DARPA przetestowała przypominający czołg robotyczny pojazd o nazwie RACER Heavy Platform

Autor: Vlad Cherevko | 25.04.2024, 15:19
DARPA przetestowała przypominający czołg robotyczny pojazd o nazwie RACER Heavy Platform

DARPA, amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, ogłosiła udane testy swoich nowych autonomicznych pojazdów w ramach programu RACER. Szczególną uwagę przyciągają "zielone oczy" 12-tonowego czołgu RACER Heavy Platform (RHP).

Co wiadomo

Te ogromne pojazdy, ważące 12 ton i mierzące 6,1 metra długości, zostały zaprogramowane przy użyciu systemu bazowego Textron M5, który jest już używany w wielu bezzałogowych pojazdach armii amerykańskiej. Zostały one zaprojektowane jako uzupełnienie pojazdów floty RACER (RFV), które są stosunkowo małe, ważą zaledwie 2 tony i mierzą 3,3 metra długości.

Testy pojazdów, z pomocą zespołów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA, odbyły się na wojskowych poligonach w Teksasie pod koniec 2023 roku. Film z testów w Teksasie jest już dostępny na YouTube, pokazując w pełni autonomiczną jazdę tych gigantycznych pojazdów w warunkach terenowych.

"Zielone oczy" w tej demonstracji są szczególnie przyciągające wzrok. Tim Haynes, dyrektor ds. publicznych w DARPA, powiedział, że są to po prostu wskaźniki pokazujące status pojazdu. Zielony kolor oznacza, że jest on włączony i znajduje się w trybie autonomicznym.

DARPA opublikowała również nowy film na YouTube pokazujący testy mniejszych pojazdów RFV, które wyróżniały się zdolnością adaptacji w trybie autonomicznym. Zespoły przeprowadzające testy nie miały wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie, dzięki czemu warunki były bardziej zbliżone do rzeczywistych. Celem było obserwowanie wydajności tych pojazdów w nieznanym środowisku.

Firma rozwija autonomiczne pojazdy od dziesięcioleci, począwszy od Strategic Computing Initiative w 1983 roku. To niesamowite, jak daleko zaszło amerykańskie wojsko w tej dziedzinie. Podczas gdy w 1985 roku autonomiczny pojazd naziemny miał trudności z niewielką ilością śniegu na drodze, w 2020 roku takie przeszkody nie stanowią już problemu.

Źródło: DARPA