Armia Stanów Zjednoczonych jest zagrożona utratą wielu komponentów, w tym wartych 1,8 miliarda dolarów części do M1 Abrams, Stryker i M2 Bradley, z powodu złych warunków przechowywania

Autor: Maksim Panasovskyi | 20.10.2023, 14:31
Armia Stanów Zjednoczonych jest zagrożona utratą wielu komponentów, w tym wartych 1,8 miliarda dolarów części do M1 Abrams, Stryker i M2 Bradley, z powodu złych warunków przechowywania

Niewłaściwe warunki przechowywania spowodowały, że armia amerykańska potencjalnie straciła dużą liczbę części zamiennych do sprzętu wojskowego. Mówimy tu o stratach rzędu prawie 2 miliardów dolarów.

Co wiadomo

Departament Obrony USA przeprowadził inspekcję centrów dystrybucyjnych Agencji Logistyki Obronnej Armii USA. Od połowy 2022 r. przechowywano tam ponad 2 miliony części zamiennych i innego sprzętu o wartości 3,87 mld USD.

Śledczy skontrolowali sprzęt o wartości 1,96 mld USD w dwóch centrach dystrybucyjnych. Stwierdzono, że niewłaściwe warunki przechowywania spowodowały, że 92 procent komponentów uległo pogorszeniu lub było narażonych na zwiększone ryzyko. Ich wartość szacuje się na 1,8 mld USD, głównie części do bojowych wozów piechoty M2 Bradley, czołgów M1 Abrams i transporterów opancerzonych Stryker.

Niektóre przypadki wykraczają poza zdrowy rozsądek. Na przykład 80 silników turbin gazowych o łącznej wartości 90 milionów dolarów leżało po prostu na trawniku przed magazynem. Uszkodzone zostały również układy napędowe silników wysokoprężnych, elementy przekładni i gąsienice czołgów o wartości dziesiątek milionów dolarów.

Korzystanie z kontenerów magazynowych może zaoszczędzić miliony dolarów. Na przykład w 2021 roku armia amerykańska wydała prawie 11 milionów dolarów na naprawę układów napędowych, które popadły w ruinę z powodu niewłaściwego przechowywania.

Inspektor generalny wydał 11 zaleceń dotyczących ulepszeń. Agencja Logistyki Obronnej Armii Stanów Zjednoczonych zgodziła się ze wszystkimi z nich.

Źródło: Defence News