Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ujawniła, kiedy sprzeda Australii atomowe okręty podwodne klasy Virginia w ramach sojuszu AUKUS.

Autor: Maksim Panasovskyi | 11.11.2023, 23:20
Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych ujawniła, kiedy sprzeda Australii atomowe okręty podwodne klasy Virginia w ramach sojuszu AUKUS.

Australia otrzyma atomowe okręty podwodne klasy Virginia w ciągu następnej dekady. Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych określiła harmonogram, w którym okręty podwodne będą gotowe do sprzedaży.

Co wiadomo

Australia kupi trzy okręty podwodne klasy Virginia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Stany Zjednoczone będą mogły je sprzedać w 2032, 2035 i 2038 roku. Zostało to ogłoszone przez wiceadmirała Billa Houstona (Bill Houston), dowódcę sił podwodnych.

W 2032 i 2035 roku Australia będzie mogła kupić dwa okręty podwodne o napędzie atomowym, które są w służbie. Nowy okręt podwodny zbudowany w Stanach Zjednoczonych ma trafić do sprzedaży w 2038 roku.

Okręt podwodny klasy Virginia z napędem jądrowym zostanie zbudowany w konfiguracji Block VII. Będzie on pozbawiony modułu VPM (Virginia Payload Module), który jest zamontowany w środkowej części kadłuba i pozwala na umieszczenie 28 dodatkowych pocisków manewrujących Tomahawk.

Okręty podwodne są sprzedawane w ramach sojuszu AUKUS, który obejmuje również Wielką Brytanię. Trzy kraje uzgodniły również, że wspólnie opracują nowy okręt podwodny o napędzie jądrowym, ale bez napędu jądrowego. Klasa ta będzie nosiła nazwę AUKUS.

Budowa okrętów podwodnych z napędem jądrowym AUKUS zostanie uruchomiona przez Wielką Brytanię. Royal Navy otrzyma pierwszy okręt pod koniec lat 2030. Australia otrzyma atomowe okręty podwodne klasy AUKUS na początku lat 2040.

Źródło: Breaking Defence