Apple kupiło francuski startup zajmujący się tworzeniem technologii sztucznej inteligencji i wizji komputerowej - Media

Autor: Bohdan Kaminskyi | 23.04.2024, 18:33
Apple kupiło francuski startup zajmujący się tworzeniem technologii sztucznej inteligencji i wizji komputerowej - Media
Hussam Abd/Unsplash

Apple przejęło Datakalab, paryski startup specjalizujący się w kompresji danych sztucznej inteligencji i technologii wizji komputerowej. Według francuskiego magazynu biznesowego Challenges, przejęcie zostało zamknięte w grudniu 2023 roku.

Co wiadomo

Datakalab jest ekspertem w dziedzinie algorytmów głębokiego uczenia się o niskim zużyciu energii i efektywnym czasie wykonywania. Startup opracowuje technologie kompresji danych sztucznej inteligencji i wizji komputerowej do użytku na urządzeniach.

Firma opisuje swoje produkty jako zapewniające wiodące w branży możliwości kompresji i adaptacji w celu szybkiego, energooszczędnego i dokładnego wdrożenia wbudowanej wizji komputerowej. Przed przejęciem Datakalab zatrudniał od 10 do 20 pracowników.

Datakalab współpracował wcześniej z rządem francuskim przy wdrażaniu narzędzi sztucznej inteligencji w paryskich systemach transportowych w celu śledzenia osób noszących maski. Firma współpracowała również z partnerami takimi jak Disney i posiada kilka patentów związanych z kompresją AI i technologiami wizyjnymi.

Chociaż ani Apple, ani Datakalab oficjalnie nie potwierdziły transakcji. Według raportu, przejęcie zostało zgłoszone do Komisji Europejskiej w tym miesiącu.

Dwóch założycieli Datakalab nie przeniosło się do Apple, ale kilku innych pracowników dołączyło do giganta technologicznego.

Przejęcie następuje w czasie, gdy Apple ma zaprezentować zestaw funkcji sztucznej inteligencji w iOS 18 jeszcze w tym roku. Zaawansowane technologie widzenia komputerowego i rozpoznawania twarzy Datakalab mogą również odegrać rolę w przyszłych ambicjach Apple dotyczących zestawu słuchawkowego Vision Pro i funkcji takich jak Zdjęcia i Face ID.

Źródło: 9to5Mac