Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych chciała otrzymywać dwa okręty podwodne każdego roku, począwszy od 2023 r., ale natychmiast spóźniła się z harmonogramem

Autor: Maksim Panasovskyi | 11.11.2023, 21:43
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych chciała otrzymywać dwa okręty podwodne każdego roku, począwszy od 2023 r., ale natychmiast spóźniła się z harmonogramem

W lutym 2023 r. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych zatwierdziła plan, który przewidywał dostawę dwóch okrętów podwodnych szturmowych rocznie. Jednak służba natychmiast spóźniła się z harmonogramem i obecnie planuje zrealizować projekt już w 2024 roku.

Co wiadomo

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych chciała otrzymać dwa okręty podwodne w 2023 roku, ale od razu nie wszystko poszło zgodnie z planem. Poinformował o tym kontradmirał Jon Rucker, dyrektor wykonawczy programu okrętów podwodnych.

Pomimo planów, służba wojskowa otrzymała tylko jeden okręt podwodny, USS Hyman G. Rickover. Został on oddany do użytku w połowie ubiegłego miesiąca. Jest to okręt podwodny o napędzie atomowym w konfiguracji Block IV z 12 pociskami manewrującymi Tomahawk. W tym samym czasie USS New Jersey (również Block IV) przejdzie próby morskie w przyszłym miesiącu i zostanie dostarczony klientowi na początku 2024 roku.

Przemysł nie jest w stanie zapewnić pożądanego tempa budowy okrętów podwodnych. Każdego roku tylko 1,3 okrętów podwodnych kończy pełny cykl, który obejmuje produkcję, wyposażenie, montaż, testy i dostawę. Do końca 2024 r. prace na wszystkich etapach budowy zostaną zrównoważone, aby zbliżyć się do celu 2 okrętów rocznie.

Źródło: Defence News