Reuters: prawie połowa północnokoreańskich pocisków KN-23 wystrzelonych przez Rosję na Ukrainę chybiła celu i eksplodowała w powietrzu

Autor: Anton Kratiuk | 07.05.2024, 22:44
Reuters: prawie połowa północnokoreańskich pocisków KN-23 wystrzelonych przez Rosję na Ukrainę chybiła celu i eksplodowała w powietrzu

Pod koniec grudnia 2023 r. Rosja zaczęła używać rakiet dostarczonych przez Koreę Północną przeciwko ukraińskim miastom.

Fakt ten zaalarmował społeczność międzynarodową, ponieważ taka współpraca między dwoma autorytarnymi reżimami oznaczała koniec prawie dwóch dekad konsensusu między stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie powstrzymania KRLD przed rozszerzeniem programu rozwoju rakiet balistycznych i broni jądrowej.

Okazało się jednak, że podobnie jak pociski artyleryjskie, rakiety z Korei wykazały niewielką skuteczność w warunkach bojowych.

Co wiadomo

Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin powiedział w wywiadzie dla agencji Reuters, że około połowa koreańskich pocisków nie dotarła do celu i eksplodowała w powietrzu.

Po zbadaniu wraków 21 z nieco ponad 50 północnokoreańskich rakiet balistycznych Hwasong-11, które na Zachodzie noszą oznaczenie KN-23, ukraińscy eksperci stwierdzili, że amunicja ta jest nie tylko znacznie gorsza od swoich zachodnich odpowiedników, ale także mniej skuteczna niż rosyjskie rakiety balistyczne.

Nie anuluje to jednak faktu, że koreańskie rakiety nadal stanowią śmiertelne zagrożenie dla Ukraińców, zwłaszcza że Rosja używa ich do uderzania w obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną. Według prokuratora Kostina, 24 osoby zginęły, a 115 zostało rannych w wyniku ataków koreańskich rakiet, z których pierwszy odnotowano 30 grudnia 2023 roku. Ostatnie zarejestrowane wystrzelenie pocisku KN-23 na Ukrainę miało miejsce 27 lutego.

Dla tych, którzy nie wiedzą

Pocisk Hwasong-11 (KN-23) to taktyczny pocisk balistyczny na paliwo stałe.

Ma następujące parametry:

  • długość: 7,5 m (wczesny wariant) i 9,8 m (późny wariant);
  • średnica: 0,95 m;
  • masa: 3,5 tony;
  • głowica bojowa: mniej niż 500 kg;
  • maksymalny zarejestrowany zasięg startu: do 690 km.

Pocisk ten z zewnątrz przypomina rosyjski pocisk Iskander-M, ale jest od niego znacznie większy. Ze względu na swoją mobilność i silnik na paliwo stałe, KN-23 może być szybko przenoszony i wystrzeliwany, co utrudnia jego wykrycie i przechwycenie przed odpaleniem.

Źródło: Reuters