Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych pomimo wyzwań rynkowych i braku infrastruktury ładowania

Autor: Mykhailo Stoliar | 23.04.2024, 10:02
Wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych pomimo wyzwań rynkowych i braku infrastruktury ładowania

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że sprzedaż pojazdów elektrycznych znacznie wzrośnie w 2024 r., nawet w obliczu trudności gospodarczych na niektórych rynkach.

Co wiemy

IEA prognozuje, że sprzedaż pojazdów elektrycznych wzrośnie w tym roku do 17 milionów, z 14 milionów w 2023 roku. Oznacza to, że więcej niż jeden na pięć samochodów sprzedawanych na całym świecie będzie miał napęd elektryczny, co doprowadzi do spadku zapotrzebowania na ropę naftową w transporcie drogowym.

Jednak dostępność i infrastruktura stacji ładowania pozostają kluczem do przyszłego wzrostu. Pomimo wysokiej inflacji i zmniejszonych zachęt do zakupu, które doprowadziły do pewnych zawirowań na rynku, globalna sprzedaż pojazdów elektrycznych pozostaje zachęcająca.

Jednak rozkład tego wzrostu różni się w zależności od regionu. Na przykład w Europie oczekuje się, że wzrost będzie umiarkowany ze względu na słabe perspektywy ogólnej sprzedaży samochodów i stopniowe wycofywanie dotacji.

Przystępność cenowa pozostaje ważna dla dalszego wzrostu w sektorze pojazdów elektrycznych. Nawet w krajach, w których ceny pojazdów elektrycznych spadają, pozostają one wyższe niż w przypadku tradycyjnych samochodów. Ważna jest również infrastruktura stacji ładowania, ponieważ według IEA liczba stacji ładowania ma wzrosnąć sześciokrotnie do 2035 roku.

Źródło: Reuters