Jedna na milion - błąd w fotografii obliczeniowej pozwolił iPhone'owi uchwycić trzy wersje tej samej dziewczyny na jednym zdjęciu.

Autor: Maksim Panasovskyi | 01.12.2023, 16:04
Jedna na milion - błąd w fotografii obliczeniowej pozwolił iPhone'owi uchwycić trzy wersje tej samej dziewczyny na jednym zdjęciu.

Brytyjska aktorka Tessa Coates opowiedziała ciekawą historię, która przydarzyła jej się podczas przymierzania sukni ślubnej. iPhone uchwycił trzy wersje dziewczyny na jednym zdjęciu.

Co wiadomo

Na zdjęciu Tessa Coates stoi przed dwoma lustrami. Trzyma jedną rękę zgiętą w łokciu, podczas gdy druga jest opuszczona. Lewe odbicie ma obie ręce opuszczone, podczas gdy prawe odbicie ma obie ręce zgięte w łokciu.

Było to możliwe dzięki błędowi w fotografii obliczeniowej. Konsultant w sklepie Apple, do którego zwróciła się aktorka, twierdzi, że coś takiego może zdarzyć się raz na milion. Po naciśnięciu spustu migawki iPhone zaczął robić serię zdjęć od lewej do prawej. W tym czasie dziewczyna poruszała rękami, co zaowocowało uzyskaniem tak nietypowego zdjęcia.

Obejrzyj dopisek na Instagramie

Dopis, autor: Tessa Coates (@wheatpraylove)

Fotografia obliczeniowa istnieje już od dawna. Nowoczesne smartfony wykonują serię zdjęć, nawet jeśli tryb panoramiczny i zdjęcia seryjne są wyłączone. Sztuczna inteligencja pozwala szybko wybrać najlepsze ujęcie.

Smartfony wyposażone w aparaty o wysokiej rozdzielczości (zwykle od 32 MP) wykorzystują technologie łączenia sąsiadujących pikseli w celu poprawy jakości obrazu. Efekt działania takiej technologii jest najlepiej widoczny przy słabym oświetleniu.

Źródło: Apple Insider, PetaPixel