Zakaz TikTok został przyjęty w Izbie Reprezentantów i może stać się obowiązującym prawem w najbliższych dniach

Autor: Vlad Cherevko | 21.04.2024, 18:35
Zakaz TikTok został przyjęty w Izbie Reprezentantów i może stać się obowiązującym prawem w najbliższych dniach

Dziś Stany Zjednoczone zbliżyły się o krok do zakazania TikTok. Ustawodawstwo, które wymagałoby od ByteDance zbycia udziałów w TikTok w celu utrzymania obecności w USA, ponownie przeszło przez Izbę Reprezentantów. Ustawa została teraz wysłana do Senatu, włączona do pakietu pomocy dla Ukrainy i Izraela.

Co wiadomo

Oczekuje się, że Senat zagłosuje za przyjęciem ustawy w przyszłym tygodniu, a prezydent Joe Biden podpisze ją, gdy trafi na jego biurko. TikTok jest teraz o krok bliżej do zakazu w USA, jeśli spółka macierzysta ByteDance zdecyduje się nie rezygnować ze swoich udziałów. Zakaz może wejść w życie już w ciągu najbliższych kilku dni.

Ustawa została przyjęta po tym, jak 360 przedstawicieli głosowało za zakazem, a 58 głosowało przeciwko niemu. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, musi teraz zostać zatwierdzona przez Senat i prezydenta. Ustawa trafi pod obrady Senatu w przyszłym tygodniu jako część krytycznego pakietu pomocowego dla Ukrainy i Izraela.

Zakaz jest związany z obawami obu stron dotyczącymi powiązań TikTok z Chinami. Istnieją obawy, że Chiny mogą wykorzystać aplikację do szerzenia propagandy wśród amerykańskich odbiorców. Istnieją również obawy dotyczące ogromnej ilości danych gromadzonych na temat milionów amerykańskich użytkowników. Jeśli ustawa wejdzie w życie, ByteDance będzie miał dwie opcje: sprzedać TikTok lub zakończyć swoją obecność w USA.

Źródło: NBC News