. Jest to bardzo przydatna funkcja, gdy trzeba porozmawiać z kimś na ulicy lub w sklepie. Lub po prostu nie chcesz całkowicie odciąć się od otaczającego Cię świata. W rozwijanym menu znajduje się kilka sekcji. Najciekawszą z nich jest autorski 10-pasmowy korektor, który można regulować ręcznie, wybierać spośród istniejących ustawień wstępnych lub tworzyć na podstawie własnego słuchu. Słuchawki odbierają 1, 2 lub 3 krótkie sygnały w różnych pasmach częstotliwości. Należy określić, ile sygnałów było słyszanych. Po pokryciu całego zakresu aplikacja generuje indywidualny korektor. W osobnej sekcji można skonfigurować sterowanie dotykowe: podwójne i potrójne dotknięcie. Osobna sekcja dotyczy wyboru języka, ustawień głośności, ANC Display (w tym przypadku Ambient Mode) i Promt Tone Switch. Działanie tej funkcji było tajemnicą od czasów FoKus Pro. Osobną pozycją w menu jest aktualizacja oprogramowania układowego. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacja jest łatwa w użyciu i ma wszystko, czego potrzebujesz.
A co z jakością dźwięku i mikrofonem?
Noble Audio FoKus Mystique ma hybrydowy obwód emitera. Zawiera jeden przetwornik dynamiczny 8,2 mm i dwa przetworniki armaturowe wyprodukowane przez Knowles.
Zgodnie z oczekiwaniami, Noble Audio FoKus Mystique brzmią świetnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to TWS. Słuchawki były używane wyłącznie z kodekiem AptX Adaptive (najlepsza dostępna opcja pod względem jakości). Oczywiście porównanie z Noble Audio FoKus Pro jest oczywiste. I tutaj warto powiedzieć, że Noble Audio FoKus Mystique mają nieco bardziej ekscytujący i żywy dźwięk. Model Pro był bardziej neutralny w nastroju. Nowy model oferuje więcej energii i emocji. W pewnym sensie jest to zasługa nieco bardziej wyrazistych niskich i wysokich częstotliwości. Jednocześnie model pozostał zaskakująco szczegółowy i demonstruje bardzo szeroką i dość dokładną scenę wyobrażoną dla jego współczynnika kształtu, dobrego pozycjonowania i separacji instrumentów. Słuchawki nie są zbyt wybredne jeśli chodzi o gatunki muzyczne, wszystko brzmi świetnie. Zarówno klasyczna muzyka orkiestrowa, jazz, ciężkie style i inna muzyka instrumentalna. Jak również różnorodna elektronika zorientowana na bas, hip-hop czy muzyka pop. Jakość nagrania również nie jest krytyczna, ale różnica jest wyraźnie słyszalna: utwory z Deezer Hi-Fi (FLAC do 1411 kbps) brzmią znacznie lepiej niż MP3 z YouTube Music.
Pasmo przenoszenia ma kształt litery V, co jest dość oczekiwane. Niskie częstotliwości są wyraźnie zaakcentowane i jest ich dużo. Mają dobry atak i elastyczność. Ale przy całej swojej gęstości i mocy, szybkość i szczegółowość są na dość wysokim poziomie, wszystkie części pozostają czytelne i teksturowane, nie zlewają się w brzęczenie. Jest duża ilość subbasu, co dodaje ogólnej głębi dźwięku. Średnie częstotliwości są bardzo dobrze rozwinięte. Szczegółowość nie jest rekordowa, ale wystarczająca, podobnie jak oddanie charakteru instrumentów. Bas jest realistyczny i naturalny. Żywe instrumenty i wokale brzmią bardzo przyjemnie, z namacalną teksturą i dużym rezonansem. Podobnie jak różne sample i efekty w muzyce elektronicznej. W porównaniu do napompowanego basu, środek pasma wydał mi się nieco niski, co skorygowałem za pomocą korektora. Chociaż to wszystko jest bardzo subiektywne, niektórzy ludzie mogą być zadowoleni z dostawy "po wyjęciu z pudełka". Dzięki wzmacniającym emiterom, wysokich częstotliwości jest wystarczająco dużo, są one wyraźne i szczegółowe. Dodają one pewnej jasności do dźwięku i kompensują podniesione niskie częstotliwości, dzięki czemu cała kompozycja brzmi całościowo, napędzająco i potężnie. Jednocześnie po pewnej części zakresu przetworniki wysokich częstotliwości mają niewielki spadek, dzięki czemu nie przeciążają i nie obciążają słuchu. Myślę więc, że słuchawki przypadną do gustu również HF-fobom.
W przeciwieństwie do Noble Audio FoKus Pro, FoKus Mystique posiadają mikrofony na zewnętrznych częściach słuchawek. Teoretycznie powinno to mieć dobry wpływ na ich działanie. Nie ma możliwości porównania. Ogólnie jednak jakość głosu jest całkiem akceptowalna. W większości przypadków rozmówcę słychać dobrze i wyraźnie. Oczywiście nie dotyczy to metra, którego hałas jest poza zasięgiem zdecydowanej większości słuchawek.
A co z żywotnością baterii?
Oficjalne informacje mówią, że przy 50% głośności słuchawki będą działać przez 7,5 godziny. Noble Audio FoKus Mystique były używane przy 70-80% głośności, kodeku aptX Adaptive. W tych warunkach słuchawki wytrzymały około 6 godzin. Bardzo dobry wskaźnik dla modelu TWS. Obsługiwane jest szybkie ładowanie: stwierdzono, że 15 minut w etui wystarczy na 70 minut pracy. Pełne naładowanie etui zajmuje około 1,5 godziny. Niestety, ładowanie bezprzewodowe nie jest obsługiwane.
Podsumowując: cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Noble Audio FoKus Mystique:
- Noble Audio FoKus Mystique to słuchawki TWS z hybrydową konfiguracją emiterów.
- Mają doskonałą jakość dźwięku jak na TWS.
- Działają przez ponad 6 godzin na jednym ładowaniu.
- Nie posiadają aktywnego systemu redukcji szumów
Noble Audio FoKus Mystique | |
---|---|
Emitery | hybrydowe: 8,2-mm przetwornik dynamiczny + dwa przetworniki wzmacniające |
Zakres odtwarzanych częstotliwości | 20 Hz - 24 000 Hz |
Współczynnik kształtu | wewnątrzkanałowy |
Łączność. | Bluetooth 5.2, SBC, AAC, aptX, aptX Adaptive |
Zasięg działania | 10 м |
Połączenie przewodowe | USB Type-C |
Bateria | słuchawki: do 7,5 godziny, etui: 500 mAh, 3-4 ładowania; szybkie ładowanie |
Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:
- Recenzja słuchawek Haylou S35 ANC: uniwersalny dźwięk i nietypowe sterowanie
- Recenzja słuchawek Huawei FreeBuds 5 TWS: kosmiczna konstrukcja i aktywna redukcja szumów
- Mistrz przezroczystego dźwięku: recenzja słuchawek dousznych OneOdio Focus A10 z hybrydową redukcją szumów
- Recenzja Huawei FreeBuds 5i: słuchawki douszne TWS z aktywną redukcją szumów
- Noble Audio FoKus Pro: wyjątkowa magia dźwięku