Przed powodzią, ale niebezpieczny: Rosja testuje satelitę kosmicznego pod kątem broni jądrowej

Autor: Mykhailo Stoliar | 07.05.2024, 11:30
Przed powodzią, ale niebezpieczny: Rosja testuje satelitę kosmicznego pod kątem broni jądrowej

Według Malorie Stewart, sekretarza Biura Kontroli Broni, Odstraszania i Stabilności, Federacja Rosyjska wystrzeliła już satelitę w kosmos w ramach swojego programu nuklearnego.

Co wiemy

Satelita, którego Waszyngton określił jako "broń antysatelitarną zdolną do przenoszenia broni jądrowej", znajduje się na niestandardowej orbicie, która nie jest używana przez inne satelity, ponieważ jest wyższa niż zwykłe orbity ziemskie.

Strona rosyjska twierdzi jednak, że satelita jest przeznaczony wyłącznie do celów naukowych i badawczych, a jego orbita znajduje się poniżej pasów radiacyjnych, w porównaniu do innych statków kosmicznych. Eksperci uważają jednak, że ta informacja może być tylko wierzchołkiem góry lodowej, a satelita może mieć duży potencjał do celów wojskowych.

Ponadto, według Stewart, nie jest jeszcze jasne, czy sama broń jądrowa została już rozmieszczona, ale nie wskazała również, ile czasu zajęłoby to Rosji.

Malory Stewart wyjaśniła również, co oznacza "broń antysatelitarna wykorzystująca zdolności nuklearne". Choć pojawiały się wersje, że może chodzić o satelitę do walki elektronicznej o napędzie nuklearnym, okazało się to zbyt "prozaiczne" - miałby to być satelita z ładunkiem nuklearnym.

Źródło: Breaking Defence