Stany Zjednoczone cofają licencje eksportowe Intel i Qualcomm na sprzedaż produktów Huawei

Autor: Vlad Cherevko | 08.05.2024, 19:40
Stany Zjednoczone cofają licencje eksportowe Intel i Qualcomm na sprzedaż produktów Huawei

W świetle trwających napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w zakresie bezpieczeństwa narodowego i dominacji technologicznej, Departament Handlu USA ogłosił dalsze zaostrzenie ograniczeń eksportowych dla chińskiego giganta technologicznego Huawei.

Co wiadomo

Nowe przepisy skutecznie zakazują amerykańskim producentom chipów, takim jak Intel i Qualcomm, sprzedaży jakichkolwiek produktów Huawei. Oznacza to cofnięcie wcześniej przyznanych licencji Huawei na eksport chipów niezwiązanych z technologią 5G, które wcześniej nie zostały upublicznione.

Wcześniej duże amerykańskie firmy, takie jak Intel i Qualcomm, otrzymały licencje na dostarczanie Huawei niektórych produktów bez technologii 5G. Licencje te wymagały jednak odnawiania w regularnych odstępach czasu. Niedawne działania Departamentu Handlu wskazują na zmianę polityki USA, wraz z decyzją o nieodnawianiu tych licencji, skutecznie odcinając Huawei dostęp do amerykańskich chipów.

W przyszłości Huawei będzie prawdopodobnie zmuszony polegać na procesorach opracowanych przez krajowego partnera SMIC lub alternatywnych dostawców, takich jak MediaTek, w celu wsparcia produkcji. Chiński rząd potępił działania USA, oskarżając je o "zastraszanie gospodarcze". Argumentują, że takie działania przeciwko chińskim firmom technologicznym są niedopuszczalne i stwarzają nieuczciwą przewagę dla firm z USA.

Źródło: ShiftDelete