SpaceX prezentuje nowy skafander kosmiczny na historyczny prywatny spacer kosmiczny

Autor: Nastya Bobkova | 07.05.2024, 00:48
SpaceX prezentuje nowy skafander kosmiczny na historyczny prywatny spacer kosmiczny

SpaceX zaprezentowało swój najnowszy skafander kosmiczny, który po raz pierwszy zostanie wykorzystany do prywatnych spacerów kosmicznych podczas nadchodzącej misji Polaris Dawn.

Co wiemy.

Krótki film opublikowany przez SpaceX pokazuje szczegółowo kombinezon do aktywności pozanaczyniowej (EVA).

Według SpaceX, nowy kombinezon zapewnia lepszą mobilność, nowoczesny hełm ze szkłem Heads-Up Display (HUD), kamerę, nowe materiały tekstylne do regulacji temperatury oraz komponenty zapożyczone z rakiety Falcon 9 i statku kosmicznego Dragon.

W przeciwieństwie do masywnego plecaka EMU używanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), skafander SpaceX będzie miał specjalny kabel, który zapewni systemy podtrzymywania życia z wnętrza statku.

Data startu w pełni prywatnej misji Polaris nie została jeszcze potwierdzona, ale SpaceX planuje wystrzelić ją jeszcze w tym roku, być może nawet latem przyszłego roku.

Rakieta Falcon 9 wyniesie na orbitę statek kosmiczny Crew Dragon z czterema astronautami-amatorami. Znajdzie się on na wysokości około 700 kilometrów (435 mil) nad Ziemią - znacznie wyżej niż ISS, która krąży wokół Ziemi na wysokości 402 kilometrów (250 mil).

Dwóch członków załogi Polaris Dawn wyruszy w kosmos w nowych skafandrach kosmicznych. Spacer potrwa kilka godzin i przetestuje różne aspekty skafandra EVA, w tym jego mobilność w warunkach mikrograwitacji.

Zespół misji Polaris Dawn będzie kierowany przez Jareda Isaacmana, który został pierwszym cywilnym astronautą w misji Inspiration4 w 2021 roku. Została ona również zorganizowana przez SpaceX i obejmowała zmodyfikowany statek kosmiczny Crew Dragon ze szklaną kopułą, która oferowała niesamowite widoki na Ziemię.

Źródło: Digital Trends