FBI ostrzega przed możliwymi chińskimi cyberatakami na infrastrukturę USA

Autor: Nastya Bobkova | 20.04.2024, 01:09
FBI ostrzega przed możliwymi chińskimi cyberatakami na infrastrukturę USA

Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) przedstawiło alarmujące prognozy dotyczące możliwych cyberataków na infrastrukturę kraju ze strony Chin.

Co wiadomo

Szef FBI, Christopher Wray, wydał ostrzeżenie przed nowymi atakami, twierdząc, że chińska grupa hakerów Volt Typhoon jest obecnie w stanie przeprowadzić atak.

Według Raya systemy, które zostały zainfekowane przez grupę Volt Typhoon, są wykorzystywane do kontrolowania infrastruktury krytycznej, takiej jak woda, energia i telekomunikacja. Podkreślił, że poprzednie ataki powiązane z chińskimi grupami hakerskimi mogły być działaniami przygotowawczymi do ataku na dużą skalę.

Ponadto Ray wskazał na możliwość wykorzystania cyberataków jako sposobu wpływania na sytuację polityczną w Stanach Zjednoczonych, wybory w USA i reakcje na wydarzenia zewnętrzne, w tym wybory na Tajwanie.

Asystent ministra spraw zagranicznych Chin zaprzeczył powiązaniom swojego kraju z grupą Volt Typhoon, uznając ją za organizację przestępczą, ale niektóre badania przeprowadzone przez znane firmy, takie jak Microsoft i Google, ujawniły powiązania między grupą a państwem chińskim.

Źródło: TechRadar