Snapdragon 8 Gen 4: ogromny skok wydajności, ale nie pokona Apple A18 Pro

Autor: Vlad Cherevko | 07.05.2024, 00:50
Snapdragon 8 Gen 4: ogromny skok wydajności, ale nie pokona Apple A18 Pro

Według najnowszych plotek, kolejny flagowy chipset Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 4, obiecuje znaczny wzrost wydajności w stosunku do Snapdragon 8 Gen 3. Ale czy te wyniki wystarczą, aby pokonać chip Apple A18 Pro!

Co wiadomo

Oczekuje się, że Snapdragon 8 Gen 4 będzie wykorzystywał autorskie rdzenie Arm opracowane przez samą firmę Qualcomm. Mówi się, że nowy układ będzie miał dwa duże rdzenie i sześć średnich rdzeni i będzie oparty na 3-nanometrowej technologii procesowej TSMC. Qualcomm wcześniej potwierdził, że Snapdragon 8 Gen 4 zostanie zaprezentowany w październiku, a Xiaomi ma być pierwszą firmą, która wypuści telefon wykorzystujący ten układ.

Podczas gdy większość raportów sugeruje, że nowy chip będzie działał znacznie lepiej w testach porównawczych niż Snapdragon 8 Gen 3, wyniki z próbki inżynieryjnej sugerują, że może to nie być tak duży skok.

Jednak chiński informator Digital Chat Station uspokoił opinię publiczną, twierdząc, że prototyp inżynieryjny działał z wersją chipu o niskiej częstotliwości. Twierdzi on, że rdzenie w najnowszej wersji układu pracują z częstotliwościami od 3,6 GHz do 4,0 GHz.

Według jego danych, Snapdragon 8 Gen 4 uzyskał około 2700 punktów w teście jednordzeniowym i 10 000 punktów w teście wielordzeniowym. Jest to znaczna poprawa w stosunku do wyników Galaxy S24 Ultra napędzanego Snapdragonem 8 Gen 3, które wyniosły odpowiednio 2187 i 6669 punktów. Jednak nadal nie przewyższa iPhone'a 15 Pro Max, który uzyskał odpowiednio 2958 i 7288 punktów.

Pojawiają się zatem wątpliwości co do plotek, które wskazywały, że Snapdragon 8 Gen 4 będzie szybszy od układu A18 Pro, który zostanie wykorzystany w następnej generacji iPhone'ów.

Qualcomm najprawdopodobniej ma jednak jeszcze kilka ostatnich usprawnień dla Snapdragona 8 Gen 4, więc liczby te mogą się poprawić w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Weibo, PhoneArena