Apple zaktualizowało iPada Pro: to pierwszy tablet z wyświetlaczem OLED, pierwsze urządzenie z chipem M4 i najcieńszy iPad w historii

Autor: Helena Szczerbań | 07.05.2024, 19:11
Apple zaktualizowało iPada Pro: to pierwszy tablet z wyświetlaczem OLED, pierwsze urządzenie z chipem M4 i najcieńszy iPad w historii

Po długiej, półtorarocznej przerwie Apple w końcu zaprezentowało nowe modele tabletów. Oprócz iPada Air, na dzisiejszej prezentacji zadebiutował zaktualizowany iPad Pro.

Co nowego

Zmian jest tak naprawdę sporo. Przede wszystkim Apple zdecydowało się pominąć aktualizację do M3 i wyposażyło nowego iPada Pro w procesor M4. Tym samym jest to pierwszy "jabłkowy" gadżet z chipem M4. Jest on oparty na 3-nanometrowym procesie produkcyjnym drugiej generacji. Procesor zapewnia wzrost wydajności nawet o 50 procent w porównaniu z poprzednim iPadem Pro M2. Ogólna wydajność renderowania jest 4 razy lepsza w porównaniu do M2. Apple twierdzi, że nowy silnik neuronowy i akceleratory procesora uczenia maszynowego sprawiają, że M4 jest niezwykle wydajnym układem dla sztucznej inteligencji.

Należy jednak pamiętać, że 10-rdzeniowy procesor M4 jest dostępny wyłącznie w modelach iPad Pro o pojemności 1 TB i 2 TB. Wersje 256 GB i 512 GB są wyposażone w 9-rdzeniowy procesor. Dodatkowy rdzeń wydajności prawdopodobnie nie będzie zauważalny dla większości operacji.

iPad Pro to także pierwszy tablet Apple z wyświetlaczem OLED, który oferuje wyższy kontrast i jasność. Producent nazywa go wyświetlaczem Ultra Retina XDR. Do wyboru są wersje 11- i 13-calowe, obie o szczytowej jasności do 1600 nitów. Apple po raz pierwszy oferuje również opcję nanoteksturowanego szkła antyrefleksyjnego dla iPada.

Panel OLED jest cieńszy i lżejszy, więc sam tablet ma zmniejszone wymiary: 11-calowy tablet ma 5,3 mm grubości, a 13-calowy tablet ma 5,1 mm grubości. W rezultacie jest to najcieńszy iPad w historii firmy.

Przednia kamera, podobnie jak w iPadzie Air, została przeniesiona z górnej ramki na boczną, aby tablet był wygodniejszy w użyciu w orientacji poziomej. Tylna kamera straciła jednak swój ultraszerokokątny moduł. Teraz nowość ma tylko jedną tylną kamerę, lampę błyskową i skaner LiDAR.

Ile kosztuje

Cena nowego 11-calowego modelu zaczyna się od 999 dolarów, natomiast 13-calowego od 1299 dolarów.

Źródło: Apple