Badania przesiewowe w kierunku raka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mogą zmniejszyć obciążenie radiologów o połowę - badanie

Autor: Bohdan Kaminskyi | 03.08.2023, 20:20
Badania przesiewowe w kierunku raka z wykorzystaniem sztucznej inteligencji mogą zmniejszyć obciążenie radiologów o połowę - badanie

Zastosowanie sztucznej inteligencji w mammograficznych badaniach przesiewowych w kierunku raka może bezpiecznie zmniejszyć obciążenie radiologa o prawie połowę bez ryzyka zwiększenia liczby wyników fałszywie dodatnich.

Co wiadomo

Badanie przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Lund w Szwecji obejmowało obserwację 80 033 kobiet przez nieco ponad rok. Spośród 39 996 pacjentek, które losowo przydzielono do badań przesiewowych w kierunku raka piersi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, u 28% wykryto guzy nowotworowe.

Spośród pozostałych 40 024 pacjentek, które przeszły konwencjonalne badania przesiewowe, raka wykryto tylko w 25% przypadków.

Wskaźnik wyników fałszywie dodatnich zarówno w przypadku AI, jak i konwencjonalnych badań przesiewowych wyniósł 1,5%. Co najważniejsze, radiolodzy pracujący z AI musieli przejrzeć 36 886 mniej badań przesiewowych niż ich koledzy. Zmniejszyło to ich obciążenie pracą o 44%.

"Badania przesiewowe mammograficzne wspomagane sztuczną inteligencją zaowocowały podobnym wskaźnikiem wykrywalności raka w porównaniu do standardowego podwójnego odczytu, przy znacznie mniejszym obciążeniu pracą związaną z odczytem, co wskazuje na bezpieczeństwo stosowania sztucznej inteligencji w badaniach przesiewowych mammografii " - podsumowano badanie.

Źródło: Engadget