SpaceX nie będzie w stanie uruchomić usługi satelitarnej dla smartfonów, dopóki nie udowodni, że nie będzie kolidować z operatorami.

Autor: Maksim Panasovskyi | 14.11.2023, 14:38
SpaceX nie będzie w stanie uruchomić usługi satelitarnej dla smartfonów, dopóki nie udowodni, że nie będzie kolidować z operatorami.

SpaceX zamierza uruchomić usługę Direct to Cell w ramach usługi Starlink w 2024 roku. Umożliwi ona wysyłanie plików, wiadomości tekstowych i głosowych ze smartfonów za pomocą satelitów internetowych. Amerykańska Federalna Komisja Łączności ma jednak kilka pytań do SpaceX.

Co wiadomo

Firma Elona Muska (Elon Musk) wystąpiła do regulatora o pozwolenie w 2022 roku. Dowiedzieliśmy się, że SpaceX nie będzie w stanie uruchomić nowej usługi, dopóki nie udowodni, że nie będzie ona kolidować z innymi usługami satelitarnymi i naziemnymi.

Federalna Komisja Łączności ma kilka pytań, które pojawiły się podczas przeglądu wniosku firmy lotniczej. Dotyczą one działania Direct to Cell w paśmie od 1910 MHz do 1995 MHz. SpaceX ma czas do 17 listopada 2023 r., aby odpowiedzieć na pytania i przedstawić analizę zakłóceń, które mogą być spowodowane uruchomieniem nowej usługi.

Firma lotnicza musi wykazać typowe poziomy mocy dla komunikacji satelitarnej w USA. Kolejne pytanie dotyczy tego, w jaki sposób SpaceX wdroży wyłączenie usługi komórkowej Starlink w przypadku wystąpienia zakłóceń.

Źródło: PCMAG