Naukowcy znaleźli sposób na stworzenie uniwersalnego dawcy krwi

Autor: Vlad Cherevko | 06.05.2024, 15:21
Naukowcy znaleźli sposób na stworzenie uniwersalnego dawcy krwi

Dawcy krwi odgrywają kluczową rolę w całym systemie medycznym. Niestety, krew niektórych osób nie zawsze jest zgodna z krwią innych, a lekarze muszą martwić się o posiadanie odpowiednich grup krwi do transfuzji. Jednak nowe badanie może pomóc w stworzeniu uniwersalnej krwi dawcy, co radykalnie zmieniłoby medycynę.

Co już wiadomo

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Danii i Uniwersytetu Lund w Szwecji dokonali zaskakującego odkrycia, które może radykalnie zmienić medycynę. Odkryli oni enzym bakteryjny, który może usuwać antygeny z czerwonych krwinek, które określają grupę krwi. Enzym ten został znaleziony w bakterii Akkermansia muciniphila, która żyje w zdrowej ludzkiej mikroflorze jelitowej.

Schemat przekształcania czerwonych krwinek grupy A i B w uniwersalną krew dawcy przez enzymy bakteryjne

Naukowcy przetestowali 24 enzymy na próbkach krwi i odkryli, że były one bardzo skuteczne w usuwaniu antygenów grup krwi A i B, tworząc uniwersalną krew dawcy. Były one jednak bardziej skuteczne przeciwko antygenom grupy B, więc na razie zdecydowanie jest nad czym pracować.

Jeśli naukowcy będą w stanie wyeliminować różnice między grupami krwi, mogliby ostatecznie stworzyć uniwersalnego dawcę krwi, który byłby używany znacznie szerzej niż obecna ograniczona podaż, która jest obecnie podzielona według antygenów.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej

Akkermansia muciniphila to bakteria, która występuje w dużych ilościach w jelitach większości zdrowych ludzi. Bakteria ta jest w stanie rozkładać śluz w jelitach i wytwarzać korzystne związki, takie jak krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy propionian, a także ma korzystny wpływ na masę ciała i tempo metabolizmu.

Źródło: DTU