Apple usuwa aplikacje sztucznej inteligencji za nagie zdjęcia

Autor: Vlad Cherevko | 29.04.2024, 01:10
Apple usuwa aplikacje sztucznej inteligencji za nagie zdjęcia

Firma Apple zdecydowała się usunąć ze swojego sklepu App Store aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję do tworzenia nagich zdjęć. Decyzja ta została podjęta w odpowiedzi na rosnące obawy dotyczące prywatności i etyki takich aplikacji.

Co wiadomo

Niedawno pisaliśmy, że Huawei został uwikłany w skandal, gdy aplikacja na jego nowych flagowcach Pura 70 pozwalała na zdejmowanie ubrań z dziewcząt za pomocą sztucznej inteligencji. Teraz w podobnej sytuacji znalazło się Apple. Firma podobno usunęła z App Store trzy aplikacje, które reklamowały się jako "generatory sztuki", ale promowały się na Instagramie i stronach dla dorosłych, twierdząc, że mogą "rozebrać każdą dziewczynę za darmo". Niektóre z tych aplikacji oferowały funkcję "rozbierania" przez sztuczną inteligencję, podczas gdy inne dokonywały zamiany twarzy na zdjęciach dla dorosłych. Chociaż obrazy nie pokazują rzeczywistej nagości dziewczyny, aplikacja może generować obrazy, które mogą być wykorzystywane do nękania, szantażu i naruszania prywatności.

Reklamy aplikacji, które były promowane na stronach dla dorosłych

404 Media donosi, że Apple usunęło aplikacje dopiero po otrzymaniu linków do aplikacji i ich reklam. Wcześniej firma nie była w stanie zlokalizować takich aplikacji. Chociaż istnieją doniesienia, że aplikacje były dostępne od 2022 roku i już wtedy reklamowały funkcję "rozbierania się" na stronach dla dorosłych. Poinformowano, że aplikacje te mogą pozostać w App Store, jeśli usuną reklamy w witrynach 18+.

Incydent ten pojawia się w złym momencie dla Apple, ponieważ firma przygotowuje się do zorganizowania konferencji deweloperów WWDC 2024 w czerwcu, podczas której firma przedstawi ważne ogłoszenia dotyczące sztucznej inteligencji dla iOS 18 i Siri. W tej chwili Apple potrzebuje doskonałej reputacji niezawodności, a ta sytuacja może jej zaszkodzić.

Źródło: 404 Media