Recenzja Acer Swift Go 14 SFG14-71

Ultraprzenośny laptop do biura i wideokonferencji

Autor: Aleksander Czub | 17.02.2024, 18:35

Nasza recenzja Acer Swift Go 14 wykazała, że jest to praktyczny, niedrogi ultraprzenośny laptop, który świetnie nadaje się do pracy z dokumentami i nauki. Jego konfiguracja jest wystarczająca do niewymagających zadań, a wysokiej jakości wyświetlacz IPS z dobrym odwzorowaniem kolorów i rozdzielczością 2240×1400 jest całkiem odpowiedni do podstawowej edycji zdjęć. Laptop posiada wygodną podświetlaną klawiaturę, wydajny i cichy układ chłodzenia, wysokiej jakości kamerkę internetową o rozdzielczości 1440p oraz dobry zestaw złączy. Do tego należy dodać praktyczną i wytrzymałą metalową obudowę, która wygląda schludnie. Choć oczywiście na laptopa można też narzekać. Touchpad ma wprawdzie dobrą czułość i przyjemną powierzchnię, ale jego wymiary są raczej skromne. Żywotność baterii również nie jest mocną stroną laptopa: nie wystarcza na cały dzień pracy. A wśród drobnych zarzutów można wymienić ciasne zawiasy, które nie pozwalają na otwarcie laptopa jedną ręką.

Do najbliższych konkurentów należy HP 240 G9. Ma podobną cenę i konfigurację, ale Core i5 12. generacji oraz ekran o standardowych proporcjach i niższej rozdzielczości. A także Lenovo IdeaPad Slim 5 14IRL8, który ma mocniejszy procesor, większą pamięć masową i wyświetlacz OLED, również o niższej rozdzielczości.

6 powodów, dla których warto kupić Acer Swift Go 14 SFG14-71:

 • Wytrzymała i praktyczna metalowa obudowa;
 • doskonały 14-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 2240×1400;
 • wydajny system chłodzenia;
 • wygodna, pełnowymiarowa klawiatura
 • wysokiej jakości kamera internetowa;
 • dobry zestaw złączy.

3 powody, dla których nie warto kupować Acer Swift Go 14 SFG14-71:

 • potrzebujesz laptopa, który może działać przez cały dzień bez ładowania;
 • mały touchpad;
 • ciasne zawiasy.

Szybkie przejście:

 1. Co znajduje się w zestawie z Acer Swift Go 14 SFG14-71?
 2. Jak wygląda Acer Swift Go 14 SFG14-71 i jak się go użytkuje?
 3. Jak wygodny w użyciu jest Acer Swift Go 14 SFG14-71?
 4. Jak dobry jest ekran Acer Swift Go 14 SFG14-71?
 5. Jaka jest wydajność i czas pracy na baterii Acer Swift Go 14 SFG14-71?
 6. Bilans na sucho

Co znajduje się w zestawie z Acer Swift Go 14 SFG14-71?

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Podobnie jak większość laptopów firmy, Acer Swift Go 14 jest zapakowany w standardowe kartonowe pudełko w kolorze musztardowym z minimalnym nadrukiem. Opakowanie jest również minimalne: sam laptop, zasilacz 65 W ze złączem typu C i dokumentacja.


A co z wyglądem i konstrukcją Acer Swift Go 14 SFG14-71?

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Acer Swift Go 14, podobnie jak reszta linii, ma neutralny, wszechstronny design. Z jednej strony nie ma żadnych specjalnych cech, ale z drugiej strony jest to narzędzie pracy, które będzie pasować każdemu. Obudowa niemal w całości wykonana jest z dość grubego aluminium w kolorze srebrnym. Jedynie ramka wokół wyświetlacza wykonana jest z tworzywa sztucznego. Metal ma matową, chropowatą fakturę i nie zbiera odcisków palców, co jest bardzo praktyczne. Jedyne elementy ozdobne to małe logo Acer na górze pokrywy i takie samo pod wyświetlaczem.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Acer Swift Go 14 SFG14-71 posiada bardzo dobry zestaw portów jak na model ultraprzenośny. Po lewej stronie znajdują się dwa porty Thunderbolt 4, HDMI i pełnowymiarowy port USB 3.2 Gen 1 Type-A, który obsługuje ładowanie gadżetów, gdy laptop jest wyłączony.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Po prawej stronie laptopa znajdują się dwa wskaźniki LED, gniazdo kart microSD, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, kolejny pełnowymiarowy port USB 3 .2 Gen 1 Type-A oraz blokada Kensington Lock.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Z tyłu znajdują się dwa dość masywne zawiasy, otwory układu chłodzenia i dwie małe gumowe nóżki, które podtrzymują laptopa w pozycji otwartej.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Przednia krawędź nie ma nic ciekawego. Znajduje się na niej jedynie ścięcie niemal na całej szerokości jednostki zasadniczej ułatwiające otwieranie laptopa.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Ramka wokół ekranu jest dość cienka, układ elementów jest standardowy. Mamy więc kamerkę internetową ze wskaźnikiem pracy i dwa mikrofony w górnej części. W tym przypadku warto jednak skupić się na kamerce. Acer wziął pod uwagę współczesne trendy, pracę zdalną, naukę i liczne wideorozmowy. Dlatego laptop ma bardzo dobrą kamerę internetową. Ma rozdzielczość QHD 1440p i obsługuje technologię TNR (Temporal Noise Reduction), która poprawia obraz w warunkach słabego oświetlenia. Mikrofony mają technologię redukcji szumów Acer PurifiedVoice opartą na uczeniu maszynowym.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Dolny panel jest dość standardowy. Znajdują się na nim cztery gumowe nóżki zapobiegające ślizganiu się na stole, mnóstwo otworów wentylacyjnych, głośniki stereo i przycisk resetowania w małym otworze. Po zdjęciu dolnej pokrywy użytkownik może wymienić tylko dysk SSD i kartę sieci bezprzewodowej.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Laptop jest kompaktowy i lekki: 312,9×217,9×14,9 mm, 1,25 kg, więc całkiem nieźle nadaje się do codziennego transportu do i z biura. Jakość wykonania i materiałów jest dobra.


Jak wygodny w użytkowaniu jest Acer Swift Go 14 SFG14-71?

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Zawiasy wyświetlacza Acer Swift Go 14 SFG14-71 są ciasne i nie pozwalają na otwarcie laptopa jedną ręką, co nie jest zbyt wygodne. Trzeba trzymać za spód laptopa. Wyświetlacz jest jednak bardzo stabilnie zamocowany w żądanej pozycji i w ogóle się nie trzęsie. Maksymalny kąt otwarcia wynosi około 145°, co będzie wystarczające dla zdecydowanej większości przypadków użycia laptopa. W pozycji otwartej laptop spoczywa na dwóch gumowych nóżkach, a powierzchnia robocza z klawiaturą jest ustawiona pod niewielkim kątem do płaszczyzny poziomej. Taka pozycja tworzy przestrzeń pod laptopem, co przyczynia się do lepszego przepływu zimnego powietrza do układu chłodzenia.

Acer Swift Go 14 ma standardowy układ ultrabooka bez dodatkowej podkładki cyfrowej. Wszystko jest dość typowe: rząd klawiszy funkcyjnych ma zmniejszoną wysokość. Na końcu rzędu znajduje się przycisk zasilania z wbudowanym skanerem linii papilarnych. Skaner działa szybko i dokładnie. Enter i Backspace są jednopoziomowe, a oba klawisze Shift są długie. Blok nawigacyjny nie jest w żaden sposób oddzielony od pozostałych klawiszy. Strzałki w lewo i w prawo mają standardowe rozmiary, ale strzałki w górę i w dół są o połowę mniejsze, co jest nieco nietypowe. Ogólnie rzecz biorąc, układ nie ma krytycznych cech, więc użytkownicy ultrabooków nie będą musieli się do niego przyzwyczajać.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Przyciski mają dość wygodny, namacalny i treściwy skok. Wciska się je dość łatwo, ale wyraźnie. Podświetlenie jest białe z dwoma poziomami jasności.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Touchpad laptopa ma bardzo dobrą czułość i dokładność, ale jego wymiary nie są zbyt wygodne. Trzeba wykonywać zbyt wiele ruchów. Powłoka jest plastikowa, ale bardzo przyjemna i w dotyku przypomina szkło. Firma nazywa ją OceanGlass i jest wykonana z przyjaznego dla środowiska polimeru ABS i plastiku pochodzącego z recyklingu z oceanów.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Jak dobry jest ekran Acer Swift Go 14 SFG14-71?

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Acer Swift Go 14 jest dostępny w wielu konfiguracjach, z których najdroższe są wyświetlacze OLED. Do redakcji gg trafiła jednak bardziej przystępna cenowo konfiguracja z wyświetlaczem IPS. Przekątna wynosi 14 cali, a rozdzielczość 2240×1400. To dość egzotyczne, ale obraz wygląda naprawdę wyraźnie. Proporcje ekranu to 16:10, co ostatnio jest coraz częściej stosowane w laptopach. Jest to naprawdę wygodniejsze do pracy z dokumentami i surfowania po Internecie niż standardowe 16:9. Ekran posiada matową powłokę antyrefleksyjną. Częstotliwość odświeżania jest standardowa i wynosi 60 Hz.

Ekran jest wysokiej jakości, ma bardzo ładny obraz z naturalnymi kolorami i maksymalnymi kątami widzenia. Poziom jasności jest wystarczający do komfortowej pracy w zdecydowanej większości warunków. Pomiary sprzętowe wykazały, że maksymalna jasność wynosi 284,416 cd/m², jasność czarnego pola 0,267 cd/m², a kontrast statyczny 1065:1. Są to bardzo dobre wartości jak na niedrogi model. Najbardziej cieszy jednak jakość obrazu: wyświetlacz ma gamę kolorów bardzo zbliżoną do sRGB, a wszystkie wskaźniki (w tym temperatura barwowa) niemal odpowiadają wartościom referencyjnym:


A co z wydajnością i czasem pracy na baterii Acer Swift Go 14 SFG14-71?

Acer Swift Go 14 trafił do nas z energooszczędnym procesorem Raptor Lake 13. generacji, choć wkrótce dostępne będą zaktualizowane konfiguracje z Intel Core Ultra (Meteor Lake). Nasza konfiguracja wykorzystuje model Intel Core i5-1335U. Jest to 10-rdzeniowy procesor z 2 wydajnymi rdzeniami o częstotliwości do 4,6 GHz i 8 energooszczędnymi rdzeniami o częstotliwości do 3,4 GHz. Obsługuje obliczenia wielowątkowe z maksymalnie 12 wątkami. Standardowy poziom TDP wynosi 15 W, z możliwością krótkoterminowego zwiększenia do 55 W. Akcelerator graficzny to zintegrowane rozwiązanie Intel Iris Xe 80EU, które obejmuje 80 jednostek wykonawczych o maksymalnej częstotliwości 1,25 GHz. Do dyspozycji jest 16 GB pamięci RAM LPDDR5, jest ona wlutowana na płycie i nie ma możliwości zwiększenia jej pojemności. Laptop został wyposażony w kartę sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6E obsługującą standardy IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax i technologię 2x2 MU-MIMO. Do podłączania urządzeń peryferyjnych służy Bluetooth 5.2.

Syntetyczne testy wydajności Acer Swift Go 14 SFG14-71

Acer Swift Go 14 został zaprojektowany przede wszystkim do pracy z dokumentami, edukacji i rozmów wideo. I do tych zadań wydajność jest w zupełności wystarczająca. Dlatego w testach syntetycznych wyniki są odpowiednie, raczej niskie. Dotyczy to zwłaszcza komponentu graficznego.

Chłodzenie i stabilność Acer Swift Go 14 SFG14-71

Układ chłodzenia obejmuje dwa wentylatory TwinAir i dwie miedziane rurki cieplne. Zimne powietrze jest zasysane przez spód laptopa i przez klawiaturę. Test obciążeniowy w programie AIDA64 wykazał, że w trybie maksymalnej wydajności na początku może wystąpić krótkotrwały spadek wydajności, a po dostosowaniu się układu chłodzenia do długotrwałego obciążenia temperatura podzespołów utrzymuje się średnio na poziomie około 75° i system działa stabilnie. Jednocześnie system chłodzenia jest cichy, a obudowa laptopa prawie się nie nagrzewa.

Urządzenie pamięci masowej Acer Swift Go 14 SFG14-71

Dysk to Western Digital PC SN740 M.2 2280 SSD z interfejsem PCIe 4.0×4 o pojemności 512 GB.

Okazał się on całkiem szybki. Prędkość odczytu danych sięga 5000 MB/s, a zapisu prawie 4000 MB/s.

Gry na Acer Swift Go 14 SFG14-71

Laptop nie jest przeznaczony do gier. Ale jeśli chcesz, możesz grać w nie najnowsze gry z całkowicie akceptowalną liczbą klatek na sekundę.

 • Spec Ops Thne Line. Ustawienia średnie, rozdzielczość natywna. 30-40 FPS.
 • Tomb Raider 2013. Ustawienia średnie, rozdzielczość natywna. 50-60 FPS.

Żywotność baterii Acer Swift Go 14 SFG14-71

Acer Swift Go 14 zasilany jest trzykomorową baterią o pojemności 50 Wh. Acer obiecuje do 8 godzin pracy. W rzeczywistych warunkach, w scenariuszu biurowym (przeglądarka, praca z dokumentami, podstawowa obróbka zdjęć) przy jasności 50% laptop wytrzymuje nieco ponad 6 godzin, co nie jest najlepszym wskaźnikiem dla ultraprzenośnego laptopa. Warto jednak pamiętać, że nie jest to flagowiec, a model przystępny cenowo. Pełne ładowanie z dołączonego zasilacza trwa nieco poniżej 2 godzin.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

System audio Acer Swift Go 14 SFG14-71

System głośników Acer Swift Go 14 obejmuje dwa standardowe małe głośniki. Obsługiwany jest wirtualny dźwięk przestrzenny DTS. Głośność i jakość dźwięku są całkiem dobre jak na model ultraprzenośny. Można całkiem wygodnie obejrzeć film. Chociaż w przypadku muzyki nadal brakuje niskich częstotliwości.

Огляд Acer Swift Go 14 SFG14-71

Oprogramowanie Acer Swift Go 14 SFG14-71

Wśród przydatnego autorskiego oprogramowania warto wymienić Acer Purified Voice Console, które odpowiada za regulację redukcji szumów mikrofonów. Acer Quick Access - szybkie podstawowe ustawienia: sieć Wi-Fi, niebieski filtr, tryb wydajności systemu, ładowanie przez USB przy wyłączonym zasilaniu. Oraz Acer Care Centre: aktualizacje i sprawdzanie systemu, odzyskiwanie danych itp.


Podsumowując. Cztery rzeczy, które musisz wiedzieć o Acer Swift Go 14 SFG14-71.

 • Acer Swift Go 14 SFG14-71 to ultraprzenośny laptop z wytrzymałą i praktyczną metalową obudową.
 • Wyposażony jest w wysokiej jakości 14-calowy ekran IPS o rozdzielczości 2240x1400.
 • Wydajność jest wystarczająca do pracy z dokumentami i przeglądania stron internetowych, ale laptop nie nadaje się do ciężkich zadań, takich jak przetwarzanie wideo, grafika 3D lub gry.
 • Posiada wydajny system chłodzenia.
Specyfikacja Acer Swift Go 14 SFG14-71
Wyświetlacz. 14 cali, 2240×1400 (16:10), IPS, 60 Hz, matowe wykończenie
Wymiary 312,9x217,9x14,9 mm
Waga 1,25 kg
System operacyjny brak systemu operacyjnego
Procesor. Intel Core i5-1335U (do 4,6 GHz), 10 (2+8) rdzeni, 12 wątków, (Raptor Lake, 13. generacja)
PAMIĘĆ RAM 16 GB LPDDR5
Grafika Grafika Intel Iris Xe
Urządzenie pamięci masowej Dysk SSD 512 GB M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe
Łączność Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2
Złącza 2xUSB Type-C (Thunderbolt 4), 2xUSB 3.2 Gen 1 Type-A, combo jack 3,5 mm, HDMI, MicroSD, Kensington Lock
Kamera internetowa QHD 1440p
Bateria 50 Wh

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej: