Wyciekła wewnętrzna korespondencja Microsoftu ujawniająca ambicje firmy, by dogonić Google w dziedzinie sztucznej inteligencji

Autor: Vlad Cherevko | 02.05.2024, 19:14
Wyciekła wewnętrzna korespondencja Microsoftu ujawniająca ambicje firmy, by dogonić Google w dziedzinie sztucznej inteligencji

Wewnętrzne e-maile Microsoftu, które trafiły do domeny publicznej, ujawniają intensywne dążenie firmy do dogonienia Google w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI).

Co wiadomo

W jednym z e-maili z 2019 r. dyrektor ds. technologii Kevin Scott wyraził głębokie zaniepokojenie faktem, że Microsoft pozostaje w tyle za Google w rozwoju sztucznej inteligencji. Scott przyznał, że nie docenił inwestycji konkurentów i przyznał, że Microsoft był "kilka lat w tyle" w dziedzinie uczenia maszynowego. Opóźnienie to było widoczne podczas próby odtworzenia dużego modelu językowego BERT firmy Google.

Pomimo posiadania szablonu modelu, ograniczenia infrastruktury Microsoftu spowodowały prawie sześciomiesięczne opóźnienie w szkoleniu w porównaniu do Google. Ta przewaga pozwoliła Google udoskonalić BERT i opracować jeszcze większe modele, co doprowadziło do znacznej poprawy funkcji autouzupełniania Gmaila i odpowiedzi na zapytania wyszukiwania. Według Scotta, wyniki konkurencji w tych obszarach wzrosły o 10 punktów procentowych.

W rezultacie Microsoft nawiązał współpracę z OpenAI w 2019 roku, inwestując 1 miliard dolarów. Od tego czasu współpraca znacznie się pogłębiła, a całkowita inwestycja Microsoftu szacowana jest na ponad 13 miliardów dolarów (stan na 1 maja 2024 r.). Ta znacząca inwestycja podkreśla agresywne dążenie Microsoftu do dominacji w dziedzinie sztucznej inteligencji, która ma kluczowe znaczenie dla konkurowania z Google i utrzymania swojego statusu technologicznego.

Źródło: IT Home