Drake usunął dissowy utwór z wokalem AI Tupaca po groźbie pozwu sądowego.

Autor: Bohdan Kaminskyi | 29.04.2024, 16:50
Drake usunął dissowy utwór z wokalem AI Tupaca po groźbie pozwu sądowego.
champagnepapi

Raper Drake został zmuszony do usunięcia swojego dissowego utworu Taylor Made, który zawiera głos zmarłej legendy hip-hopu Tupaca Shakura odtworzony przy użyciu sztucznej inteligencji. Stało się to po tym, jak prawnicy spadkobierców Tupaca ostrzegli przed możliwym pozwem sądowym.

Co wiadomo

Kanadyjski raper wydał utwór 19 kwietnia jako kontynuację swojego konfliktu z Kendrickiem Lamarem (Kendrick Lamar). Piosenka zawierała wokal AI stylizowany na głos legendarnego Tupaca.

Prawnicy reprezentujący spadkobierców Shakura zagrozili jednak Drake'owi podjęciem kroków prawnych, jeśli ten nie usunie utworu w ciągu 24 godzin. Najwyraźniej raper zdecydował się nie kierować sprawy do sądu i usunął Taylor Made ze swoich kont w mediach społecznościowych.

Incydent ten stał się jednym z najbardziej uderzających przykładów wykorzystania technologii AI do odtwarzania głosów znanych muzyków. Wielu artystów wypowiedziało się przeciwko tej praktyce, obawiając się, że może ona zaszkodzić ich karierze i prawom.

Taylor Made nie został oficjalnie wydany na żadnej platformie streamingowej, więc nie wiadomo, czy Drake otrzymał jakiekolwiek przychody bezpośrednio z piosenki. Niemniej jednak utwór zdołał rozprzestrzenić się w Internecie.

Dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej:

Spadkobiercy Tupaca grożą Drake'owi pozwem za wykorzystanie głosu AI rapera

Źródło: The Verge